images_phocagallery_1181_Kryziu kalnas pav_1181_Kryz kaln_tit

MALDOS NAMAI PRIE KRYŽIŲ KALNO//AUTORIŲ POZICIJA NESIKEIČIA

Kryžių kalnas – ypatinga vieta daugeliui lietuvių. Sakrali ir mistiška, jungianti pagoniškų ritualų ir ankstyvosios krikščionybės tradicijas, liaudies kūrybą ir nuoširdžią saviraišką. Sakralus Kryžių kalno magnetas traukia skirtingo pamaldumo, skirtingų įsitikinimų žmones ir jau seniai yra tapęs tarsi visų lietuvių savastimi.

Gal todėl žinia, kad yra rengiamas Kryžių kalno teritorijos detalus planas, kuris numato galimybę greta šventojo kalno statyti maldos namus, suerzino ir sujudino visuomenę. Po profesoriaus Jono Minkevičiaus straipsnio, PILOTAS.LT redakcija sulaukė nemažai skambučių ir laiškų, kritikuojančių šį sumanymą. Tačiau prieš juos publikuodami, pirmiausia paprašėme pasidalinti mintimis žinomą Šiaulių architektą Darių Jakubauską, kuris rengia Kryžių kalno teritorijos detalų planą kartu su žmona Rasa Jakubauskiene.

ARCHITEKTAS DARIUS JAKUBAUSKAS: DARAU TAI, KUO TIKIU

Pirmiausia-Kryžių kalnas yra krikščioniškas darinys, sutraukiantis minias maldininkų. Atlaidai šioje vietoje kiekvienų metų liepos paskutinį savaitgalį jau tapo tradiciniais.Yra vykdoma Jono Pauliaus II-ojo piligrimų kelio programa, patvirtinta 2007 metais. Vyriausybės nutarimu turi būti įamžintas Jono Pauliaus II-ojo maldos prie Kryžių kalno faktas.

Kryžių kalnas, kaip maldos vieta yra įamžintas 1928 metų kino filme, kuriame matoma parapinė koplyčia kryžių kalno viršuje. Kryžiai šioje vietoje pradėti statyti XIX amžiuje, kaip pasipriešinimo Rusijos provoslavų tikėjimo ekspansijai simbolis.

Atkūrus nepriklausomybę, pasikeitė ir politinė, ir urbanistinė Kryžių kalno situacija: 280 metrų nuo Kryžių kalno pastatytas Pranciškonų vienuolynas, 350 metrų nuo kalno – informacinis centras, Kryžių kalno vizualinės apsaugos zonoje pastatyta eilė kaimo turizmo sodybų.

Mūsu rengiamu detaliuoju planu, Šiaulų rajono savivaldybės užsakymu bei Šiaulių vyskupijos kurijos prašymu, formuojamas sklypas maldos namų statybai šalia informacinio centro, 350 metrų atstumu nuo Kryžių kalno, jo vizualinės apsaugos zonoje. Kryžių kalno konservacinės apsaugos zona – neliečiama. Maldos namai turėtų būti iki 8 metrų aukščio (107,3m absoliutinė altitudė), ne aukštesni nei Kryžių kalno aukščiausia žemės paviršiaus altitudė. Maldos namams vietą parinkome šalia informacinio centro, kad išnaudoti jau įrengtą infrastruktūrą (automobilių stovėjimo aikštelę, san.mazgus, vandens tiekimo ir nuotekų sistemas). Numatoma teritorija pastatui V2 (religinių bendruomenių pastatų statybos teritorijos naudojimo būdas ir pobūdis) sudaro 3.827 kv.m. Numatomas maksimalus užstatymo tankumas – 50%, užstatymo intensyvumas – 40%.

Manome, kad maldos namų architektūrinis vaizdas turi būti parenkamas tik architektūrinio konkurso būdu. Tokią pastabą įrašėme į pagrindinius detaliojo plano reikalavimus.

Maldos namų sklypo parinkimas yra suderintas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos kultūros paveldo komisijoje 2011 birželio 2 dieną (nr. 13P8) Vilniuje. Šios vietos sprendiniai, dalyvaujant atitinkamoms žinyboms, pristatyti ir pačioje Kultūros ministerijoje. Jiems pritarta.

Esu įsitikinęs, kad maldos namams parinkta vieta niekaip nekonfliktuoja su Kryžių kalnu, nes pagrindiniuose apžvalgos taškuose nėra matoma – ją užstoja esami želdynai, be to sklypas yra pakankamai nutolęs nuo kalno ir išklotinėse nėra dominuojantis lyginant su Kryžių kalno tūriu. Maldos namai bus apžvelgiami praktiškai tik nuo Kryžių kalno viršaus.

