Kauno klinikų miestelio pašonėje ką tik iškilmingai atidarytas naujas Santakos slėnio objektas – Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras. Kaunietės architektės Gražinos Janulytės-Bernotienės vadovaujamo kolektyvo urbanistiškai gana sudėtingoje vietoje įkomponuotas naujasis sveikatos mokslo židinys pasižymi racionaliomis formomis bei dualistiniu architektūros charakteriu. Pastato viduje išplėtota šviesi ir demokratiška atmosfera, būdinga šiuolaikinėms pažangos ir mokslo įstaigoms.
ESKIZUOTI PRADĖJO PRIEŠ 11 METŲ
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakultetą su vaistine – Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centrą – architektų kolektyvas (autorės Gražina Janulytė-Bernotienė ir Guoda Zykuvienė; projekto komanda: Rimantė Lydytė, Agnė Andriukaitienė, Loreta Bulakienė, Erikas Klinavičius, Agnė Mikėnaitė) Eivenių gatvės ir Sukilėlių prospekto kampe pradėjo eskizuoti daugiau nei prieš dešimtmetį – 2003-aisiais. Anksčiau net už Lietuvos sveikatos mokslų universiteto biblioteką su informacijos centru, kuri jau stovi nuo 2007-ųjų.
Kaip PILOTUI.LT papasakojo architektė G.Janulytė-Bernotienė, stimulu tuomet buvo didžiulis iššūkis pirmą kartą projektuoti aukštąją mokyklą su laboratorijomis. Teko gilintis į architektų kolektyvui visiškai naują sritį – farmacijos technologijas. Nepaisant visų pastato projektavimo bei statybų peripetijų, pagrindinė pastato koncepcija nuo kadaise „sukaltos“ pirminės architektūrinės idėjos evoliucionavo labai nežymiai. Bene svarbiausias skirtumas – paaugę pastato korpusų tūriai.
LSMU Farmacijos fakulteto dekanas prof. Vitalis Briedis PILOTUI.LT pažymėjo, kad bendradarbiavimu su pastatą suprojektavusiu architektų kolektyvu yra patenkintas. Pasak jo, nors pats statinys kol kas lenkia galimybes, tačiau pamažu jas bus galima įsisavinti.
SUSITIKO DVI PAVELDOSAUGOS ZONOS
Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro architektūros kompozicijos pagrindas – du skirtingo dydžio, formos ir funkcijos tūriai su tarp jų įterpta galerija – tam tikra vidine „gatvele“. 3 aukštų dydžio pastaroji nuo gatvių sankryžos veda link giliau stovinčios bibliotekos, padeda po pastatą paskirstyti srautus bei sukuria šviesią daugiafunkcinę viešąją erdvę.
Dualistinis pastato charakteris atspindi ne vien dvejopą pastato funkciją, bet ir reiškia ribą, ties kuria susikerta dvi paveldo apsaugos zonos. Mat iš vienos sklypo pusės yra VII fortas, o iš kitos – Kauno klinikos. Paisant kitoje prospekto pusėje stūksančio karinio forto mūrų, naujojo pastato kompozicijoje atsirado išlenktas vaistinės fligelio tūris. O griežtas stačiakampes farmacijos korpuso formas nulėmė Kauno universitetinių klinikų pastatai, ypač – gretimas Laboratorijų korpusas.
Apie dualizmą kalba ir apdaila. Mat Farmacijos fakulteto viduje eksploatuojamas pažangias technologijas eksterjere išreiškia apdailai parinktos techniškos kompozicinės aliuminio plokštės „Alucobond“. O štai pakabinamos keraminės plytos „ArGeLite“ pastato lankytojams ar tiesiog praeiviams taktiškai užsimena apie minėtąjį istorinį gynybinį objektą.
Dar vienas svarbus pastato architektūros elementas – vidinė gatvelė – čia tapo raktu į pažangioms mokslo įstaigoms būdingą demokratišką architektūrą. Toks mokslo ir pažangos ženklas svarbus Santakos slėnio objektui, kuriame sutelktos šalies farmacijos, biotechnologijos ir kitų biomedicinos sričių mokslinės pajėgos.
