images_phocagallery_2249_Parulskis_VU bibl_pav_2249_Parulsk_VU bibl_tit

MIRKSINČIOS BIBLIOTEKOS//NORINT NEPAVIRSTI TERITORIJA, REIKIA STATYTI KULTŪRAI

Praeitą savaitę, trečiadienį, Saulėtekyje atidarytas naujas Vilniaus Universiteto bibliotekos pastatas. Nors ne… Iš tikrųjų trečiadienį Saulėtekyje atidarytas Nacionalinis atviros prieigos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras… Bet… Būsimą įvykį galima pavadinti ir dar kitaip.

KULTŪROS SRITYJE – TIK REKONSTRUKCIJOS

Knygoje „Laisvės architektūra“ (Baltos lankos, 2012) jos autoriai Tomas Grunskis ir Julija Reklaitė, apžvelgia pastarojo dvidešimtmečio Lietuvos architektūrą, analizuoja, aptaria ar šiaip pamini beveik pusantro šimto reikšmingiausių statinių. Tarp šios sąlyginės gausybės visuomenės reikmėms skirtų naujų – ne rekonstruotų, o pastatytų nuo pamato duobės – yra labai nedaug: kelios sporto arenos, Litexpo parodų ir kongreso centro naujas paviljonas ir – viskas.

O visuomeninių pastatų, skirtų kultūros reikmėms, per nepriklausomybės dešimtmečius nebuvo pastatyta nei vieno. Vyko tik rekonstrukcijos – Revoliucijos muziejus rekonstruotas į Nacionalinę dailės galeriją, centro Komiteto spaustuvė – į Dailės akademijos mokomąjį korpusą, Čiurlionio dailės muziejus rekonstruotas į geresnį Čiurlionio dailės muziejų su biblioteka.

Taip, bibliotekų rekonstrukcijų fronte viskas atrodo neblogai: kardinaliai perdarytos kelios stambios bibliotekos Klaipėdoje, Panevėžyje ir Utenoje, puikiai restauruotos mažesnės bibliotekos Kėdainiuose ir Plungėje, net pastatytos kelios naujos viešos bibliotekos Birštone, Druskininkuose, o Sveikatos universitetas Kaune gavo naują, gražią ir didelę. Na, bet pastarąją sunku pavadinti visuomenei skirtu pastatu – juk ten skaito būsimi gydytojai.

KIAURA PARA SAVIŠVIETOS GALIMYBIŲ

O štai Saulėtekyje galės skaityti visi. Galės skaityti, vaikus palikę žaidimų kambaryje, užsidarę specialiose darbo kabinose arba prie keliasdešimties kompiuterių, arba galybėje erdvių vestibiulių. Arba kavinėje.

Jei nenorės skaityti, bus galima projektuoti, mokytis dizaino, rengti konferencijas, žiūrėti filmus, pasimankštinti treniruoklių salėje, vartyti žurnalus, nusnausti specialiose vietose, pasivažinėti paskolintu dviračiu, tiesiog atsinešti savo kompiuterį ir atnaujinti įrašus socialiniuose tinkluose ar, jei jau labai prireiks, ką nors sumodeliuoti ir sumodeliuotą daiktą atsispausdinti 3D spausdintuvu.

Ir visa tai nemokamai. Kiaurą parą. Na, išskyrus, turbūt, darbą su tridimensiu spausdintuvu – bet tai galima iškentėti.

DU SVARBIAUSI KULTŪROS STRATEGIJOS ELEMENTAI

Todėl ir norisi sakyti, kad Vilniuje pradėjo veikti pirmas didelis, naujas, absoliučiai visuomeniškas kultūros centras Lietuvoje. Šį faktą galima interpretuoti įvairiai: dejuojant dėl vizionieriškumo trūkumo, lėtumo, šykštumo ir neorganizuotumo.

Per du dešimtmečius – tik vienas pastatas kultūrai? Ir tokiose dejonėse, be abejo, yra tiesos grūdas.

Arba – galima rinktis tiesmuko pozityvumo variantą – naujoji Vilniaus universiteto biblioteka, milžiniškas trijų tūrių statinys yra teisingos politikos simbolis ir rezultatas.

Nes juk visi žinome, kad kultūra nėra vienanarė. Ji turi aiškų strateginį pagrindą, kurio buvimas generuoja taktinius rezultatus. Tie rezultatai – o rezultatams tai būtina savybė – matomi aiškiausiai – knygos, spektakliai, parodos, koncertai ir įvairūs tardisciplinarinės kultūros produktai.

