Antrajame Vilniaus gatvės meno festivalyje – dvi įspūdingos premjeros, humanizavusios ir pagerinusios du sostinės juoduosius taškus: apleistus Profsąjungų rūmus ant Tauro kalno ir Lukiškių kalėjimą miesto centre. Sublizgėjo du lenkų gatvės menininkai – M-City (Profsąjungų rūmų fasadas) ir šiuo metu Mančesteryje gyvenantis Tank Petrol (Lukiškių kalėjimo siena).
STALININIAI PROFSĄJUNGŲ RŪMAI MENININKO M-CITY RANKOSE
Anot Vilniaus gatvės meno festivalio vadovės Ūlos Ambrasaitės, itin didelio formato įspūdingas darbas papuošė buvusius Profsąjungų rūmus ant Taurakalnio. Tai jau 778-tasis lenkų trafareto meistro M-City kūrinys.
Persipynęs per Profsąjungų rūmų kolonas iš pirmo žvilgsnio abstraktus ir tamsus ornamentas atgyja į gyvybės kupiną medį, kurio šakose kuičiasi įvairiausia gyvūnija. „Suprantama, industrinių elementų čia taip pat gausu“, – džiaugiasi festivalio viršininkė.
LAISVĖS ŽENKLAI ANT LUKIŠKIŲ KALĖJIMO SIENOS
Savo darbą ant Lukiškių kalėjimo mūrinės tvoros baigė ir kitas lenkų menininkas Tank Petrol. Jis atpažįstamas iš savitos piešimo trafaretais ir purškiamais dažais technikos bei amžinos temos – moterų portretų.
Išsilaisvinančios moters ir erelio kompozicija papuošė masyvią Lukiškių kalėjimo apsauginę tvorą iš laisvojo pasaulio pusės. Vieta neatsitiktinė – lygiai prieš 100 metų Rusijos caras pastatė Lukiškių kalėjimą Vilniaus pakraštyje ir šiuo metu tai vienas iš nedaugelio kalėjimų, veikiančių demokratiškų valstybių miestų centruose.
Festivalio vadovė Ū.Ambrasaitė teigė, jog erdvės menininkams buvo parenkamos labai kruopščiai, siekiant suaktyvinti socialinį bei kultūrinį kontekstą. Lukiškių sieną festivalio viršininkė laiko atradimu.
KALĖJIMAS NORĖTŲ BENDRADARBIAUTI SU MENININKAIS IR TOLIAU
Patenkintas menu ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktorius Viktoras Davidenko. „Didžiuojamės galėdami šiais metais tapti viena iš festivalio sienų. Tikimės, kad netolimoje ateityje pavyks festivalio menininkams skirti ir vidines kalėjimo sienas, į meno kūrimo procesą įtraukiant ir nuteistuosius“, – teigė pareigūnas.
Specialiai Lukiškių kalėjimo sienai sukurtas darbas suteikia progą Lukiškių kalėjimo aplinką patyrinėti atidžiau. Galbūt menininko Tank Petrol kūrinys Kražių gatvelėje taps proga išklysti iš pagrindinių Vilniaus gatvių.
Anot festivalio vadovės Ū.Ambrasaitės, menininko Tank Petrol atvykimas į Vilnių – didžiulis jauno festivalio pripažinimas. Tarptautinio garso menininką pavyko atsikviesti tik meno platformos iš Berlyno „Urban Nation“ dėka. Menininkas yra dirbęs su „Adidas“, „Microsoft“, „Red Bull“, „San Disk“, „BBC“, „Diesel“ ir yra labai užimtas ir paklausus.
Beje, berlyniečių platforma „Urban Nation“ tapo festivalio partneriais ir šiuo metu dirba Vilniuje dalindamiesi didele patirtimi.
Parengta pagal Vilniaus gatvės meno festivalio informaciją