Beje, projekto autoriai bei fakulteto valdžia projektavimo metu lankėsi Helsinkio universitete, Suomijoje. Viešnagė greičiausia atsiliepė teigiamai, nors visos pagrindinės pastato architektūrinės idėjos jau buvo pagimdytos iki tol. Autorių kolektyvo teigimu, jas realizuoti padėjo ir kūrybingas bei kruopštus konstruktoriaus Vyčio Pijaus Čiro darbas.
NUO SANKRYŽOS PRITRAUKIA „MIKROSKOPAS“
Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro autoriai ne vien šiuolaikinėmis architektūros priemonėmis „peržaidė“ gretimybes, bet ir pabrėžė Eivenių gatvelės ir Sukilėlių prospekto sankirtos kampą. Architektūrinę kompoziciją jis išjudino ir galimą nuobodulį čia išsklaidė 4-ojo ir 5-ojo aukštų lygyje išsikišusiu stačiakampiu erkeriu, kuris į gatvių sankryžą atsiveria savo skaidria priešakine siena. Įspūdį dar labiau sustiprina parinkta ryškiai raudona jo elementų spalva.
Pastaroji konsolė, pagal architektų sumanymą, įrengta tarsi tam tikras mokslininko mikroskopas, kuris „pritraukia“ ateinančius nuo gana intensyvios gatvių sankryžos. Iš joje įrengtos pasitarimų salytės tarsi ant delno matyti plati Kauno panorama su Žaliakalnio stogų bangomis bei virš jų kyšančiu veržliu Prisikėlimo bažnyčios tūriu. Įspūdingus vaizdus taip pat galima pamatyti ir iš atitraukto viršutinio pastato aukšto, kuriame įrengta studentų kavinukė, saviruošos erdvė ir beveik per visą farmacijos korpuso ilgį ištįsusi stogo terasa.
Projektavimo eigoje išaugus projekto programai, pusė studentų laboratorijų buvo pakeistos mokslininkų laboratorijomis, o ant palyginti kuklaus vaistinės tūrio iš viršaus buvo „uždėtos“ auditorijos, kuriose gali vykti ir studentų paskaitos, ir mokslinės konferencijos. Šiame pastato sparne dabar įrengta vaistinė su 4 auditorijomis– po dvi 170 ir 140 vietų. Visą pirmąjį jo aukštą užimanti vaistinė skirta tiek parduoti, tiek ir gaminti vaistus. Pastarąjį procesą pro stiklo sienas patogu stebėti medicinos studentams.
6 aukštų didžiajame pastato korpuse įrengti įvairūs mokslo ir lavinimo padaliniai – katedros, laboratorijos, dekanatas. Čia jau intensyviai dirba mokslininkai, doktorantai, studentai. Plačiai panaudotas stiklas įgalino kone visas patalpas ir net jų užkaborius apšviesti saulės šviesa. Prie šviesios ir demokratiškos atmosferos sukūrimo prisideda ir dominuojanti šviesi interjero spalvų paletė, kuri varijuoja daugiausia nuo balkšvos iki šviesiai pilkos. Į palei vakarinį fasadą įrengtas modernias laboratorijas iš stikliniu stogu perdengtos vidinės gatvelės pusės įsileisti saulės padeda įterpta edukacinė zona.
PASIRINKO MEDICININĘ SPALVĄ
Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro architektūros akcentams naudotos ryškiai raudono perlamutro kompozicinės aliuminio plokštės „Alucobond“ ir fasadinės žaliuzės „DucoSun“.Architektė G.Janulytė-Bernotienė PILOTUI.LT sakė, kad ryškiai raudona spalva atsirado kelių priežasčių – medicinos sričiai būdingos spalvinės simbolikos bei noro stebėtojo dėmesį nukreipti į architektūros akcentus.
Ryškiai raudonas ne vien į gatvių sankirtą „žiūrintis“ pastato priešakys čia yra ir vakarinėje pastato pusėje įrengta stoginė, kuri dėl viešosios erdvės „atėmė“ dalį parkavimo aikštelės. „Taip pat norėjosi fasadui suteikti gylio“, – šio elemento atsiradimą PILOTUI.LT pakomentavo G.Janulytė-Bernotienė. Kol kas didelės problemos parkuoti automobilius kol kas čia nėra, nes galima pasinaudoti parkavimo aikštelėmis kitoje gretimos bibliotekos pusėje.
