Pas mus dar nežiūrima rimtai į ekologijos entuziastus, propaguojančiais šiaudinių namų statybą. Vakaruose jau senokai šios medžiagos galimybes architektūroje žvalgomos ir profesionaliai. Britų architektūrinės firmos „Make Architects“ kolektyvas šiaudų technologiją pritaikė 4 aukštų Notingemo universiteto Veterinarijos ir medicinos mokslų mokyklai. Tai didžiausias šiaudų namas Didžiojoje Britanijoje.
Notingemo universiteto Veterinarijos ir medicinos mokslų mokykla – pirmas etapas čia pradėto kurti modernaus Sutron Boningtono universitetinio miestelio. Šį 14 metrų aukščio šiuolaikišką pastatą firma „Make Architects“ suprojektavo įvairioms universiteto funkcijoms – administracijai, laboratorijoms, seminarams, kompiuterių klasėms. Architektams pavyko itin efektyviai išnaudoti statinio erdvę, tačiau įdomesnė jo architektūra, kurią įtakojo vietos žemės ūkio paveldas bei universiteto propaguojama tvirta tvarumo politika.
Atsižvelgus į gretimo sklypo medžių linijos ritmą, Veterinarijos ir medicinos mokslų mokyklos inovatyvūs ilgieji fasadai suformuoti iš surenkamųjų modulinių šiaudų ryšulių panelių. Kiekvienas iš net 14 metrų ilgio tokių fasado panelių yra iš klijuoto medžio rėmo ir presuotų šiaudų užpildo. Tinkuotas išorinis panelių paviršius leidžia pastatui kvėpuoti, šiaudus apsaugo nuo dūlėjimo ir išorės poveikio. Paneliai buvo gaminami statybų aikštelėje bei laikinajame fabrike, pasitelkus vietinę darbo jėgą. Beje, ir šiaudai statybai užaugo paties universiteto laukuose.
Britai tikina, kad tokioje mokymosi įstaigoje tvyro malonesnis mikroklimatas nei įprastos statybos name ir net mokslai į galvą lenda žymiai geriau.
Parengta pagal „Make Architects“ informaciją.
Giedrius
( 2011-12-08 )
Lietuvoje namus iš tokių karkasų stato. Bet pavieniai atvejai nesulaukia deramo dėmesio nei iš vietos, nei iš užsienio žiniasklaidos. Kvartalas, mokslo įstaiga…kodėl lietuviai su gerom idėjom pramiega? 🙂