Didžiausia Rusijos kompanija „Gazprom“ prieš 5 metus užsimanė Sankt Peterburgo istorinės dalies pašonėje „įkalti“ aukščiausią Europos pastatą. Tuomet šį drastišką dujininkų būstinės bokšto idėją aktyviai palaikė antrojo Rusijos miesto valdžia, kuri padėjo surengti pompastišką uždarą architektūros idėjų konkursą, kuriame sudalyvavo tikras Vakarų architektūros žvaigždynas. Vis dėlto Sankt Peterburgo architektūros bendruomenė ir paveldosauga visus šiuos metus nenuleido rankų ir jau, atrodo, pasiekė, kad „Gazprom’as“ šio kontraversiško savo projekto atsisakytų.
GALIĄ KETINO DEMONSTRUOTI SANKT PETERBURGO CENTRE
Sankt Peterburgo istorinės dalies siluetas išliko nepakitęs bene 2 šimtmečius ir yra saugomas UNESCO. Tačiau pastaraisiais metais savo įtaką Europoje stiprinanti kompanija „Gazprom“, savo galiai pademonstruoti buvo pasirinkusi sklypą dešiniajame Nevos upės krante tiesiai priešais XVIII amžiaus barokinį Smolnio soborą. Čia turėjo iškilti kompleksas „Gazprom City“ su jo pagrindiniu akcentu – aukščiausiu Europos bokštu. Uždarame Gazprom’o“ būstinės bokšto architektūrinių idėjų konkurse tuomet dalyvavo J.Herzogas ir P. de Meuronas (Šveicarija), M.Fuksas (Italija), R.Koolhaasas (Olandija/JAV), D.Libeskindas (JAV), J.Nouvelis (Prancūzija). Žinomi pasaulio architektai taip pat dirbo ir konkurso vertinimo komisijoje. Kontraversišką konkursą tuomet laimėjo britų architektūros kompanija RMJM, pasiūliusi 396 metro aukščio aštraus silueto dangoraižį viduryje milžiniško verslo centro.
„GAZPROM’AS“ NEATLAIKĖ SPAUDIMO?
Dauguma eilinių Sankt Peterburgo piliečių šiam viešam galios demonstravimui pačioje istorinio Petro I-ojo miesto širdyje nepritarė. Drastiškiems dujininkų planams ypač priešinosi paveldosaugininkai bei vietos architektūrinė visuomenė – Rusijos architektų sąjunga komplekso „Gazprom City“ statybas tiesiog boikotavo. Rusai baiminosi, ne tik dėl istorinio silueto, bet ir, kad miestas praras savo dvasią. Sankt Peterburgui taip pat atsirado reali grėsmė netekti garbingo UNESCO saugomo objekto statuso. Dangoraižio sumanymą taip pat kritikavo ir kai kurie žinomi pasaulio architektai – R.Vignoly, N.Fosteris, K.Kurokawa (pastarasis, beje, net atsistatydino iš konkurso vertinimo komisijos).
Neseniai „Gazprom’as“ suderino dangoraižio projektą, tačiau netikėtai ėmė aiškėti, kad dujininkai traukiasi. Neatlaikęs 5 metus trukusio spaudimo, dujų pramonės gigantas jau ėmė matuotis sklypą kitoje vietoje – Primorske. Laimėto kontrakto projektuoti „Gazprom’o“ būstinę gali netekti ir architektūros kompanija RMJM. Kaip skelbia „bdonline.co.uk“, „Gazprom’as“, dėl naujo būstinės projekto kalbasi ne vien su britais.
VERTINGA VISUOMENĖS VIENYBĖS PAMOKA
Sunku patikėti, tačiau rusų visuomenei, architektūrinei bendruomenei ir paveldosaugininkams sutelktomis pastangomis šįkart, atrodo, pavyko atsilaikyti net prieš paties „Gazprom’o“ įtaką ir galią. Nepadėjo, nei šį projektą sveikinusi bei palaikiusi vietos valdžia, nei Kremliaus globa. Tokie pilietiškumo pavyzdžiai ir įkvėpia, ir užkrečia. Tačiau iš kur pasisemti tokios vienybės?