Strateginis pagrindas, žvelgiant paviršutiniškai, yra nuobodus. Tai – kultūrinis edukavimas. Arba – bibliotekos ir muziejai.

Tai yra du svarbiausi strateginiai elementai, formuojantys būsimus kultūros produktų vartotojus.

NAUJOJO SAKRALUMO DRĄSOS POZITYVAS

Žinoma, galima atsisakyti terminologinio konservatyvumo ir bibliotekas pavadinti kultūros ir informacijos centrais – tai nepakeis esmės: bibliotekos, sumažėjus arba išnykus bažnyčios kultūrinio veiksmo įtakai, tampa to veiksmo bendruomenėse štabais. Su visais sąlyginės šventyklos atributais, iš kurių bene svarbiausią vaidmenį atlieka architektūra.

Paremontavus sovietinį kultūrnamį, įstačius jame kelias plastikines duris ir langus, o buvusioje aptriušusioje skaitykloje pastačius tris kompiuterius, naujo efekto nebus pasiekta. Toks pastatas praneš tik vieną žinią – mes stengiamės, bet esame neturtingi, todėl niekas nesikeičia.

Naujų gi bibliotekų pranešimas yra visiškai kitoks – jos yra įžūlios, sveikai arogantiškos, šviečiančios, blyksinčios ir kviečiamai mirksinčios – panašios į tą, kuri sumirksėjo Saulėtekyje.

VALSTYBINIS MĄSTYMAS AR TERITORINĖ ŪKVEDYSTĖ

Aš, žinoma, neteigiu, kad modernių kultūros centrų atsiradimas automatiškai pakeis valstybės kultūros lauką, jos vartojimo poreikius ir tų poreikių mentalitetą.

Bet, pasidairydamas aplinkui, stebėdamas analogiškus projektus kitose valstybėse, matau, kad šiandien tai yra brangus, bet vienintelis kelias palaikyti šalies, kaip valstybės, o ne teritorijos savivoką.

Norint nepavirsti teritorija, reikia statyti bibliotekas. Arba – atviros prieigos kultūrinės komunikacijos ir informacijos centrus, jei tai padės lengviau gauti finansavimą.

 

Komentaras, skaitytas LRT radijo laidoje „Kultūros savaitė“

Komentarai

  1. Biblioteka-labai gerai,kontekstualu,aktualu,šiuolaikiška,bet ta straipsnio autoriaus minima knygutė,mano nuomone,per silpna,kad ja remtis.

  2. Kažkaip neliatuviška.
    Wszystko na xaliavu. Ilgam?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

biblio_vn_240200_e01_xxx

VILNIUJE KURSUOS BIBLIOBUSAS: Didins viešosios bibliotekos paslaugų prieinamumą

2024 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinėje pradės kursuoti biblioteka „ant ratų“. Šis netradicinis autobusas toliau nuo viešosios bibliotekos padalinių įsikūrusiems vilniečiams siūlys ne tik leidinių skolinimo paslaugas, bet ir kultūrinę,

DO Architects

VU STATYS 5 BENDRABUČIUS: Saulėtekyje projektuojamas modernus kompleksas

2023 liepos 121 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus universitetas Saulėtekyje, kur dabar yra jo bendrabučių miestelis, planuoja statyti naują jų kompleksą. Universiteto užsakymu, bendrovės „DO Architects“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad Plytinės gatvėje

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Preilos biblioteka

RENOVUOTA PREILOS BIBLIOTEKA: Įsikūrė 1907-aisiais statytoje raudonplytėje mokykloje

2022 gegužės 161 KomentarasPILOTAS.LT

Neringoje duris atveria atsinaujinusi Preilos biblioteka, įsikūrusi istorinėje raudonmūrėje prieškario mokykloje, pastatytoje 1907-aisiais. Buvęs avarinės būklės mokyklos pastatas po tvarkybos darbų prikeltas antrajam gyvenimui. Preilos

Naujoji Pekino biblioteka (arch. „Snøhetta“)

ŽINIŲ GIRAITĖ KINIJOJE: Pekine kyla naujoviškos koncepcijos biblioteka

2022 sausio 101 KomentarasPILOTAS.LT

Pekine įpusėjo naujos bibliotekos statyba. Pastarąjį originalios koncepcijos pastatą suprojektavo žinoma norvegų architektūros kompanija „Snøhetta“, prieš 4 metus laimėjusi tarptautinį architektūros idėjų konkursą ir tikinti,

Bibliotekos persikraustymas

BIBLIOTEKOS PERKRAUSTYMAS: Knygos iš rankų į rankas keliaus skambant muzikai

2021 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Artėjant rekonstrukcijai, Kauno apskrities viešoji biblioteka skelbia neeilinę bibliotekos persikraustymo akciją. Knygos iš rankų į rankas keliaus skambant muzikai. Rugpjūčio 31 dieną (antradienį) 15 val.

