Svarbiausiame Vilniaus universiteto Didžiajame kieme vyksta fasadų tapybos tyrimai, konservavimo bei restauravimo darbai. Netrukus bus nudažyti ir patys fasadai. Šių metų centrinių universiteto rūmų tvarkybos darbams atlikti numatyta 238 tūkstančiai litų. Pusę šios sumos skyrė Kultūros paveldo departamentas, kitą pusę – Vilniaus universitetas. Pernai Didžiajame kieme buvo atidengta restauruota Abiejų tautų respublikos karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio portretinė figūra, o virš jos – jėzuitų ordino emblema “IHS”. Taipogi buvo atlikti visų trijų fasadų polichrominiai tyrimai. Vakariniame korpuse tuomet pavyko rasti su astronomija susijusių tapybos elementų.
Šiaurinio fasado pietų korpuse, kur yra universiteto ir kolegijos fundatorių galerija, buvo atidengti du piliastrai. Viename iš jų nesunkiai nustatytas Jurgio Radvilos portretas, o kito užrašas iš karto neįskaitytas. “Dabar esame beveik tikri, kad tai – vyskupas Ignotas Masalskis. Ant fasado pavaizduotas jo portretas labai panašus į žinomą oficialųjų, “ – teigia restauratorius Š.Juršėnas.
Deja, šalia XVIII a. freskų, įamžinusių vyskupą Valerijoną Protasevičių, didįjį etmoną Joną Karolį Chodkevičių, karalių Augustą III Stiprųjį yra ir neatpažintų, prastai išlikusių, kaip spėjama, Vilniaus universiteto fundatorių portretų. Dėl neidentifikuotų freskų ketinama konsultuotis su istorikais. Galbūt daugiau aiškumo suteiks virš nežinomų portretų aptikti herbai. Fundatorių figūros yra barokinio laikotarpio, tačiau dvisluoksnė tapyba išsaugojo ir Jėzuitų kolegijos laikų pėdsakų. “Kai kuriuose piliastruose išliko XVI a. pab. – XVII a. pr. lentos su užrašais. Deja, jos labai sunykusios,” – apgailestauja Š.Juršėnas.
Spalio mėnesį Šarūno Juršėno įmonė „Senoji freska“baigs antrąjį Vilniaus universiteto Didžiojo kiemo fasadų tvarkybos etapą, o tolimesnius restauracijos darbus pratęs jau kitąmet.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos informaciją