Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaromos dvi naujos parodos. Tai skulptoriaus Mindaugo Navako 1977 – 2014 m. darbų retrospektyva „Šlovė buvo ranka pasiekiama“ bei 10 šiuolaikinių menininkų iš Baltijos šalių ir Šveicarijos kūrinių paroda „Istorijų pasakojimas“. M.Navako kūrinių retrospektyvą lydi „Architektūros [pokalbių] fondo“ parengtas pokalbių ciklas „Nebendradarbiavimas – apie skulptūrą“.
VIENAS DIDŽIAUSIŲ GALERIJOS PROJEKTŲ
Mindaugo Navako darbų retrospektyvos „Šlovė buvo ranka pasiekiama“ bei Baltijos šalių ir Šveicarijos menininkų parodos „Istorijų pasakojimas“ atidarymai Nacionalinėje dailės galerijoje įvyks birželio 27 dieną (penktadienį) 18 val.
Skulptoriaus Mindaugo Navako 1977-2014 m. darbų retrospektyva – autorinė 56 kūrinių (15 iš jų eksponuojamų lauke) instaliacija taps vienu didžiausiu NDG projektu, apjungiančiu vidinę ir išorinę pastato erdvę.
Paroda, pasitelkus šiuolaikinio meno raišką, kviečia naujai pažvelgti į XX a. antros pusės – XXI a. ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos bei Centrinės Europos istoriją. Juk projekto pavadinimas „Šlovė buvo ranka pasiekiama“, buvusio LSRS revoliucijos muziejaus rekonstrukcijos į NDG aplinkybių kontekste suponuoja ne tik autoironišką požiūrį į asmeninių kūrybinių siekių, bet ir politinių projektų (ne)išsipildymą. Parodos kuratorė – Elona Lubytė.
M.NAVAKĄ VISADA DOMINO DIALOGAS
M.Navaką, kaip skulptorių – tūrių ir erdvių architektą visada domino perkūrinėjimo procese užsimezgąs postmodernistinis pasirinktos aplinkos (viešos, institucinės, alternatyvios erdvės) ir asociatyvaus kūrinio (skulptūros, objekto, instaliacijos, projekcijos) kultūrinių prasmių ir aktyvių plastinių tūrių dialogas. Jo esmėje glūdi metafizinės grėsmės, egzistencinio nerimo ir nerimtumo, ironijos jungtis.
Platus taikomų kūrybinių strategijų bei įveikiamų medžiagų (betonas, granitas, gintaras, auksas, mineralai, plienas, silikonas ir kt.) arsenalas liudija nuoseklų nepailstančio konceptualaus menininko – technologo, tyrinėtojo gyvybingumą. Netikėtai gretinant kultūros ir natūros (gyvosios gamtos), gamybinės industrijos elementus, nepasiduodant podeficitinės visuomenės vartotojiškumo neurozei bei paverčiant jos kulto objektus – prekes – kūrybinio perkūrinėjimo objektu, skulptorius kviečia kritiškai žvelgti į mus supančią aplinką.
M.Navako kūrinių retrospektyvą lydi „Architektūros [pokalbių] fondo“ parengtas pokalbių ciklas „Nebendradarbiavimas – apie skulptūrą“, kuriame menininkai, architektai, menotyrininkai ir ekonomistai svarstys skulptūros užsakovų, publikos ir kūrėjų bendradarbiavimo problemas. Pirmasis susitikimas NDG auditorijoje vyks liepos 3 d., 20 val.
PARODĄ VIENIJA KOLEKTYVINĖS ISTORIJOS
Parodoje „Istorijų pasakojimas“ sutelkti 10 šiuolaikinių menininkų bei jų duetų iš Baltijos šalių ir Šveicarijos kūriniai, kuriuos vienija kolektyvinių ir asmeninių istorijų pasakojimas. Baltijos menininkų darbuose ryškūs sovietinio laikotarpio atminties motyvai – praeitis rekonstruojama, dažnai pasitelkiant senas fotografijas ir filmus. Šveicarijos menininkai kuria ne dokumentiškus, o pramanytus pasakojimus, analizuoja mitus, tyrinėja, kaip archyvai įtakoja kolektyvinės atminties vaizdinius. Postsovietinių Baltijos šalių ir kosmopolitiškos Šveicarijos istorijos suformuotų pasakojimo temų ir strategijų sugretinimas atveria šių skirtingų kultūrinių erdvių savitumą. Ekspozicijoje – tapybos kūriniai, grafikos atspaudai, fotografijos, daiktų instaliacijos ir videofilmai.
Parodoje dalyvauja žinomi viduriniosios ir jaunesnės kartos Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Šveicarijos menininkai: Eglė Karpavičiūtė, Petra Elena Köhle / Nicolas Vermot Petit-Outhenin, Laurent Kropf, Paulis Liepa, Dainius Liškevičius, Lutz&Guggisberg, Marge Monko, Katrīna Neiburga, Sandrine Pelletier, Liina Siib. Parodos kuratorė – Felicity Lunn (Kunsthaus CentrePasquArt, Bylis, Šveicarija).
Parodos metu antrame galerijos aukšte veiks skaitykla, kurioje lankytojai galės pavartyti parodoje pristatomų menininkų katalogus, taip pat susipažinti su parodos lankytojų "Centre Pasqu Art" Bylyje (Šveicarija) atsiliepimais ir įspūdžiais. Greta įrengtame rašomajame kambaryje lankytojus galės spausdinimo mašinėle parašyti pamatyto kūrinio inspiruotą istoriją. Šios istorijos, kaip parodą mačiusiųjų dokumentacija, kartu su paroda rudenį keliaus į KUMU muziejų Taline.
Parengta pagal Nacionalinės dailės galerijos informaciją.