Šiemet į Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją pretenduoja net 43 kultūros ir meno kūrėjai. Nors tarp kandidatų yra ir du architektai – Audrius Ambrasas ir Rolandas Palekas – tačiau jų laukia kaip niekada didelė konkurencija su 10 aktorių, 9 dailininkais, 7 muzikais, 5 rašytojais, 5 skulptoriais, 2 fotografais ir muzikologu, kultūros antropologu bei kino režisieriumi.
Abu architektus Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai rekomendavo Lietuvos architektų rūmai. Audrių Ambrasą – už viso gyvenimo architektūrinę kūrybą, o Rolandą Paleką – už Vilniaus universiteto bibliotekos Studentų miestelyje projektą. A.Ambrasui – tai jau antras bandymas kandidatuoti dėl svariausio valstybės apdovanojimo.
Kaip minėta, šiemet į nacionalinę premiją kandidatuoja penketas rašytojų: Petras Gediminas Isokas (rekomendavo leidykla „Mintis“), Eimutis Valentinas Sventickas (rekomendavo Lietuvos rašytojų sąjunga), Vytautas Martinkus (rekomendavo Lietuvos rašytojų sąjunga), poetas Jonas Jakštas (rekomendavo Viliaus Gužauskio firma „Homo liber“) ir Izraelyje gyvenantis Jakovas Grigorijus Kanovičius (rekomendavo Lietuvos Respublikos ambasada Izraelyje ir Lietuvos rašytojų sąjunga).
Aktorių ant nacionalinės premijos slenksčio rikiuojasi ištisas dešimtukas: Regimantas Adomaitis (rekomendavo Teatro sąjungos meno kūrėjų asociacija ir Lietuvos nacionalinis dramos teatras), Gražina Balandytė (rekomendavo Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA), Regina Marija Varnaitė – Eidukaitienė (rekomendavo Nacionalinis Kauno dramos teatras), Eglė Gabrėnaitė (rekomendavo Valstybinis Vilniaus mažasis teatras), Stasys Petronaitis (rekomendavo Juozo Miltinio dramos teatras, Panevėžio miesto savivaldybė, Lietuvos kinematografininkų sąjunga ir VšĮ „Dermė“), Arūnas Sakalauskas (rekomendavo Lietuvos nacionalinis dramos teatras ir Valstybinis Vilniaus mažasis teatras), Viktorija Kuodytė (rekomendavo Lietuvos nacionalinis dramos teatras), Nelė Savičenko (rekomendavo VšĮ Oskaro Koršunovo teatras), Dainius Gavenonis (rekomendavo VšĮ Oskaro Koršunovo teatras), Aidas Giniotis (rekomendavo VšĮ Teatras „Atviras ratas“ ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija).
Dailininkų taip pat gausu – 9. Tai – grafikas ir tapytojas Pranas Gailius (rekomendavo Meno rinkos agentūra), dailininkė Birutė Janina Grasilda Žilytė (rekomendavo R.Paknio leidykla), dailininkas ir vaikų knygų autorius Kęstutis Kasparavičius (rekomendavo Tarptautinių kultūros programų centras ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius), tekstilės menininkė Zinaida Vogėlienė (rekomendavo Lietuvos dailininkų sąjunga), scenografė Stefanija Hanalda Graurogkaitė (rekomendavo Rusijos Federacijos teatro kūrėjų sąjunga, Gesher teatras, Košice miesto teatras, Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Sankt Peterburge), vitražo dailininkas Vytautas Švarlys (rekomendavo Kauno arkivyskupija), vizualaus meno kūrėjas Artūras Raila (rekomendavo Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga), vizualaus meno kūrėjai Svajonė ir Paulius Stanikai (rekomendavo VšĮ Jono Meko vizualiųjų menų centras) ir vizualaus meno kūrėjas, scenografas Dainius Liškevičius (rekomendavo VšĮ Oskaro Koršunovo teatras).
Nacionalinei premijai taip pat pristatyti ir 5 skulptoriai: Antanas Žukauskas (rekomendavo asociacija Pasaulio anykštėnų bendrija ir Lietuvos dailės muziejus), Juozas Kalinauskas (rekomendavo UAB „Monetų namai“), Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas (rekomendavo Vilniaus miesto savivaldybė), Romualdas Inčirauskas (rekomendavo Lietuvos dailininkų sąjunga) ir Vladas Urbanavičius (rekomendavo Tarptautinės dailės kritikų asociacijos AICA Lietuvos sekcija, įmonė „Baltic Sign“, Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus, Šiaulių dailės galerija, Modernaus meno centras, VšĮ „Rupertas“, Lietuvos dailės istorikų draugija, Vilniaus dailės akademija, VšĮ Architektūros fondas, Lietuvos nacionalinė filharmonija, Šiuolaikinio meno centras, galerija „Aidas“, Bažnytinio paveldo muziejus, Kario-partizano Antano Kraujelio atminimo įamžinimo labdaros ir paramos fondas, VšĮ Vilniaus grafikos meno centras).
