Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose atidaroma žinomo architekto, akvarelininko, scenografo Algimanto Mikėno scenografijos paroda „Scenos viražai“. Paroda skirta kūrėjo 85-osioms gimimo metinėms.
DIRBO KARTU SU JUOJU MILTINIU
Birželio 19 dieną (ketvirtadienį) 16 val. A. ir P. Galaunių namuose(Vydūno al. 2, Kaune) įvyks Algimanto Mikėno (1929–2006) scenografijos parodos „Scenos viražai“ atidarymas.
A. Mikėno kūrybos daugiaplaniškumas neabejotinai įkvepia ir verčia žavėtis. Jo kūriniai pasitinka Klaipėdos, Panevėžio, Butrimonių, Kučiūnų, Kauno, Pažėrų urbanistinėse erdvėse. Bet yra ir dar viena jo kūrybos sritis – scenovaizdžiai, kurie, būdami labai dinamiško ir trumpalaikio proceso dalimi, yra išlikę tik eskizuose, projektuose ir fotografijose.
Beveik visi A.Mikėno darbai scenografijos srityje susiję su Panevėžio dramos teatru ir bene garsiausia Lietuvos teatro legenda – režisieriumi Juozu Miltiniu. Taip pat – su to paties teatro aktoriumi ir režisieriumi Vaclovu Blėdžiu.
A.Mikėnas sukūrė scenovaizdžius ir kostiumus jų statytiems spektakliams: V.Šekspyro „Makbetui“ (1961), A.Venclovos „Gimimo dienai“ (1965), V.Borcherto „Lauke už durų“ (1966), J.Grušo „Pražūtingam apsvaigimui“ (1967), F.Diurenmato „Frankui V“ (1969), A.Salynskio „Marijai“ (1972), A.Strindbergo „Mirties šokiui“ (1973), Sofoklio „Karaliui Edipui“ (1977), F.Hochvelderio „Nekaltajam“ (1979). A.Mikėno scenovaizdžiams būdingas sąlygiškumas, konstruktyvumas, gana santūrus dekoratyviniai sprendimai, leidžiantys scenoje dominuoti veiksmui.
ESKIZAI, PROJEKTAI, NUOTRAUKOS, AFIŠOS
Parodoje eksponuojami A.Mikėno kurti scenovaizdžių ir spektaklių kostiumų eskizai, projektai, spektaklių nuotraukos, afišos iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus bei privačių rinkinių.
Algimantas Mikėnas, architektas, akvarelininkas, scenografas gimė 1929 metais šeimoje, kurioje labai stipriai dominavo kūrybos pradas. Tėvas Jonas Mikėnas, Lietuvos karo lakūnas, įgijo keramiko specialybę ir daug dirbo šioje srityje, dėdė Juozas Mikėnas – vienas žymiausių Lietuvos skulptorių, moderniosios skulptūros pradininkas Lietuvoje.
1952 m. baigęs Kauno politechnikos instituto Statybos ir architektūros skyrių, beveik 4 dešimtmečius dirbo vadovaujančiu architektu įvairiose Kauno įstaigose: Miestų statybos ir projektavimo institute, Kauno DDG kombinate „Dailė“, Žemės ūkio statybos projektavimo institute, Kauno pramoninės statybos projektavimo institute.
A.Mikėnas žinomas ir kaip puikus akvarelės meistras, eksponavęs savo kūrybą ne vienoje respublikinėje ir tarptautinėje parodoje.
Nuo 1989 m., Lietuvai pradėjus eiti išsilaisvinimo keliu, A.Mikėnas aktyviai dalyvavo konkursuose kuriant ir atstatant paminklus. Kartu su skulptoriumi Juozu Šlivinsku suprojektavo daug antkapinių paminklų žymiems Lietuvos žmonėms.
Paroda „Scenos viražai“ Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose veiks iki rugpjūčio 29 dienos.
Parengta pagalNacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informaciją.