Bendrovės „Vakarų laivų gamykla“ dukterinėje įmonėje „Vakarų Baltijos laivų statykla“ įvyko Mokslinių tyrimų laivo „Mintis“ nuleidimo į vandenį ceremonija. Lietuvoje pastatytas pažangus katamarano tipo laivas bus naudojamas tiek moksliniams tikslams, tiek ir kitų jūrinių veiklų poreikiams tenkinti. Laivo statybos projekto vertė siekia 33,5 mln. litų.
Klaipėdos Universitetas ir UAB „Vakarų Baltijos laivų statykla“ sutartį dėl naujo Mokslinių tyrimų laivo projektavimo ir statymo pasirašė 2012 metais, o statybos darbai startavo pernai liepą. Toliau bus atliekami įrangos tikrinimo ir testavimo darbai, o lapkričio mėnesį laivui bus oficialiai suteiktas vardas. Statybos darbų pabaiga planuojama šių metų gruodį. Laivo statybos priežiūrą atlieka klasifikacinė bendrovė „Bureau Veritas“.
Daugiafunkcinis laivas „Mintis“ galės vykdyti visus pagrindinius okeanografinius tyrimus. Jame įrengtos dvi stacionarios laboratorijos, skirtos geologiniams, biologiniams, fizikiniams-cheminiams tyrimams. Yra galimybė papildomai pastatyti konteinerinio tipo laboratorijas. Laivo įgula sudarys 6 žmonės, o mokslinis personalas galės siekti net 18 žmonių. Planuojama, kad šis laivas pravers ir studentų praktikoms.
Pasak Klaipėdos universiteto BPATPI vyresniojo mokslo darbuotojo S.Gulbinsko, pirmosios ekspedicijos teigia numatomos jau kitų metų pradžioje.
Mokslinių tyrimų laivas yra labai svarbi sudėtinė Jūrinio slėnio branduolio kūrimo dalis. Jo projektavimas ir statyba finansuojami iš projekto „Jūrinio slėnio branduolio sukūrimas ir studijų infrastruktūros atnaujinimas (JŪRA)“, įgyvendinamo ir finansuojamo pagal 2007-2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programą.
Numatoma, kad greta mokslinių tikslų „Mintis“ bus naudojama ir įvairių jūrinio sektoriaus veiklų poreikiams tenkinti: vykdyti jūrinės aplinkos monitoringą, žuvų išteklių tyrimus, reaguoti į taršos incidentus kt.
Parengta pagal Klaipėdos jūrų uosto direkcijos ir Vakarų laivų gamyklos informaciją.