Daugelis jaučiame nepaaiškinamą trauką „Art deco“ stilistikai. Ir kalta čia ne vien savita estetika – ji asocijuojasi su laisve alsavusiu Laikomosios sostinės laikotarpiu, o kauniečiams – dar ir su savotišku Kauno „aukso amžiumi“. Bent trumpam sugrąžinti dabar dažnai mistifikuojamo laikotarpio namų dvasią į šių dienų Kauną žada paroda „Art Deco Kaune 1919 – 1940. Namų jausmas“, rengiama Kauno įgulos karininkų ramovėje.
Salio 1 dieną (ketvirtadienį) viename monumentaliausių ir iškilmingiausių Kauno tarpukario pastatų – architekto Stasio Kudoko Kauno įgulos karininkų ramovėje (A.Mickevičiaus g. 19) – atidaroma paroda „Art Deco Kaune 1919 – 1940. Namų jausmas“. Tai pirmoji tarpukario baldų ir interjero paroda Lietuvoje. Parodos iniciatorius – skulptorius Dainius Lanauskas.
Pagal sumanymą, parodoje „Art Deco Kaune 1919 – 1940. Namų jausmas“ patirti tarpukario namų dvasią turėtų padėti 3-ojo ir 4-ojo dešimtmečių kilimai iš Lauros Bohne kolekcijos, Deivio Slavinsko paveikslai, Jono Prapuolenio ir kitų tarpukario meistrų sukurti baldai, įvairūs interjero elementai bei detalės. Savitą foną parodai suteiks ir Kauno įgulos karininkų ramovės interjeras, kuriam, beje, baldus tarpukaryje kūrė ir pats J.Prapuolenis.
Iš Vakarų atėjusi Art deco architektūrinė kryptis Lietuvoje ėmė rastis maždaug nuo 3-čiojo dešimtmečio vidurio. Labiausiai ji atsiskleidė tarpukario Lietuvos interjeruose ir balduose. Bene ryškiausias pastarojo laikotarpio baldų kūrėjas J.Prapuolenis šio meno paslapčių mokėsi Paryžiuje, kur susipažino su art deco stilistika ir sėmėsi įkvėpimo iš paties Emile‘io Jacques‘o Ruhlman‘o. Tautišku stiliumi kūręs bei šį moderniai interpretavęs menininkas yra įvairių funkcijų baldų ir interjerų autorius, skynęs apdovanojimus ir tarptautinėse parodose. J.Prapuolenio baldams būdingos monumentalios formos ir tautiški motyvai turėjo įtakos ne vien tarpukario, bet ir pokario lietuvių baldams, interjerams.
PILOTAS.LT informacija.
To Augis G.
( 2015-09-24 )
Gal 50 metų kova su buržuazinėmis atgyvenomis davė savo vaisius? Toks įspūdis,kad dar ne taip seniai carinė Kauno architektūra buvo uoliai saugoma nuo pokyčių (reikalauta berods,net caro kareivines restauruoti iki rankenos),tuo tarpu prieškarinio archmodernizmo šedevrų elementai-autentiško modernaus archdizaino durys, langai be ypatingų problemų keičiami plastikiniais,modernūs namai aptveriami kičinėmis tvoromis……..
redaktorius
( 2015-09-24 )
Kolegos, gal kas turite kokios nors medžiagos ar informacijos apie J.Prapuolenio baldų parodą Vilniaus parodų rūmuose maždaug 1972…?
Augis G.
( 2015-09-24 )
Po ketvirčio šimtmečio Kaunas atsipeikėjo.