Fotografai kandidatuoja dviese: Algirdas Šeškus (rekomendavo Lietuvos fotomenininkų sąjunga) ir fotografas, kraštotyrininkas Bernardas Aleknavičius (rekomendavo „Eglės leidykla“).
Užtat nacionalinio kalibro muzikų šiemet matome net 7: dirigentas Jeroslavas Cechanovičius (rekomendavo Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“), klarnetininkas Algirdas Budrys (rekomendavo Lietuvos muzikų rėmimo fondas, valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija), vargonininkas Leopoldas Digrys (rekomendavo Lietuvos muzikų sąjunga), saksofonininkas Vladimiras Čekasinas (rekomendavo Lietuvos džiazo federacija), chorvedys Česlovas Radžiūnas (rekomendavo Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras), chorvedys ir kompozitorius Vytautas Miškinis (rekomendavo Lietuvos kompozitorių sąjunga ir Lietuvos liaudies kultūros centras) ir dainininkė Judita Leitaitė (rekomendavo Šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei Šv. Pranciškaus ir Šv. Bernardino vienuolynas). Taip pat į Nacionalinę premiją kandidatuoja muzikologas Viktoras Gerulaitis (rekomendavo Lietuvos nacionalinė filharmonija bei Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija), kultūros antropologas Virginijus Savukynas (rekomendavo Viešosios politikos strategijų centras) ir kino režisierius Kristijonas Vildžiūnas (rekomendavo Autorinio kino aljansas).
Kaip žinia, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, skiriamos kasmet, siekiant skatinti kūrėjus bei įvertinti reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtus per pastaruosius septynerius metus. Taip pat premijos skiriamos ir už ilgametį kūrėjo kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną. Premijas konkurso būdu iki gruodžio 15-osios paskirs Lietuvos Respublikos Vyriausybės trejiems metams patvirtinta 11 narių komisija. Komisijai vadovauja buvęs europarlamentaras, filosofas Leonidas Donskis. Komisijoje taip pat dirba kompozitorius ir dirigentas Vaclovas Augustinas, teatro ir kino aktorius Juozas Budraitis, literatūrologė Viktorija Daujotytė-Pakerienė, dirigentas Juozapas Domarkas, architektė, urbanistė ir architektūrologė Jūratė Jurevičienė, teatro režisierius Oskaras Koršunovas, literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas, skulptorius ir filmų kūrėjas Deimantas Virgilijus Narkevičius, skulptorius Arūnas Sakalauskas ir fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas
Šešiems premijos laureatams diplomai ir ženklai tradiciškai bus įteikti valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją
JPN
( 2014-09-16 )
Mano nuomone,kaip tik gerai du kandidatai-juk vienas kandidatas kandidatavo anksčiau,bet nesėkmingai.Didesnė problema yra komisijos sudėtyje-manau,architektus turėtų atstovauti architektas-kūrėjas.
Laukas
( 2014-09-16 )
Architektų rūmams aiškiai pritrūko strateginio mąstymo. Teikti du panašaus plano ir svorio architektus premijai, reiškia supjudyti architektūros šalininkus komisijoje ir prarasti net ir minimalią galimybę architektūrai gauti nacionalinę premiją. Jeigu būtų vienas paveldininkas, o kitas modernistas, suprasčiau. Šiuo atveju yra klaida. Vieną kandidatą reikėtų atšaukti bendram labui.
Janui
( 2014-09-15 )
Jei neklystu-Architektų sąjungos tarybos daugumą sudaro Archsąjūdis.
Janas
( 2014-09-15 )
O Architektų sąjunga nepristatė nei vieno nominanto. Matyt sąjunga pristato tik savo administracijos ar valdymo organų narius apdovanojimams. Tiek prirašyta architektūros politikos gairėse apie būtinybę atžymėti ir įvertinti nusipelniusius arhitektus o realybeje……
mnmn
( 2014-09-15 )
irgi negerai. ir abu del to premijos negaus.
sesetukas bus mazdaug toks:
kanovicius
cekasinas
urbanavicius
savicenko
graurogkaite
miskinis arba gerulaitis
to mnmn
( 2014-09-15 )
Patikslinu-Adomaitį su Petronaičiu.
to mnmn
( 2014-09-15 )
O Budraitį su Petronaičiu (prūsų vadas Koltis filme „Herkus Mantas“?
mnmn
( 2014-09-15 )
sekmes tai sekmes. tik nemanau, kad gera mintis paleka su ambrasu tais paciais metais pristatyti.
JPN
( 2014-09-15 )
Šių lietuvių pergalės tarptautiniuose architektūros frontuose daug ką pasako. Sėkmės.