Antrasis Pasaulinis karas slepia daug „subtilių“ detalių, kurios labai sunkiai braunasi į dienos šviesą, net ir prabėgus septyniems dešimtmečiams. Didžiosios valstybės, XX amžiaus viduryje drastiškai rekonstravusios Europos geopolitinę architektūrą, vengia nepatogių temų iki šiol. Viena jų – etninių suvalkiečių deportacija iš Seinų krašto karo pradžioje.
1941 metų sausio 10 dieną Vokietija ir SSRS pasirašė Repatriacijos sutartį dėl gyventojų mainų. Lietuvoje gyvenantys vokiečiai turėjo išvykti į Vokietiją, o Vokietijos okupuotoje Lenkijos užimtoje Suvalkijos dalyje gyvenantys lietuviai į tuomet jau SSRS okupuotą Lietuvą. Šitaip iš Suvalkijos priverstinai iškeldinta apie 14 tūkstančių asmenų. Šiemet, minint 70-ąsias skaudžių įvykių metines, Seinuose rengiama tarptautinė konferencija „Lietuviškojo tapatumo išsaugojimas: laimėjimai ir praradimai“.
Konferencija prasideda šeštadienį, kovo 12-ą, 10 val. Seinų „Lietuvių namuose“ (22 Lipca g. 9). Konferencijoje pranešimus skaitys dešimt Lietuvos ir Lenkijos mokslininkų:
doc. dr. Vaida Kamuntavičienė (Vytauto Didžiojo universitetas) „Punsko parapija XVII a.“
dr. Algimantas Katilius (Lietuvos istorijos institutas) „Lietuvių ir lenkų konfliktai dėl pamaldų kalbos Berznyko parapijoje XX a. pradžioje“
prof. habil. dr. Alfonsas Motuzas (Vytauto Didžiojo universitetas) „Seinų vyskupijos indėlis į „Graudžių verksmų" sklaidą Lietuvoje“
doc. dr. Pranas Janauskas (Vytauto Didžiojo universitetas) „Lietuviškumo situacija Seinų krašte po 1919 m.“
mgr. Tadeusz Radziwonowicz (Suvalkų valstybinis archyvas) „1920 m. spalio 7 d. Suvalkų sutarties pasirašymo priežastys ir aplinkybės“
prof. habil. dr. Krzysztof Buchowski (Balstogės universitetas) „Lenkų ir lietuvių stereotipai Lenkijos ir Lietuvos pasienio gyventojų sąmonėje“
prof. dr. Bronius Makauskas (Vytauto Didžiojo universitetas) „Žydų ir lietuvių „išvietinimas“ iš Suvalkų krašto 1939-1941 m.“
mgr. Onutė Vaznelienė (Punsko Dariaus ir Girėno gimnazija) „Lietuvių prievartinis iškeldinimas iš Suvalkijos pgl. TSRS ir Vokietijos 1941 m. sausio 10 d. susitarimą“
prof. dr. (hp) Kęstutis Žemaitis (Vytauto Didžiojo universitetas) „Svetimi tarp savųjų: ištremtųjų gyvenimas Lietuvoje“
mgr. Marek Sidor (Suvalkų valstybinis archyvas) „1941 m. Suvalkijos ir Seinų krašto lietuvių iškeldinimo pasekmės pokario laikotarpiu“
Konferenciją organizuoja: Lenkijos lietuvių bendruomenė, Lenkijos lietuvių draugija, Vysk. Antano Baranausko fondas „Lietuvių namai“ Seinuose, Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedra, Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvos Katalikų Bažnyčios istorijos centras. Remia konferenciją: Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamentas, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijoje, Punsko savivaldybės įstaiga.