Pernai metų pabaigoje privatiems kultūros paveldo savininkams buvo kompensuota dalis asmeninių lėšų, kurias jie skyrė savo valdomam paveldui tvarkyti. Kultūros paveldo departamentas 17 kultūros paveldo objektų valdytojams iš viso paskyrė 663.489 litų kompensacijų. Kitą kartą kompensacijos bus išmokamos šių metų pabaigoje.
PRAŠYTA PER 2 MILIJONŲ LITŲ
PILOTAS.LT žiniomis, Kultūros paveldo departamentas iš viso gavo 30 prašymų kompensuoti 2014 m. darbus už daugiau nei 2 mln. litų. Šiais metais kompensacijas gavo visa paletė įvairaus kultūros paveldo – gyvenamųjų namų, dvarų, sakralinio, techninio, inžinerinio paveldo – valdytojų, kurių įvairovė kartu atspindi ir išlikusio bei tvarkomo paveldo įvairovę. Už tvarkomuosius paveldosaugos darbus kompensuota daugiau negu 470.000 litų, o dar 193.000 litų – paskirti už tvarkybos darbų projektų parengimą ir taikomuosius tyrimus.
Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas, pastebėtas aktyvesnis Kuršių nerijos kultūros paveldo valdytojų dalyvavimas. Kompensacija už praeitais metais atliktus darbus išmokėta dviem UNESCO saugomoje teritorijoje esantiems objektams: Smiltynės kurhauzo ir vilos Neringoje (Miško g. 9) valdytojai susigrąžins dalį lėšų už atliktus tyrimus ir tvarkybos darbų projektus. Stakliškėse (Prienų r.) atsiradus naujam turistų traukos objektui – alaus daryklos salyklo bokštui – kompensuotos išlaidos už itin kokybiškai atliktus restauravimo ir konservavimo darbus. Kompensacija už tvarkybos darbų projektą ir darbus skirta Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės namo Kaune valdytojams. Tai – geras pavyzdys, kaip tvarkyti laikinąją sostinę garsinančio modernizmo stiliaus paveldo objektus privačiomis lėšomis.
OBJEKTAS TURI BŪTI PRIEINAMAS VISUOMENEI
Dalį lėšų už atliktus tyrimus ir parengtus tvarkybos darbų projektus atgaus Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios parapija ir Švč. M.Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios Vilniuje parapija. Maslauskiškių vandens malūno (Raseinių r.) valdytojams kompensuotos turbinos restauravimo darbų išlaidos. Už karnizo, sienų paviršiaus, rūsių arkinių skliautų, vidaus sienų mūro bei stogo konstrukcijų restauravimo darbus kompensaciją gavo Kėdainiuose (Radvilų g. 41) esančio namo savininkai. Jų veikla atskleidžia kintantį kultūros paveldo valdytojų požiūrį, iš naujo įvertinant sovietmečiu apgadinto paveldo vertes ir siekimą jas atskleisti, tuo prisidedant prie istorinio viso miesto urbanistinio vaizdo atkūrimo.
Privačių savininkų valdomų kultūros paveldo objektų tyrimai kompensuojami 100 proc., o avarinės grėsmės šalinimas, konservavimas ir restauravimas, projektavimo darbai – iki 50 proc. Itin sparčiai nykstančiam mediniam kultūros paveldui tyrimai kompensuojami 100 proc., o visi kiti minėti darbai – iki 70 proc. Norint susigrąžinti dalį investuotų asmeninių lėšų būtina, kad paveldo objektas būtų saugomas valstybės ir prieinamas lankyti visuomenei.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją.