PILOTAS.LT jau skelbė tarpdisciplininių meninių tyrimų programos „Jutempus“ ir KTU Nacionalinio inovacijų ir verslo centro (NIVC) rengiamą paskaitų ciklą „Zooetika: Tarprūšinė ekologija – daugiadisciplininės perspektyvos mene, moksle ir technologijoje”. Šį savaitgalį Kaune vieši Londono Goldsmito universiteto moksliniai darbuotojai, architektai Ann-Sofi Rönnskog ir Johnas Palmesino. Ciklo paskaitoje jie pristatys dokumentinį projektą „Antropoceno observatorija“.
Paskaitų ciklą „Zooetika: Tarprūšinė ekologija– daugiadisciplininės perspektyvos mene, moksle ir technologijoje” užbaigs nepriklausoma tyrėjų organizacija „Territorial Agency“, sudaryta iš dviejų AA Architektūros mokyklos (JK) dėstytojų, architektų, urbanistų Ann-Sofi Rönnskog ir John Palmesino. Šiuo metu abu jie yra Goldsmito universiteto Tyrimų architektūros (angl. Research Architecture) programos moksliniai darbuotojai.
Šių mokslininkų tyrimo laukas – vis intensyvėjantys pokyčiai mūsų planetoje. Pasak jų, žmogaus sukelti Žemės klimato, dirvožemio, vandenynų ir biosferos pokyčiai tokie gilūs ir spartūs, kad prireikė atskiros sąvokos naujai geologinei epochai įvardyti. Antropocenas – plačiai svarstomas geologinės epochos apibrėžimas, kuris žymi veiksmų žmogaus įtakos esmingumą tolimesniam gyvybės žemėje vystymuisi. Šio apibrėžimo genezę ir jo suvokimo istoriją tiria pranešėjų įkurta „Antropoceno observatorija“.
„Antropoceno observatorija” vystoma bendradarbiaujant su kuratoriumi Anselmu Franke bei fotografu Arminu Linke, tiria antropoceno idėjos ištakas ir raidą. Observatorijoje stebima, kaip ši idėja vystėsi įvariose terpėse – institucijose, organizacijose, rinkose, taikos ir karo procesuose, mokslinėse ir intelektualinėse erdvėse. „Territorial Agency“ tiria epochą, kuomet visa Žemės planeta tapo planavimo objektu. Ann-Sofi Rönnskog ir John Palmesino nagrinėja, kaip Šaltojo karo laikų tyrimai: kibernetika, lošimų teorija, modeliavimo bei administravimo procesai veikė ir veikia turimą informaciją apie visuotinį klimato atšilimą, taip pat geopolinę situaciją.
Apjungdami video ir fotografiją, interviu, erdvinę analizę ir lauko tyrimus projekto kūrėjai dokumentuoja tarptautinių agentūrų ir organizacijų darbą, kuriose sukauptų, registruojamų duomenų pagrindu vystomas sudėtingas bei kompleksiškas antropoceno epochos sprendimų priėmimo procesas.
Tyrėjai klausia – koks sudėtingas pasaulis egzistuoja už milžiniškais informacijos kiekiais „maitinamų“ mokslininių tyrimų ir administravimo modelių, bei – ar tikrai viskas yra kontroliuojama?
PROGRAMA
Gruodžio 19 diena (penktadienis)
Kaunas, KTU „Santakos” slėnis, K.Baršausko g. 59,
Konferencijų centras, salė 1
13 val. Timothis Mortonas: „Tikiu koralu“.
14 val. Jae Rhim Lee: „Begalybės laidojimo projektas“
14.50 val. Pertrauka
15.10 val. Johnas Palmesino, Ann-Sofi Rönnskog: „Teritoriniai antropoceno pokyčiai: nuo Šaltojo iki Šiltojo karo“
16:00 val. Bendra diskusija
Parengta pagal Kauno technologijos universiteto informaciją.