Vilniaus universitetas

VU NERIA Į EKOLOGIJĄ: Naudos 100 proc. žaliosios energijos

2021 vasario 2Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus universitetas (VU) žengė istorinį žingsnį – tapo viena pirmųjų didelių organizacijų Lietuvoje, kuri savo veikloje naudos vien žaliąją elektros energiją. 7.500 TONŲ ANGLIES DVIDEGINIO

VU Chemijos ir geomokslų fakultetas (arch. G.Čaikauskas, S.Klezys, V.Raugala, V.Venckūnienė)

VU PLĖTRA SAULĖTEKYJE: Kuriamas didžiausias STEAM mokslo branduolys

2020 lapkričio 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Vyriausybė neseniai patvirtino naujai dviejų Vilniaus universiteto (VU) padalinių infrastruktūrai sukurti skirtas lėšas. Saulėtekyje greta jau veikiančių stipriausių šalies mokslo centrų per trejus metus, planuojama,

Snohetta

BIBLIOTEKA KAIP KELIONĖ: Prestižiniame JAV architektūros konkurse triumfavo „Snøhetta“

2020 rugsėjo 221 KomentarasPILOTAS.LT

Norvegų architektūros kompanija „Snøhetta“ neseniai triumfavo Teodoro Ruzvelto (Theodore Roosevelt) prezidentinės bibliotekos konkurse. Norvegai pasiūlė integruoti bibliotekos pastatą į kalvotą Šiaurės Dakotos kraštovaizdį, kuris ir taptų

"Kauno atžalynp" biblioteka Klaipėdoje

ATNAUJINO BIBLIOTEKĄ: Veiks kaip renginių, edukacijos ir susibūrimų centras

2020 liepos 10Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje, Kauno gatvėje atnaujinta „Kauno atžalyno“ biblioteka jau laukia skaitytojų. Rekonstruojant sovietmečiu statytą namą, jo plotas išplėstas daugiau nei dvigubai. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto

Bernardinų sodo skaitykla

LAISVALAIKIS SU KNYGA: Bernardinų sode atsidaro kupolinė skaitykla

2020 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Bernardinų sode veikusioje Vilniaus centrinės bibliotekos vasaros skaitykloje buvo galima rinktis iš daugiau nei 500 knygų, kurias visą vasarą skaitė per 18.000 žmonių. Sodo

Lampėdžiai

SKAITYMO MĖGĖJAMS: Kauno paplūdimio bibliotekos skaičiuoja 4-ąjį sezoną

2020 gegužės 27Be komentarųPILOTAS.LT

Vasarai artėjant, o karantinui ir toliau švelnėjant, į Kauno miesto paplūdimius jau ketvirtą kartą grįžta bibliotekos po atviru dangumi. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos įkurtose

VU biblioteka

VILNIAUS UNIVERSITETAS: Pačios vertingiausios kolekcijos atsiveria virtualiai

2020 balandžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

450 metų sukaktį mininti Vilniaus universiteto (VU) biblioteka atvėrė naujas galimybes pažinti virtualiai – pristatė atnaujintą skaitmeninių kolekcijų platformą internete. Tūkstančiais naujų dokumentų papildyta svetainė

Lentvario biblioteka

PREMJERA LENTVARYJE: Kino teatro vietoje įsikūrė biblioteka ir kultūros rūmai

2019 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Per 10.000 gyventojų Trakų rajono miestas – Lentvaris – šventes pasitinka atverdamas naujo kultūros objekto duris. Lentvario kultūros rūmai ir biblioteka ką tik įsikūrė avarinės

Tikrovės agentai

TIKROVĖS AGENTAI: Pasikeitusį tikrovės statusą aptars tarptautinis simpoziumas

2019 gegužės 23Be komentarųPILOTAS.LT

Birželio viduryje Vilniaus universitetas rengia tarptautinį potencialumo ir vaizduotės simpoziumą. Renginys siekia atkreipti dėmesį į pastaruoju metu pasikeitusį tikrovės statusą. Birželio 19 ir 20 dienomis