Suprantu, kad Kryžių kalnas, kaip reiškinys, jau yra tarsi bažnyčia. Manau, kad šioje aplinkoje greta vienuolyno, informacinio centro, kaimo turizmo sodybų, iškilę katalikų bažnyčios maldos namai, tik pabrėš ir praturtins Kryžių kalno unikalumą ir sakralumą. Apskritai manau, kad šios teritorijos urbanizaciją reikėjo vykdyti būtent nuo bažnyčios statybos, o ne nuo įvairiausių priklausinių.

Galų gale, juk architektų pareiga yra ne tuščiai politikuoti, o profesionaliu darbu visuomenei sukurti jai priimtinas erdves ir statinius. Žmonių poreikiai dvasiniu ir fiziniu požiūriu yra tiesūs ir teisingi. Tada architektas aiškiai funkciškai ir dvasiškai estetiškai turi sukurti aplinką šiems poreikiams.

Beje, žiniasklaidos ir internetinė apklausa rodo, kad 10.000 tikinčiųjų nori bažnyčios prie Kryžių kalno, o 700 skeptikų ja netiki. Natūralu, ir tai yra demokratiška, kad apie 10%  visuomenės nepritaria visiems valstybei ir pasauliui svarbiems objektams.

Komentarai


 1. Nieko tokio – trinkit , blokuokit, – tikrai nepyksiu.
  Ir toliau čia (ne)rašinėkit okupantams problematinius straipsnius.

  Aš TIK pasakau savo nuomonę ir nesiruošiu architektūriniui ar kryžiškam Yahuizmui įtikti.

  Be to, reikėtų visam laikui įsidėmėti, jog prie piliakalnių tiesiog netinka okupantų (pypt)kryžiai ir (pypt)božnycos. Romoj – tinka.

 2. Gerbiamas Vilmantai Rutkauskai, uz savo nekorektiskus komentarus ir, svarbiausia, komentarus ne i straipsnio tema, jus gaunate GELTONA KORTELE. Tai – ispejimas.


 3. Bet kokia žydų misija – absoliučiai savanaudiška. Tai būtina įsidėmėti. Dėl to ji ir remiasi okupacine evoliucinio vystymosi versija, kurios inspiratorius – gudrus žydų „aukščiausiasis“ Yahuya – taryt aukščiau visko, o visi kiti – žydtarnystės pusžydlietuvių klūpalų žydvasioje – atleidimams ir dovanoms iš okupanto „melžti“.

  Žinoma, tam telkiant ir gudrią okupacinę priemonę – Lietuvos šventą Žemės galią smaigstant žydkryžiais.

  Gaila klūpalųpusžydlietuvių

 4. pagonys kryžių negarbino.
  Demokratinėje visuomenėje negali būti įgnoruojamas vienoks ar kitoks požiūris, tikėjimas ir tuo labiau, kad tas požiūris yra daugumos.

 5. prisipazinsiu, kazkaip be vilmanto rutkausko zydkrikscionisko komentaruko sita zydkrikscioniska publikacija stokojo lietuvos lauku ir giriu propagonisko aromato. dabar lyg ir viskas sustojo i savo zydkrikscioniskas vietas.


 6. Suklupdytųjų žydkrikščioniškų avinų ir avelių autoritetas yra žydganytojas – juodaskverniškomis baimės ir gudraus žydpažado, ir mazochistinio kančios garbinimo teologijomis – žydraščiais ir okupantų savigoistiniais kolaborantais atsikraustęs į pagonišką Lietuvą.

  Okupantų kolaborantai (šiandieniniai žydkrikščioniakalbiai žydkrikščionys) su žydmaldaknygėmis ir toliau nuožmiai gviešiasi LT Žemių – statydami božnycas ir žydkryžius – tiesiog taryt pasityčiojant – tiesiai pagoniškąjam piliakalniui.