Beje, pastato eksterjero apdailos medžiagas architektų kolektyvas derino su ta pačia architektūros dvasia atliktu gretimos bibliotekos kubu. Tiesa, pastarojo pastato architektūra yra pastebimai nuosaikesnė.
Raudonuojančių architektūros elementų yra ir viduje. Būtent toks suprojektuotas ir vienas pagrindinių interjero akcentų – iki pat pastato viršaus vestibiulyje kylantys laiptai. Taip pat raudoni yra vidinės gatvelės kabamieji šviestuvai, studentams skirtas amfiteatras ir kai kurios kitos detalės.
FORMUOJASI UNIVERSITETO SATELITAS
Dar vienas svarbus vidinės viešosios erdvės akcentas – iš medikų pateiktos tyrimo medžiagos Agnio Stelingio sumodeliuotas paveikslas. Pastato „gatvelę“ jis sušildo meniniu atspalviu.
Šviesus ir nuosaikus pastato interjero patiekalas taip pat pagardintas rupiais „eksponuojamo“ betono fragmentais. Pastarieji lankytojus pasitinka jau vestibiulyje ir čia bei ten apsireikšdami sterilioms erdvėms suteikia šiek tiek įvairovės, faktūriškumo. Deja, bendrą vaizdą kiek gadina monolitinio betono atlikimo kokybė. Ypač ten, kur matyti bandymai taisyti ir užglaistyti.
Architektė G.Janulytė-Bernotienė PILOTUI.LT sakė, kad dar kartą įsitikino, jog architektūra – kompromisų menas. Beje, ir paties Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro atsiradimo procesas nebuvo itin sklandus: pastato projektas buvo koreguojamas, o 5 metus trukusi statyba – net ir visai nutrūkusi.
PILOTAS.LT žiniomis, gretimo – bibliotekos – pastato užnugaryje jau planuojamas LSMU Slaugos fakultetas, kuris ateityje dar labiau turėtų sustiprinti medicinos studentų srautą pastato gatvele. Taigi, Kauno universitetinių klinikų pašonėje jau susiformavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto satelitas, kurį taip pat sudaro Laboratorijų korpusas bei Kardiologijos institutas.
ŠVIESI IR DEMOKRATIŠKA VIDINĖ GATVĖLĖ
Architektės G.Janulytės-Bernotienės kolektyvas per pastaruosius kelioliką metų aukštosioms Kauno mokykloms projektavo nemažai – pagal jo projektus buvo pastatytas Kauno medicinos universiteto rektoratas su studentų klubu, LSMU biblioteka, rekonstruotas Kauno technologijos universiteto Maisto mokslo ir technologijų kompetencijų centras. Taip pat baigiamas įrengti ir šio kolektyvo suprojektuotas kitas Santakos slėnio objektas – Mokslo, studijų ir verslo centras bei ruošiamasi statyti Vytauto Didžiojo universiteto daugiafunkcinio studijų ir mokslo centro pastatą V.Putvinskio gatvėje.
Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras, kaip ir daugelis kitų architektės G.Janulytės-Bernotienės vadovaujamos architektų komandos projektuotų pastatų, pasižymi griežta ir racionalia šiuolaikine architektūros kalba, pažangiomis idėjomis, pastangomis miesto urbanistiniame audinyje palikti ženklą. Naujasis statinys iš jų išsiskiria sukurta viešąja erdve – daugiafunkcine vidine gatvele, kokios kartais kuriamos prestižiniuose komerciniuose objektuose. Šios šviesios erdvės privalumus, ko gero, geriausiai bus galima įvertinti tamsiais rudens vakarais ar šaltą lietuviška žiemą. Vis dėlto ji pasiteisins tik tuomet, jei nuo ryto iki vakaro bus gyva ir pilna žingeidžių medicinos studentų.
Foto: A.Bružas
OBJEKTO METRIKA
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto „Santakos slėnio“ Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras (Eivenių g. 4, Kaunas).
