Visuomenei atvira naujų medžiagų kūrimo laboratorija, garsiausių pasaulio universitetų lektorių paskaitos ir susitikimai su menininkais. Tokiuose renginiuose besidominčiuosius mokslo ir meno sąsajomis pakvietė dalyvauti aplinkos ateities fikcijų ir modelių tyrimų projektas „Zooetika“.
ĮRENGTAS PSICHOTROPINIS NAMAS
Šį rudenį Lietuvoje pristatoma mokslo ir meno ribas peržengiančių „Zooetikos“ renginių programa: paroda „Ballardo technologijų Zooetikos paviljonas“ ir joje veikianti naujos medžiagos kūrimo laboratorija, susitikimas su „Zooetikos“ iniciatoriais menininkais Nomeda ir Gediminu Urbonais bei rašytoja Tracey Warr Šiuolaikinio meno centre ir paskaitos Kauno technologijos universitete.
Rugsėjo pradžioje Šiuolaikinio meno centre, XII Baltijos trienalėje įrengtas „Psichotropinis namas: Ballardo technologijų Zooetikos paviljonas“. Tai menininkų Gedimino ir Nomedos Urbonų iniciatyva konstruojamas save statančio namo laboratorijos modelis. Gyvųjų technologijų, aprašytų britų mokslinės fantastikos rašytojo J.G. Ballardo novelėse, įkvėpti menininkai, bendradarbiaudami su įmone Baltic Champs, Kauno technologijos universitetu bei architektų grupe tiria grybų auginimo ir vartojimo kultūrą bei jos sankirtas su menu bei technologiniais mokslais.
NAUJOS MEDŽIAGOS IR EKSPERIMENTAI
Iki spalio 18 dienos veiksiančiame Zooetikos paviljone atidaryta „Mikomorfų laboratorija“, kurioje kuriamos naujos medžiagos ir eksperimentuojama su grybiena. Laboratorijoje testuojama iš mokslinės fantastikos atėjusi idėja, kad daiktus, pastatus ar formas galima ne tik pagaminti, bet ir užsiauginti. Šiuo atveju naudojama grybiena – iš jos padarytos formos, vadinamos mikomorfais, (lot. mycomorph) atrodo kaip plastikas ar putos. Mikomorfai gaminami grybienai kolonizuojant kitas organines medžiagas – pavyzdžiui, medį arba šiaudus. Kiekvieną trečiadienį nuo rugsėjo 9 iki spalio 15 dienos eksperimentuose aktyviai dalyvauja moksleiviai ir studentai. Pastovūs edukacinių užsiėmimų dalyviai dirba su mokslininkais, menininkais ir technologais. Kartu jie tiria mikomorfų auginimo ir testavimo procesą, micelį (grybieną) kaip statybinę medžiagą, bio-destruktorių ir regeneratorių, kaip organininį komunikatorių ir tinklą.
DISCIPLINAS PERŽIANGIANTYS TYRIMAI
Spalio 1 dieną 18 valandą KTU „Santakos“ slėnyje įprastines disciplinas peržengiančius tyrimus pristatys pasaulinio garso mokslininkai: rašytoja, Jeilio universiteto Architektūros mokyklos (JAV) profesorė Keller Easterling, Lesterio universiteto Vadybos mokyklos (JK) dėstytojas Dimitris Papadopoulos bei Londono universiteto Goldsmito koledžo Kultūros studijų̨centro (JK) profesorius Matthew Fuller. Norinčių dalyvauti paskaitose prašoma registruotis platformoje Eventbrite.
Spalio 2 dieną 19 valandą Šiuolaikinio meno centre Vilniuje vyks susitikimas su „Zooetikos“ iniciatoriais – menininkais Nomeda ir Gediminu Urbonais bei istorinės fantastikos rašytoja Tracey Warr. Susitikimo metu bus kalbama apie „Zooetikos“ sampratą, tolimesnius žmonijos žingsnius Antropoceno eroje, požiūrį į kitas gyvybės formas ir biologijos technologijas. Dalyvausiančių susitikime prašoma užsiregistruoti platformoje Eventbrite.
Zooetika yra projekto „Frontiers in Retreat“ edukacinės programos dalis. Projektas „Frontiers in Retreat“ dalinai finansuojamas Europos Sąjungos programos „Kultūra“. Zooetika yra „pilotinis“ KTU su partneriais kuriamo netradicinių tyrimų bei inovacijų inkubatoriaus „M-Lab“ projektas. Zooetikos paskaitų ir seminarų ciklą remia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, LR Kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal VšĮ „Jutempus“ informaciją.