 7. pas mus, tur būt, nieko negalima aptarti be įtarinėjimų. Nejau, tik “ atkatas“ visiems terūpi ?
  Nenoriu tuo tikėti.
  Viena komentatorė, atsiliepdama į profesoriaus kritinį straipsnį, prisipažino, kad lankėsi šventojoje žemėje ir, kad netgi ten, prie pačių sakrališkiausių krikščionims vietų, yra arba koplyčios arba didžiuliai maldos namai, po kuriuos vaikštant pamatai vietą liūdyjančią Nukryžiavimo vietą ar ką kitą, kas su tuo susyję. Pasaulyje tokių reiškinių yra begalės. Nematau čia nieko blogo, jei viskas, kas šia tema yra deklaruojama, bus išspręsta aukštame profesiniame lygyje.
  Tai gali tapti netgi labai savitai gražus ir išskirtinis objektas mūsų kraštui.
  Detaliojo plano autorius gana argumentuotai atsakė į emocionalias profesoriaus pastabas, tuo labiau, kad šalia tos vietos jau senokai yra įsikūręs vienuolyno pastatas.
  Jei, tikrai, viskas vyks sąžiningai ir atlieps visisiems reikalavimams, manau, nuo to Kryžių kalno nei savastis nei reikšmė nenukentės, o jis taps tik labiau apsaugotas.
  Labai norėčiau tikėti, kad bus sukurtas , tikrai, patrauklus maldai ir susikaupimui skirtas kompleksas.
  Absoliutus visko neigimas veda į aklavietę.

 8. Jei neklystu,bažnyčios konkursas šioje vietoje buvo surengtas prieš keliolika metų. Berods buvo išrinktas įgilinto į žemę bažnyčios pastato varijantas.Gal neatidžiai perskaičiau,bet det. plano rengėjas nei vienui žodžiu apie tai neužsimena. Ar buvusio konkurso rezultatai nebegalioja?

 9. Kunigai rinks aukas „statybai“.
  10 proc. perves Vatikanui.
  Statys Lietuva. Iš perteklinio biudžeto.
  Sakoma: kvailą ir bažnyčioje muša.

 10. Vieta parinkta gera. Viskas priklausys nuo konkurso rezultatu.

 11. Sekmadienį ant Kryžių kalno panevėžietis Alvydas Veberis nugriovė Marijos skulptūrą. Jis tikino, kad jo paties 1994 metais pastatyta Marija klaidino tikinčiuosius ir buvo virtusi stabu.

  Ant to paties postamento sumontuotos dvi granitinės lentos su dešimčia Dievo įsakymų. Griovėjas sako taisęs savo klaidas, paveldosaugininkai įžvelgia savivalę, o Kryžių kalnas liko be Marijos skulptūros.
  http://www.skrastas.lt/?data=2011-09-06&rub=1065924812&id=1315284418

 12. jeigu tikintieji to pastato tikrai taip nori (?) tai gal tegu už tikinčiųjų pinigus ir stato bei projektuoja. ar vėl bus pasikinkyta totalitarinė demagogija, kad 90% Lietuvos piliečių yra praktikuojantys katalikai? 🙂

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios unikalaus objekto konkursas

UNIKALUS OBJEKTAS BAŽNYČIOJE: Architektūros idėjų konkurse varžosi 2 idėjos

2023 kovo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų pradžioje PILOTAS.LT skelbė apie Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pastato rekonstrukcijos atviro architektūrinio projekto paslaugų konkursą sukurti unikalų objektą, kuriame būtų populiarinama

Evangelikų reformatų bažnyčia

TVARKYS „MAŽĄJĄ SESĘ“: Siūloma atkurti ir K.Reisono bažnyčios bokšto viršutinę dalį

2023 vasario 2Be komentarųPILOTAS.LT

Ketinama imtis tvarkyti žymiosios Kauno Prisikėlimo bažnyčios „mažąją sesę“ – Evangelikų reformatų bažnyčią, tarpukariu Žaliakalnio papėdėje suprojektuotą to paties inžinieriaus Karolio Reisono. Numatyta bažnyčios fasadų

Šv. Kotrynos bažnyčia

VĖLYVOJO BAROKO TRIUMFAS: Sužibs restauruota Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčia

2023 vasario 1Be komentarųPILOTAS.LT

Po šventinės Vilniaus gimtadienio savaitės, sostinės senamiestyje sužibs dar viena puošmena – šalia S.Moniuškos skvero, restauruota šv. Kotrynos bažnyčia. Atnaujintas vėlyvojo baroko laikų pastatas, pagal

Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia. Foto:  MMAP

UNIKALUS OBJEKTAS BAŽNYČIOJE: Paskelbtas atviras architektūros projekto konkursas

2023 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Po visą rudenį trukusių pasiruošimo darbų ką tik paskelbtas Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pastato rekonstrukcijos atviro architektūrinio projekto paslaugų konkursas. Rekonstruojant bažnyčią, planuojama