Klaipėdos biblioteka

BIBLIOTEKOS LAVINS IR BURS: Klaipėda rekonstruos „Kauno atžalyno“ filialą

2018 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai atvirą naujos modernios bibliotekos bei bendruomenės centro pietinėje miesto dalyje architektūros idėjų konkursą surengusi Klaipėda (1-oji vieta – „Aketuri architektai“),, vien tuo neapsiriboja. Modernios

Klaipėdos biblioteka

CENTRINĖ KLAIPĖDOS BIBLIOTEKA: Konkurse rungiasi 15 idėjų

2018 birželio 146 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT anksčiau rašė apie Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos kartu su Lietuvos architektų sąjunga rengiamą atvirą Klaipėdos bibliotekos konkursą. Neseniai paaiškėjo, jog šiam konkursui patekta 15

Klaipėdos bibliotekos konkursas

ARCHITEKTŪROS KONKURSAS: Bendruomenės centras-biblioteka Klaipėdoje

2018 balandžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos miestas kartu su Lietuvos architektų sąjunga rengia atvirą modernaus bendruomenės centro-bibliotekos projekto konkursą. Numatoma, kad pastato architektūra reprezentuos miestui svarbaus, visuomeninio objekto charakterį bei

vilni_fo_180300_e01_xxx

NEPRAUSTAS IR NEŠUKUOTAS: J.Tornau 6-7 dešimtmečių nuotraukų kolekcijos pristatymas

2018 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Ilgametis Vilniaus universiteto bibliotekos direktorius Jurgis Tornau XX a. 6-7 deš. fotografavo Vilnių. Jo neprausto ir nešukuoto Vilniaus nuotraukų kolekciją šiandien pristatys architektūros istorikė Marija

Naujoji Helsinkio centrinė biblioteka

XXI AMŽIAUS BIBLIOTEKA: Helsinkyje kyla naujo tipo kultūros objektas

2018 sausio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Guggenheimo muziejaus neįsileidęs Helsinkis, savo kultūrinę infrastruktūrą patobulins kitaip. Dar šiemet Suomijos sostinės centre žada iškilti nauja centrinė biblioteka, kuri veiks labiau kaip kultūros centras.

„Mobilibris“

ATKURIA RYŠĮ SU KNYGA: Lietuviška mobilioji ekspozicijos sistema „Mobilibris“

2017 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno apskrities viešoji biblioteka (KAVB) pristatė individualaus dizaino mobiliąją knygų ekspozicijos sistemą, kuri buvo sukurta įgyvendinant projektą „Mobilibris“. Tokios konstrukcijos ir estetinės išraiškos baldas iškart

obama_ce_170500_e01_xxx

OBAMOS ŠVYTURYS: Čikagos pakrantę gaivins Prezidentinis centras

2017 gegužės 9Be komentarųArtūras Karka

Jungtinių Amerikos valstijų prezidento Obamos fondas (The Obama Foundation) neseniai paviešino Obamos prezidentinio centro projektą probleminiame Čikagos South Side rajone. Pagal firmos „Tod Williams Billie

ambra_po_170500_e01_xxx

ARCHITEKTŪRA IR JAUTRUMAS: Pokalbis su architektu Audriu Ambrasu

2017 gegužės 42 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilnietis architektas Audrius Ambrasas – neabejotinai viena ryškiausių šiuolaikinės Lietuvos architektūros asmenybių. Todėl gegužės 8 dieną Vilniaus universiteto Istorijos fakultete suplanuotas jo atviras pokalbis apie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ĮAMŽINS PROFESORIAUS ATMINIMĄ: VDU bibliotekai – L.Donskio vardas

2017 vasario 11Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybės atkūrimo dienos išvakarėse Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Daugiafunkciame mokslo ir studijų centre bus įamžintas profesoriaus Leonido Donskio atminimas. Neseniai mus palikusio filosofo vardas suteikiamas

images_phocagallery_3654_skait_birz_1503_3654_e11_xxx

ARCHITEKTŪRINĖ CHIRURGIJA://SKAITYKLAI ĮSKIEPIJO RACIONALUMO IR ERDVĖS

Projektuojant visuomeninius interjerus ar juos renovuojant paprastai tenka verstis su itin kukliomis lėšomis. Dėl to estetika dažniausiai lieka antrame plane ar net visai užmirštama. Vis