Mūsų interjeruose senokai įsigalėjusi sausoji statyba tvirtai jaučiasi ir išorėje. Lietuvoje į panašias išorei skirtas sistemas kartais dar žvelgiama su nepasitikėjimu, tačiau pažangią kompanijos „Knauf“ sistemą su plokštėmis „Aquapanel“ savo projektuojamiems objektams nesivaržo parinkti net žymūs Vakarų architektai. Kompanijos „Knauf“ pažangios išorinių sienų sistemos privalumai tikrai gali nutildyti skeptikus.
NEATRIAMAMAS ARGUMENTAS – EKONOMIŠKUMAS
Išorinių sienų sistemos „Knauf Aquapanel“ vienas didžiausių privalumų, skatinančių vis platesnį jų panaudojimą statybose, yra ekonomiškumas. Jį labiausia lemia didelis statybos greitis, palyginti plona sienos konstrukcija bei nedidelis svoris, o taip pat – universalumas.
Jeigu sausąją statybą lygintume su mūru, jos statybos išlaidos sudarytų mažesnę visų statybos išlaidų dalį. Plonesnės sienos (net iki 75 proc.) reiškia, jog galima projektuoti žymiai ekonomiškesnes pastato konstrukcijas (pamatus, kolonas, sijas ir t. t.) nei masyviojoje statyboje.
Su šia „Knauf“ sistema pastate sukuriama iki 3 proc. daugiau naudingojo ploto. Taigi, jei pastatas skirtas nuomai, tai vien dėl to statytojas gaus didesnį pelną.
Taip pat svarbu, jog tokia statyba (kartu su apdailos darbais) paprastai trunka net 27 proc. greičiau nei statant masyviosios statybos būdu. Greičiau įrengus pastato vadinamąją „dėžutę“ ar „kevalą“, operatyviau galima įrengti ir vidų. Vadinasi, tokius pastatus galima anksčiau išnuomoti, parduoti.
Žvelgiant ir ekonominės ir praktiškumo pusės, dar vienas svarbus „Knauf Aquapanel“ sistemos sienų teigiamas aspektas, jog keičiant pastato naudojimo paskirtį, jas paprasta perstatyti. Rekonstruojant taip pat yra paprasčiau pasiekti namo inžinerines komunikacijas, nei masyviosios statybos atveju. Atliekant namo renovaciją – nereikia papildomai stiprinti konstrukcijų.
ATITINKA EKOLOGIJOS REIKALAVIMUS
Šiais laikais statybose vis dažniau paisoma tvarumo. Pažangi kompanijos „Knauf“ sistema pasižymi ir šiuo aktualėjančiu privalumu. Esant vienodam šilumos laidumo koeficientui, „Knauf“ sistemų išorinių sienų storis yra apie 25 proc. mažesnis nei mūrinių konstrukcijų. Statant „laimėtą“ erdvę galima išnaudoti – pavyzdžiui, papildomai šilumos izoliacijai. Taip galima pastebimai sumažinti pastato šildymo ir vėsinimo energijos poreikį.
Kadangi išorinės sienos sistema „Knauf Aquapanel“ sudaro vos apie 30 proc. įprastos masyviosios sienos konstrukcijos masės, gamybos pirminės energijos poreikis, palyginti su įprastais statybos metodais, čia sumažėja net iki 50 proc. Mažiau naudojant gamtinių išteklių, laimi ekologija, o gaminys tampa ekologiškesnis.
Beje, dėl mažo statinio savojo svorio „Knauf“ išorinės sienos sistema yra kone ideali seisminiuose regionuose. Mat, yra mažesnė tikimybė, kad lengvosios konstrukcijos nukris, o net ir nukritusios jos padarys gerokai mažiau žalos nei masyvios statybos atveju. Taip pat reikia turėti omenyje, jog įvykus žemės drebėjimui, sausosios statybos pastatus galima paprasčiau renovuoti ar remontuoti.
ĮTIKO HERZOGUI IR DE MEURONUI
Vis dėlto išorinių sienų sistema „Knauf Aquapanel“ pasiteisina ne vien dėl savo ekonomiškumo. Ji yra modulinė, todėl universali – tinka daugybės tipų pastatams bei atitinkanti įvairius reikalavimus. Tokią sistemą galima pasitelkti architektūrinės išmonės nereikalaujantiems paprastiesiems statiniams – sandėliams, saugykloms, pramoninėje statyboje ir pan. Ja taip pat galima pasitikėti renovuojant senus pastatus, įrengiant ventiliuojamus fasadus ir pan. Konstrukcijų detalusis planavimas čia priklauso nuo vietinių ir su pastatu susijusių statybinės fizikos reikalavimų.
Su sistema „Knauf Aquapanel“ galima išpildyti aukštus šilumos izoliacijos, priešgaisrinės saugos, garso izoliacijos reikalavimus. Sistema taip pat pasižymi didele formavimo laisve – leidžia sukurti besiūlius paviršius, suformuoti apvalinimus iki 1 m spindulio ir t.t. Galima ir įvairi apdaila – dekoratyvaus tinko, klinkerio, keramikos, stiklo, metalo panelių, granito plokštės ir t.t. Apie plačias šios sistemos architektūrines galimybes bene geriausia byloja žinomų architektų darbai. Neseniai rašėme apie portugalų architekto Alvaro Andrade Douro upės slėnyje jautriai įkomponuotą minimalistinės stilistikos Pocinho irklavimo centrą. Šią sistemą pasitelkė ir žinomi šveicarų architektūros meistrai „Herzog & De Meuron“, projektuodami Miuncheno areną „Allianz“.
NERIBOJA ARCHITEKTŪROS IDĖJŲ
Arenos išoriniam fasado apdangalui panaudota speciali membrana, pagaminta bendrovės „3M“, o jos išorinių sienų konstrukcija – įrengta tarp perdangų. Pastarąją sudaro mineraline vata užpildytas karkasas iš „Knauf CW 100“ profilių, iš vidaus sumontuoti du sluoksniai plokščių „Knauf Red“, o išorinėje pusėje – du sluoksniai drėgmei atsparių išorei skirtų cementinių plokščių „Aquapanel Cement Board Outdoor“. Tai vienas įspūdingiausių kompanijos „Knauf“ išorinių sienų panelių „Aquapanel“ pritaikymo architektūroje pavyzdžių. Beje, šveicarų architektai panašią konstrukciją naudojo ir kitame savo projektuotame sporto objekte – Pekino nacionaliniame stadione „Paukščių lizdas“.
Taigi, kompanijos „Knauf“ išorinių sienų sistema su plokštėmis „Aquapanel“ ne vien garantuoja statybų ekonomiškumą, bet ir atveria plačias architektūrines galimybes. PR