Šiais metais minime dviejų bendražygių, draugų ir didžiųjų Lietuvos šviesuolių Mstislavo Dobužinskio ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-uosius gimimo jubiliejus. Šia proga sostinėje, M.K.Čiurlionio namuose pristatoma paroda „Tarp Vilniaus ir Peterburgo“, kurioje eksponuojami M.Dobužinskio sukurti pastarųjų miestų vaizdai, operos „Pikų dama“ kostiumų ir scenografijos eskizai, speciali leidinių ekspozicija.
MINIMAS 140-ASIS JUBILIEJUS
Vasario 11 dieną (trečiadienį) 18 val. M.K.Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11, Vilnius) įvyks M.Dobužinskio darbų parodos „Tarp Vilniaus ir Peterburgo“ atidarymas. Renginyje dalyvaus pianistai R.Zubovas ir S.Zubovienė, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus direktorė R.Lopienė, dailės istorikė dr. I.Korsakaitė, prof. habil. dr. A.Andrijauskas.
M.K.Čiurlionio namai, bendradarbiaudami su Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejumi, Nacionaliniu M.K.Čiurlionio dailės muziejumi ir Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, rengia M.Dobužinskio darbų parodą „Tarp Vilniaus ir Peterburgo“, kurioje galima pamatyti M.Dobužinskio sukurtus Vilniaus ir Peterburgo vaizdus, operos „Pikų dama“ kostiumų ir scenografijos eskizus, leidinius lietuvių, rusų, anglų kalbomis apie M.Dobužinskį ir jo kūrybą.
SUKŪRĖ 38 SPEKTAKLIŲ SCENOGRAFIJĄ
M.Dobužinskis pirmą kartą atvyko į Vilnių būdamas devynerių. 1889–1895 m. jis mokėsi Vilniaus antrojoje berniukų gimnazijoje. 1902 m. Peterburge tapo menininkų draugijos „Meno pasaulis“ nariu. Baigęs meno studijas, Dobužinskis dažnai lankėsi Vilniuje, kuris jį traukė savo ramybe ir istorine praeitimi. Lietuvos sostinę dailininkas įamžino apie 70 darbų. Žymiausi jų sutelkti „Vilniaus vaizdų“ cikle.
Tarpininkaujant J.Baltrušaičiui, 1925 m. M.Dobužinskiui buvo suteikta Lietuvos pilietybė. Nuo 1929-ųjų ilgesniam laikui įsikūręs Kaune, jis iki 1930-ųjų vadovavo Kauno meno mokyklos grafikos ir dekoratyvinės tapybos studijoms. 1930–1933 metais Kaune veikė privati M.Dobužinskio studija. Iki Antrojo pasaulinio karo menininkas surengė 15 personalinių kūrybos parodų, dalyvavo keliose lietuvių dailės parodose, kūrė architektūrinius peizažus, iliustravo keletą leidinių, dirbo taikomosios grafikos ir ekslibriso srityje, domėjosi heraldika. Tačiau svarbiausias M.Dobužinskio indėlis į Lietuvos kultūrą – tai Valstybės teatre sukurtos scenografijos ir kostiumai 38-iems spektakliams. 1925 ir 1934 m. Valstybės teatre Kaune rodyta P.Čaikovskio operos „Pikų dama“ premjera tapo neeiliniu Kauno kultūrinio gyvenimo įvykiu ir M.Dobužinskio talento pripažinimu.
Paroda „Tarp Vilniaus ir Peterburgo“ M.K.Čiurlionio namuose veiks iki balandžio 4 dienos.
Parengta pagal M.K.Čiurlionio namų informaciją.