Švedų eksperimentinė studija PJADAD įsitikinusi, kad maistas gali būti naudojamas ne vien pagal tiesioginę savo paskirtį. Bent jau suvalgomas jis turėtų būti ne iš karto. Prieš tai jis dar gali, pavyzdžiui, paimituoti miestovaizdį ir taip atskleisti netikėtus visuomeninio gyvenimo rakursus bei paskatinti į save pažvelgti kūrybingiau.
„Petter Johansson Art Direction And Design“ (PJADAD) – maža eksperimentinė Stokholmo studija, dirbanti komunikacijos, strategijos ir dizaino srityse. Ji bendradarbiauja Viena naujausių jos veiklos krypčių – laboratorija „Maisto ateljė“, kurioje bandoma kūrybiškai išžvalgyti maisto santykį su visuomene.
Laboratorijos „Maisto ateljė“ projektas „Still life“ – ant „urbanistinio“ tinklo statomas savotiškas valgomas miestas. Iš pirmo žvilgsnio tik žaismingai ir kūrybingai atrodančiu tokiu kūriniu iš tikrųjų siekiama ambicingesnių ilgalaikių tikslų. Tai kūrybingas bendradarbiavimas tarp virtuvės šefo, meno vadovo ir fotografo, kurio pagrindinis tikslas – per maistą skatinti novatoriškumą bei diskusijas. Tai ne vien skatina kūrybingai pažvelgti į maistą ir atskleisti jo imitacines savybes, bet ir eksperimentuoti su valgomąją geografiją, pastebėti netikėtus maisto ryšius su aplinka bei pačia visuomene.
Parengta pagal PJADAD informaciją.
Arnoldas
( 2020-02-25 )
Aš esu primityvus, tai kol kas maistą naudoju tik pagal paskirtį. Valgau ir džiaugiuosi kol galiu. O kad gyvenimas būtų geresnės kokybės, tiek sportuojant tiekdirbant, dar ir maisto papildus, bei vitaminus naudoju. ekonamams.lt
Gerda
( 2019-03-07 )
Faina idėja, daug darbo įdėta. Ir padirbi, ir pasigroži ir pavalgai. Nu super. Kai būna valgomas užsakytas maistas banketams, bent jau mes irgi mėgstam kažkaip įdomiai jį susidėliot, aišku ne taip kaip šis autorius.