Tinkama statybinė sistema leidžia išvengti techninių problemų, pasiekti aukštą pastato konstrukcinį efektyvumą bei atskleisti jo architektūrinę idėją. O jei projektuoti imasi tikras architektūros meistras, rezultatas gali net ir pranokti lūkesčius. Taip atsitiko architektūrine kultūra garsėjančioje Portugalijoje, kur pagal architekto Alvaro Andrade projektą į Douro upės slėnį ką tik jautriai įkomponuotas minimalistinės stilistikos Pocinho irklavimo centras.
ATKARTOJA DOURO SLĖNIO GEOMETRIJĄ
Ant į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktų Portugalijos Douro upės slėnio kalvų šiemet atsirado naujas šiuolaikinės architektūros akcentas – Pocinho irklavimo centras. Jį projektuojant buvo svarbu nesudarkyti unikalaus vietos kraštovaizdžio, tad projekto autoriui teko iššūkis į vietos gamtinę-kultūrinę aplinką 8.000 m² ploto statinį įkomponuoti taktiškai, bet neaukojant funkcionalumo.
Olimpiniams irkluotojams skirtas naujasis sporto centras architektūriškai atkartoja plastišką Douro upės slėnio šlaitų geometriją. Siekiat kuo mažesnės invazijos į jo gamtą, didelė statinio dalis buvo „paslėpta“ po žeme. Pocinho irklavimo centro korpusai it savotiška architektūrinė gyvatė rangosi per plastiškai banguojantį slėnio kraštovaizdį ir suteikia jam šiuolaikišką kultūrinį atspalvį.
KŪRĖ SUBALANSUOTĄ APLINKĄ
Centras apdairiai sudalintas pagal 3 programos funkcijas. Pirmoji ir didžiausia komplekso dalis yra skirta apgyvendinimui ir yra sudaryta iš 130 sportininkų numerių, terasomis slėniu besileidžiančiu žemyn. Beje, jų skaičių galima išplėsti net iki 220. Bendrosios patalpos, kuriose atletai gali atsipalaiduoti, įrengtos pačiame sklypo viršuje, todėl atveria vaizdingą slėnio kraštovaizdį. Treniruotėms skirta centro dalis įrengta užnugaryje.
Sporto centro kompleksą suskaidžius atskirais segmentais, autoriui pavyko sukurti subalansuotą aplinką, kurioje intensyvių treniruočių erdvės yra atskirtos nuo erdvių, suprojektuotų ilsėtis bei atsipalaiduoti.
Dėl funkcijos bei architektūrinės raiškos specifikos pastato statybos sistema turėjo pasižymėti atsparumu, lankstumu, tvirtumu. Visus šiuos reikalavimus išpildė išorės sienoms pasitelkta kompanijos „Knauf“ eksterjero „sausosios statybos“ sistema „Knauf Exterior Wall“ su paneliais „Aquapanel“. Jos sienos yra net 75 proc. lengvesnės už įprastas plytų ar blokų mūro sienas. Jos taip pat yra vos 22 cm storio, tuo tarpu kai mūro atvejų šis parametras siektų 32 – 34.5 cm.
PATEISINO EKOLOGIJOS LŪKESČIUS
Naudojant sistemą „Knauf Exterior Wall“, deformacinės siūlės įrengiamos tik kas 15 metrų, todėl pastato eksterjeras yra vientisas, išpildantis ne vien estetinius, bet ir griežtus apsaugos nuo oro sąlygų, drėgmės bei kitų aplinkos veiksnių reikalavimus.
Pažymėtina, kad irklavimo centro architektui taip pat svarbu buvo sukurti tvarų statinį, kad poveikis aplinkai būtų kuo mažesnis. Šiuo požiūriu sistemos „Knauf Exterior Wall“ sienos lūkesčius taip pat pateisino, mat jų gamybos procesas reikalauja 50 proc. mažiau energijos, o jo metu į atmosferą išmetama 30 proc. mažiau CO² nei gaminant įprastas plytas ar blokus.
Išorės cemento plokštės „AQUAPANEL Cement Board Outdoor“ čia panaudotos net trims penktadaliams statinio eksterjero. Dar vienas pasitelktos „Knauf“ sistemos privalumas – lengvas ir greitas sienų montavimas. Naudojant tokias sienas, taip pat sutaupoma vidaus erdvės.
SUNKUMŲ NESUKĖLĖ
Apibendrinat reikėtų pasakyti, kad Pocinho irklavimo centro projektui realizuoti reikėjo efektyvios ir universalios statybinės technologijos, kuri architekto A.Andradeidėjas paverstų realybe tiek konstrukcine, tiek ir estetine prasmėmis. Kompanijos „Knauf“ sistemai „Knauf Exterior Wall“ su cementinėmis plokštėmis „Aquapanel“ ši užduotis ryškesnių sunkumų nesukėlė. PR