Neseniai baigėsi architektūrinio žurnalo „eVolo“ atviras tarptautinis dangoraižių idėjų turnyras. Nuo 2006 metų šiam kasmetiniam architektūros turnyrui jau buvo pateikta per 6.000 projektų iš įvairių pasaulio šalių. Šiemet laimėjo lenkų architektūrinis kolektyvas BOMP, kurio sumanytas dangoraižis leistų ištrūkti iš įprasto miesto gyvenimo, trumpam nuo jo pasislėpti.
KEIČIA DANGORAIŽIO SAMPRATĄ
Žurnalo „eVolo“ kasmetiniai dangoraižių turnyrai – paieška naujų idėjų, kurios padėtų pakeisti dangoraižio sampratą. Tai vienas prestižiškiausių tokių turnyrų pasaulyje. Siekdami išspręsti ekonomines, socialines ir kultūrines šiuolaikinio miesto problemas (gyventojų skaičiaus augimas, užterštumas, nevaldoma miesto plėtra), jo dalyviai turi atsižvelgti į technologinius pasiekimus, ekologiškas sistemas, naujus urbanistinius ir architektūros metodus. Šis turnyras – taip pat savotiška aukštuminės statybos ateities tendencijų žvalgyba.
Dangoraižių turnyrui „eVolo“ pateiktus darbus vertina autoritetinga žiuri. Šiemet joje greta kitų specialistų dirbo žymūs architektai Massimiliano Fuksas („Studio Fuksas“) ir Benedetta Tagliabue („EMBT Miralles Tagliabue). Turnyrui „eVolo 2015“ iš viso buvo pateikta 480 architektūrinių idėjų iš kurių 18 apdovanotos prizinėmis bei paskatinamosiomis premijomis.
STIMULIUOTŲ NEMIESTO PATIRTIS
Vertinimo komisijos sprendimu, 1-oji vieta ir 5.000 JAV dolerių premija atiteko lenkų kolektyvui BOMP (Ewa Odyjas, Agnieszka Morga, Konrad Basan, Jakub Pudo) už projektą „Essence Skyscraper“. Tai neįprastas miesto dangoraižis, kuriame būtų įkurdinta 11 skirtingų gamtinių kraštovaizdžių, kurie stimuliuotų patirčių įvairovę. Jame būtų galima trumpam pabėgti nuo aktyvaus miesto gyvenimo.
Turnyro 2-ąją vietą ir 2.000 JAV dolerių premiją laimėjo Suraksha Bhatlair Sharan Sundar iš Indijos su projektu „Shanty-Scaper“. Tai Indijos lūšnynui skirtas dangoraižis, kuriame būtų sukurtos sąlygos gyventi, dirbti, ilsėtis. Pagal autorių sumanymą, statinys taip pat padėtų utilizuoti įvairias postatybines šiukšles – panaudojant vamzdžius,gofruotometalo lakštus, medieną ir t.t.
PASKATINO 15 KOLEKTYVŲ
3-iojoje vietoje liko Egor Orlov ir Rusijos, sukūręs projektą „Cybertopia“. 1.000 JAV dolerių premiją laimėjęs rusas ateities miestą įsivaizduoja kaip tam tikrą skaitmeninio ir fizinio miesto darinį. Tai miestas, kuris augą ir keičiasi pagal gyventojų poreikius.
Paskatinamosiomis premijomis apdovanoti autoriai 15 skirtingų aukštutinių koncepcijų ir dangoraižių, tarp kurių yra sukurti Šiaurei, panaudoja naftos platformas ir kt.
Beje, pernai dangoraižių turnyrą „eVolo“ laimėjo JAV architektas ir dizaineris Yong Ju Lee, pateikęs medinio dangoraižio su liaudiškais bruožais koncepciją.
Parengta pagal „eVolo“ informaciją.