Nepaisant konservatyvių bambėjimų, pasaulis veržiasi dangoraižiais į viršų ir jų „grožio konkursai“ vis labiau tampa panašūs į formulės 1 lenktynes. Šįkart pasaulio aukšaūgių turnyrą laimėjo skulptūriškas Barselonos viešbutis Porta Fira, nurungęs daugiau nei 300 ūgio brolių iš visų kontinentų. Įdomu, kad sąlyginai kuklus 26 aukštų (113 metrų) katalonų bokštas, architektūrine jėga nurungė aukščiausiąjį pasaulio dangoraižį Burj Khalifa Dubajuje (160 aukštų, 828 metrų), likusį turnyre antru.
PUIKUS JAPONO IR KATALONIEČIO DUETAS
Bokštą Porta Fira suprojektavo žinomas japonų architektas Toyo Ito ir jo kataloniški partneriai b720 Fermín Vázquez Arquitectos, o realizavo ispanų statybų ir aplinkotvarkos kompanija FCC. Nėra, keista, kad Barselonos dangoraižio forma plastiška ir netaisyklinga – Toyo Ito jau bene dešimtmetį pasinėręs į bioninės architektūros gelmes ir bent kiek besidomintys meistro kūryba, seniai žavisi nesibaigiančiais japono atradimais architektūrinėje „augalininkystėje“. Toyo Ito partneris šiame projekte Fermin Vazquezas iš Barselonos yra ne ką mažiau architektūriškai išdykęs, tačiau stiprus inžineriškai taip pat. Būtent jis prieš 7 metus padėjo laimėti tokį patį pasaulio dangoraižių apdovanojimą kitam Barselonos aukštaūgiui – Torre Agbar, bendradarbiaudamas didžiojo Jean Nouvel šešėlyje.
Viešbučių tinklui Hoteles Santos suprojektuotas Porta Fira, stovi viename judriausių naujų Barselonos kvartalų. Išskirtinis bokšto fasadas, atrodantis, kaip primityvus afrikietiškas molio lipdinys, yra sukonstruotas iš diuraliuminio vamzdžių ažūro, suteikiančio pastatui rankdarbinio nenuspėjamumo. Interjerai yra daug ramesni, nors ir per juos raudona gija vyniojasi aliuminiai fasado „makaronai“. Beje, viešbučių tinklas Hoteles Santos pasižymi išskirtiniais statiniais. Barselonos savivaldybė, kuri maždaug prieš porą dešimtmečių yra ambicingai pareiškusi, kad taps Europos architektūros sostine, atrodo, moka puikiai pasirinkti partnerius ir sėkmingai vykdo savo Didįjį pažadą.
AMERIKA JAU NEBEDIKTUOJA DANGORAIŽINIŲ MADŲ
Kaip žinia, pasaulyje yra ne vienas architektūrinis konkursas naujiems dangoraižiams (virš 100 metrų) , tačiau laikoma, kad apdovanojimas „Emporis Skyscraper Award“ yra garbingiausias iš jų ir telkia po savo stogu daugiausia šiuolaikinės architektūros ikonų. Šioje galerijoje yra ir Normano Fosterio londoniškis Agurkas ir Santiago Calatravos Besisukantis torsas Malmėje ir jau minėtas Torre Agbar. Įdomu, kad vertinimo komisijos darbe šiemet dalyvavo ekspertai net iš 67pasaulio šalių. Minėta žiuri, ką tik paskyrusi Porta Fira bokštui prestižinį dangoraižių apdovanojimą „Emporis Skyscraper Award 2010“, akcentavo, kad Porta Fira išskirtas iš kitų dėl savo puikios estetinės išvaizdos ir korektiškos integracijos kontekste.
Į pasaulio dangoraižių finalinį dešimtuką pateko po du bokštus iš Ispanijos, Jungtinių arabų emyratų ir JAV (?!). Po vieną – iš Prancūzijos, Tailando, Kinijos ir Rusijos. Beje, rusų daugiabutis Moscow Tower, gausiai pasaulyje reklamuotas, kaip aukščiausias Europos pastatas (301 metras), teužėmė 8-tą vietą ir dėl savo nervingos architektūros sulaukė nemažai kritikos.
Parengta naudojant Emporis informaciją
to JEIGU
( 2011-08-13 )
Dar buvo toks Gediminas K,komentuojantis viską iš eilės ir po daug kartų apie tą patį,bet dabar dingo.
JEIGU
( 2011-08-13 )
Jeigu visi lietuviai galvotu, kaip Vilmantas Rutkauskas, tai po siai dienai vaiksciotu pesti, laiskus i kita miesta nestu begte, o maitintusi tik miske rastais grybais, uogomis ir saknimis.
Neslepsiu, man patinka sis anachroniskas personazas. Suprantu, kad daznas portalas primoketu uz toki stabmeldiska buduli, uoliai komentuojanti visas publikacijas tiek lietuviskas, tiek uzsienietiskas.
Taciau manes vis neapleidzia nerimas, zinant gerbiamo redaktoriaus isradinguma. Atsakykite mums – ar Vilmantas Rutkauskas yra tikras budulis, su visais savo nusisnekejimais ir zydkrikscioniskais radikalumais, ar jus ji sukurete, gerbiamas redaktoriau?
Vilmantas Rutkauskas
( 2011-08-12 )
……
Froidas ant to raudono dangoraižio turbūt sakytų – falas, sukištas Žemėn.
……
Žemė – pati brangiausia, todėl tenka apgailėtinai sulipti visiems vienas kitam ant galvų – nesant kitos išeities, nesvarbu, ar ji gražesnė, įspūdingesnė (ta išeitis), ar ne.
Tai taryt apgailėtinų žmonių siekiai – gražiai, įspūdingai įsiprasminti savo apgailėtiną Bežemio būvį.
….
Mat Lietuvoje tokių savo tokiame buvime taipogi pilna – daugiabučiuose.
Milda
( 2011-08-12 )
Fantastiskas namas!!! Tikrai atrodo, kaip ranku darbo. Gerai parasyta. Nepernesu tu nuobodziu ir vienodu deziu. Viena ilgesne, kita plonesne, bet vistiek deze.
nelenkas
( 2011-08-12 )
jei pasiklaustumete lietuvos architekturos meistru , bele koky nelietuvos pastata jie sumaisytu su sudu , o geri pastataij yra tik lietuvoj , nes cia marijos zeme ir tik cia yra tikru architekturos specialistu 🙂
Ramis
( 2011-08-12 )
Barselona superinis miestas. Dziaugiuosi matydamas, kaip tvirtai miestas eina pirmyn. Superinis ir dangoraizis. Spalva ir forma ji daro isskirtini. Niekur nemaciau pasaulyje tokio. Tai ne musu dezes.
Artūras I.
( 2011-08-12 )
Panašus į šūdą. O šūdo, kaip žinia, atgal nesusikiši.