Ilguvos bažnyčia

TAIKYS ŠIUOLAIKINIUS METODUS: Pradėta tvarkyti medinė Ilguvos bažnyčia

2022 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Pradedama tvarkyti Ilguvos dvaro sodybos statinių kompleksui priklausanti medinė Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia, kurios fasadų apdaila bus restauruojama taikant šiuolaikinius metodus. Tvarkybos darbų projektą parengė

Šv. Jono bažnyčia

DAR VIENAS ŽINGSNIS: Klaipėda imasi Šv. Jono bažnyčios atkūrimo atsakomybės

2022 birželio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Žengiamas dar vienas žingsnis, palengvinsiantis Šv. Jono bažnyčios atkūrimo procesą. Klaipėdos miesto savivaldybę siūloma pripažinti už šio projekto įgyvendinimą atsakinga institucija. Tokį Seimo nutarimo pakeitimo

Paryžiaus Dievo motinos katedra prieš gaisrą. Foto: ©PILOTAS.LT

„DISNEYZACIJA“ NEIŠGASDINO: Paveldosaugininkai pritarė Notre Dame interjero naujinimui

2021 gruodžio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos paveldosaugininkai pritarė garsiosios Paryžiaus Dievo motinos katedros (Notre-Dame de Paris) kontraversiškiems interjero naujinimo planams. Vis dėlto daugelis Prancūzijos meno ir kultūros autoritetų tame įžvelgia „disneyzacijos“

Merkinės bažnyčia

VIENA SENIAUSIŲ LIETUVOJE: Naujai suspindo Merkinės bažnyčia

2020 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Merkinėje naujai suspindo Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Tai viena seniausių bažnyčių Lietuvoje, kuri išsaugojo gotikinės architektūros bruožų. Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas,

Grigiškių Šventosios dvasios bažnyčia

AŠTUONIAKAMPĖ ŠVENTOVĖ: Pašventinta Grigiškių Šventosios Dvasios bažnyčia

2020 rugpjūčio 314 KomentaraiPILOTAS.LT

Savaitgalyje Grigiškėse iškilmingai pašventinta naujoji Šventosios dvasios bažnyčia. Artimiausiuose Vilniaus savivaldybės planuose – užbaigti tvarkyti šios aštuoniakampės bažnyčios aplinką. Šventosios Dvasios bažnyčios statybos darbai Grigiškėse

Šiaulių vandens bokštas

PASIPRIEŠINIMO ŽENKLAS: Surastas ir atidengtas legendinis Šiaulių kryžius

2020 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Pagaliau rastas ir atidengtas ant Šiaulių vandentiekio bokšto ilgus dešimtmečius po tinko sluoksniu slypėjęs raudonų plytų kryžius. Į Vasario 16-osios gatvę atgręžtas kryžius – legendinis

Šv. Jono bažnyčia

ATKŪRIMO LINK: Klaipėdoje pradedami Šv. Jono bažnyčios archeologiniai tyrimai

2020 rugpjūčio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje žengiamas labai svarbus žingsnis šv. Jono bažnyčios atkūrimo link. Senamiestyje, šios bažnyčios vietoje pradedami archeologiniai tyrimai po kurių bus rengiamas bažnyčios atkūrimo projektas. ĮGYVENDINAMA

Bartnininkų bažnyčia

GRAŽIAUSI GRIUVĖSIAI: Bus sutvarkytos Bartnininkų bažnyčios liekanos

2020 liepos 24Be komentarųPILOTAS.LT

Bus išsaugoti Vilkaviškio rajono Bartnininkų bažnyčios griuvėsiai. Vienais gražiausių Lietuvoje laikomų griuvėsių tvarkybos projektą parengė firmos „Senamiesčio projektai“ projektuotojai. Apsilankius Bartninkuose Vilkaviškio rajone dėmesį patraukia

Notre Dame de Paris

ATKURS KOKIA BUVO: E.Macronas priėmė galutinį sprendimą dėl Notre Dame

2020 liepos 131 KomentarasPILOTAS.LT

Jau daugiau nei metai prabėgo nuo garsiąją Paryžiaus katedrą Notre Dame nuniokojusio bei visą pasaulį sukrėtusio gaisro. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pernai „ant karštųjų“ buvo

Telšių vyskupijos rūmai

TELŠIŲ PAVELDAS: Vyskupijos rūmų fasadai atgavo kryžius ir spindesį

2020 liepos 10Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik baigti tvarkyti tarpukariniai Telšių vyskupijos rūmai. Jų eksterjere atkurti 2 kryžiai, vienas – pagal ikonografinę medžiagą virš centrinio įėjimo, kitas – rytiniame rūmų

bazn_vn_200600_e01_xxx

ARCHITEKTŪRINĖ DISKUSIJA 3+1: Kūrybinės dirbtuvės bažnyčiai pritaikyti

2020 birželio 23Be komentarųPILOTAS.LT

4 tarpdisciplininės komandos, vedamos architektų, pakviestos pradėti architektūrinę diskusiją apie augustinų vienuolyno komplekso teritorijos vieningą įveiklinimą ir Šv. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pastato netradicinį pritaikymą

Ilguva

ILGUVOS MEDINIS PAVELDAS: Pasirūpins Ilguvos bažnyčia ir varpine

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šakių rajono Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia ir varpinė šiuo metu yra kritinės būklės. Neseniai patvirtinus Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo

Šiaulių katedra

PUIKIAUSIA ANT VISŲ ŽEMAIČIŲ: Šiauliuose tvarkoma renesanso epochos katedra

2020 balandžio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Šiaulių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedra – vienas ryškiausių Renesanso epochos kūrinių Lietuvos architektūroje. Šiuo metu joje jau vyksta tvarkybos darbai, kurių metu bus

Šv. Jono bažnyčia

ŠV. JONO BAŽNYČIOS ATSTATYMAS: Seimas pripažino valstybei svarbiu projektu

2020 sausio 173 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdiečių viltys atkurti kadaise aukščiausią Šv. Jono bažnyčią vis realesnė. LR Seimas neseniai nusprendė pripažinti Šv. Jono bažnyčios su bokštu atkūrimo Klaipėdoje projektą svarbiu valstybei

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

LATVIAI APDOVANOJO: Pagerbti Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios restauratoriai

2019 lapkričio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios restauratoriams – Latvijos fondo „Lāčplēsis“ apdovanojimai. Jie įteikti už indėlį išsaugant kultūros paveldą bei stiprinant Latvijos ir Lietuvos ryšius. Viena

Antanas Vivulskis

ŠVENTOVĖ IŠ BRONZOS: Vilniuje atidengtas A.Vivulskio bažnyčios modelis

2019 lapkričio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Prieš daugiau kaip 100 metų Naujamiestyje, tarp dabartinių A.Vivulskio, Šviesos ir Vytenio gatvių, buvo pradėta statyti įspūdinga Švč. Jėzaus širdies bažnyčia. Ką tik Naujamiestyje, ties

Kauno soboras

ĮGULOS BAŽNYČIA ATSINAUJINA: Renovacija pasiekė bažnyčios fasadus

2019 liepos 31Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune pradedama Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios fasadų renovacija. Pačiame Kauno centre stovintis šis carizmo laikų architektūrinis objektas po remonto turėtų atverti savo erdves ir

Notre Dame de Paris

PRANCŪZAI APSISPRENDĖ: Paryžiaus simbolis turi atrodyti it gaisro nė nebuvo

2019 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos senatas ką tik paskalbė, jog pavasarį gaisro nuniokotos Paryžiaus Dievo motinos katedros atkūrimo idėjų paieškos stabdomos. Senatas įsitikinęs, jog šį Paryžiaus istorinį simbolį būtina

Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras

PRANCŪZIJA GEDI: Gaisras nusiaubė Paryžiaus Dievo Motinos katedrą

2019 balandžio 16Be komentarųArtūras Karka

Paryžius bei visa Prancūzija gedi. Didžiojo Pirmadienio vakare Didžiulis gaisras nusiaubė vieną žymiausių Europos sakralių statinių – Paryžiaus Dievo Motinos katedrą (Notre Dame de Paris).

Klaipėdos senamiestis

KLAIPĖDOS ŠV. JONO BAŽNYČIA: Pristatomi atstatymo projektiniai pasiūlymai

2018 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje rengiamas Šv. Jono bažnyčios atstatymo projektinių pasiūlymų pristatymas. Bus apžvelgta bažnyčios istorija bei pateikti atstatymo projekto sprendiniai. Gruodžio 14 dieną (penktadienį) 10 val. Klaipėdos

Šv. Jono bažnyčia

KLAIPĖDOS ARCHITEKTŲ KLUBAS: Dar kartą apie šv. Jono bažnyčios atstatymą

2018 gegužės 18Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje vėl ir vėl grįžtama prie temos apie Klaipėdos šv. Jono bažnyčios atstatymą. Ši tema svarbi ne vien evangelikų liuteronų bendruomenei, bet ir visiems klaipėdiečiams.