Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė Vasario 16-osios išvakarėse įteikė Nacionalines kultūros ir meno premijas šešiems šalies menininkams. Kaip jau rašė PILOTAS.LT, garbingos premijos greta kitų šįkart nusipelnė ir architektūros cecho brolis – vilnietis architektas Rolandas Palekas. Prezidentūroje pasakytoje kalboje R.Palekas architektūrą palygino su valstybės rūbu bei akcentavo idėjos architektūroje svarbą.
LAISVAI KURIANTIS ŽMOGUS ĮKVEPIA TAUTĄ
Pasak D.Grybauskaitės, Nacionalinė premija yra vienas reikšmingiausių kuriančio žmogaus įvertinimų. Tai neabejotinas ženklas, kad šie menininkai yra ypatingos kultūros asmenybės, be kurių neįsivaizduojame šiandieninės Lietuvos.
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos šiemet įteiktos aktoriui Regimantui Adomaičiui už ilgametį indėlį į Lietuvos kultūrą ir meną, už legendinius vaidmenis teatre ir kine bei aktorei Nelei Savičenko už iškilius moterų vaidmenis ir ištikimybę teatro menui. Nacionalinė premija skirta ir dviem literatams – rašytojui ir literatūros kritikui Valentinui Sventickui už aktyvų šiuolaikinio literatūros proceso formavimą bei kritinį vertinimą ir rašytojui Grigorijui Kanovičiui už humanistinių vertybių sklaidą literatūroje, už istorinės atminties jautrumą. Fotomenininkas Algirdas Šeškus apdovanotas už originalią šiuolaikinės fotografijos socialumo ir estetikos jungtį, o architektas Rolandas Palekas – už miesto ir gamtos darną architektūroje.
Įteikdama Nacionalines premijas, prezidentė palinkėjo laureatams niekada nelikti nuošaly ir šią premiją įvertinti ne tik kaip pagarbos, dėkingumo, bet ir kaip atsakomybės ženklą. Atsakomybės būti pavyzdžiu kitiems, toliau garsinti Lietuvos vardą ir stiprinti jos laisvę. „Laisvas ir kuriantis žmogus įkvepia visą tautą ir suteikia jai dvasinės stiprybės. Nacionalinės premijos laureatai savo darbais įrodo, jog kultūra – tai mūsų galimybė suprasti, kas esame ir kodėl gyvename. Tai beribė galia, atverianti mūsų tautos savitumą, tūkstantmetę jos istoriją ir nenutrūkstančią jos kelionę pirmyn“,– sakė D.Grybauskaitė.
VALSTYBĖ IR JOS… RŪBAS
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato architekto Rolando Paleko Prezidentūroje pasakyta kalba:
„VALSTYBĖ ir jos… rūbas
Žmogaus rankomis sukurta aplinka yra laikytina Valstybės rūbu. Rūbu, kurį Valstybė – kartu ir kiekvienas joje esantis žmogus – dėvi kasdien, daugelį metų ir kurio taip paprastai nepersivilksi, jis kinta natūraliai, palengva. Kaip ir visi rūbai – jis reprezentuoja Valstybę konkrečiame laikotarpyje, pagal jį Valstybė atpažįstama. Tas rūbas taip pat privalo nevaržyti judesių, netrukdyti dirbti ir džiaugtis gyvenimu.
Seniau mūsų rūbas buvęs gana kuklus, niekuo per daug neišsiskiriantis. Mados ateidavę, tačiau mus pasiekdavę kiek pavėluotai.
Tiesa, turime medinį paveldą, turime senamiesčius. Turime Lazdynus. Tame mūsų rūbe niekada nestokota to, ką vadiname „iš gamtos“.
Valstybei reikia gražaus rūbo. Žmonėms reikia aplinkos, malonios akiai ir kūnui. Kokybiškos. Tokios aplinkos, kurią norėtųsi liesti. Kurios vėliau nesinorėtų keisti.
Dar neseniai mūsų Valstybei buvo svarbu savo rūbą susitaisyti. Lopėme atskiras dalis, siuvome pašiltinimą. Taip reikėjo. Kartais bandydavome ir pasipuikuoti… Tačiau viską norėjome įsigyti už kuo mažesnę kainą… Tarsi pigių rūbų parduotuvėje. Mažai galvojome kaip atrodysime tame rūbe po kurio laiko, ar jis bus patogus ir ar gerai dėvėsis.
Manau, atėjo laikas permąstyti šias nuostatas. Tikiu, kad esame turtingi svarbiausiuose dalykuose. Dažnai pirmaujame ne tuose, kuriuos galima suskaičiuoti, o tuose, kurie nėra išmatuojami.
Žymus architektas Louis'as Kahn'as yra pasakęs: (…) kūriniai turi prasidėti nuo neišmatuojamo, vėliau turi praeiti išmatuojamas reikšmes (…), ir galiausiai vėl tapti neišmatuojamais.
Mūsų Valstybė dabar jau nebeturėtų skubėti siūdama sau apdarą. Manau, labai svarbu kaskart pradėt nuo minties, nuo idėjos, nuo vizijos. Tai visai nesunku, netgi malonu. Tai su kaupu atsipirks – tik svarbu suprasti, kad tai, yra, reikalinga.
Ir tik tuomet, kai kaskart pradžioje gims svajonė, o tik po to įdarbinsime skaičius – kai visų pirma norėsime geriausio kūrinio, o ne paslaugos – tik tuomet galbūt pavyks mums visems sukurti jaukų rūbą, savą, turintį taip pat ir neišmatuojamų reikšmių. Kai ką vertingo ir išliekančio. Gyvenime būsimo žmogaus“.
Susitikimas su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Rolandu Paleku „ant kilimo“ numatytas kovo 5 dieną 18 val. (Kaunas, „Galeria urbana“).
Parengta pagal LR Prezidentūros ir PILOTAS.LT informaciją.