Užsakovas: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Projektuotojas: UAB G.Janulytės-Bernotienės studija. Architektai: Gražina Janulytė-Bernotienė ir Guoda Zykuvienė bei projekto komanda – Loreta Bulakienė (TP), Erikas Klinavičius, Rimantė Lydytė, Agnė Andriukaitienė, Agnė Mikėnaitė. Konstruktoriai: UAB „Supernava“, Vytis Pijus Čiras. Specialūs projektavimo darbai, tyrimai: viso pastato laboratorijų – UAB „G.Janulytės-Bernotienės studija“; vaistinės dalies – UAB „GB technologijos“; vandentiekio bei šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo – UAB „ YIT Technika“ (dabar UAB „Caverion Lietuva“); elektrotechnikos – UAB „Elektroszona“; ryšių bei gaisro ir apsaugos signalizacijų – UAB „Euroelektronika“; technologinių dujų – UAB „AGA“, gamtinių dujų – UAB „Geovizija“. Gen. rangovas: UAB „Mitnija“. Parametrai: 11.712 m2, 58.895 m3, 30 mln. Lt (su baldais ir įranga – 53 mln. Lt). Datos: projektavimo – techninis projektas 2008-2009 m. (pirminis techninis kaip farmacijos fakulteto 2003-2005 m.), darbo projektas 2010-2013 m. statyba – 2010-2013 su pertraukomis (2008 m. pamatai).
STATINYS
Konstrukcijos: g/b kolonos, g/b plokštės, individualios kompozicinės metalo sijos (konstruktorius V. P. Čiras), lenktos dalies metalo konstrukcijų kesonas, plieno santvaros – gatvelės horizontali ir centrinės laiptinės vertikali. Apšiltinimas: akmens vata „Paroc“ (fasadai ir stogai), extrūdinis putų polistirenas XPS (eksploatuojami stogai). Fasadai: kompozicinės aliuminio plokštės „Alucobond“ ir pakabinamos keraminės plytos „ArgeLite“ (UAB „Laivorita“), trisluoksnio betono paneliai (cokolis), žaliuzės horizontalios „Reyners“, vertikalios „DucoSun“. Stogas: natūralaus molio trinkelių stogo „Wienerbergen“, bituminė stogo danga. Stoglangiai, vitrinos: aliuminio „Reyners“.
INŽINERINĖS SISTEMOS
Šildymas: UAB „ YIT Technika“, dabar UAB „Caverion Lietuva“. Vėdinimas: UAB „ YIT Technika“, dabar UAB „Caverion Lietuva“. Kondicionavimas: UAB „ YIT Technika“, dabar UAB „Caverion Lietuva“. Liftai: UAB „Kauno liftai“. Automatika, ryšiai: UAB „Euroelektronika“. Elektrotechnika: UAB „Elektroszona“. Technologinės dujos: UAB „AGA“. Gamtinės dujos:UAB „Geovizija“.
INTERJERAS
Sienos: betonas ir gipskartonio pertvaros, vidaus aliuminio vitrinos „Reyners“. Lubos: akustinės lubos „Knauf Designpanel“, surenkamosios akustinės bei lubos su higieniniu padengimu laboratorijose „Thermatex Alfa“. Grindys: PVC „Gerflor“ – Taralay Premium Comfort“ ir „Taralay Premium Compact“, akmens masės plytelės. Laiptai: metalo konstrukcija kaip liktinis klojinys, armuotas betonas, apdaila – plytelės, turėklai – grūdinto laminuoto stiklo. Baldai: laboratorinių ir biuro koncepcija – UAB „G.Janulytės-Bernotienės studija“, laboratoriniai – UAB „Labochema“. Šviestuvai: UAB „Promodusio“. Vaistinės siena: fototapetas (arch. Agnis Stelingis).
Architektūrinės koncepcijos realizavimas: 100 proc.
Vtt
( 2014-04-03 )
Labai gerai.
mnmn
( 2014-03-31 )
labai neblogas namas. gal truputį per šaltas ir meinstrymiškas. bet šiaip, labai labai nieko.
nuomonė
( 2014-03-31 )
Labai geras mokomasis pavyzdys nemokantiems projektuoti kontekstualios architektūros-vietos pojūtis,mastelis,saikas,elegancija,proporcijų darna.Pagirtina.