images_phocagallery_2269_Prizas_est arch_pav_2269_tit_Valk

VERONIKA VALK SPINDI://JAUNOJO ESTIJOS ARCHITEKTO APDOVANOJIMĄ ĮTEIKĖ PREZIDENTAS

Estijoje architektūrai ir dizainui tradiciškai skiriamas išskirtinis valstybės dėmesys. Todėl nenuostabu, kad netgi metinį Jaunojo Estijos architekto vardą paskelbė ir apdovanojimą įteikė pats Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas. Šiemet ši garbė teko jau dešimtmetį Estijos architektūroje aktyviai nardančiai Veronikai Valk.

Be jaunąjai estų architektūros žvaigždei Veronikai Valk įteikto prezidento apdovanojimo, premijos mecenatas Helduras Meeritsas skyrė 4.500 eurų vertės kelionės čekį bet kuria laureatės pasirinkta kryptimi, iš „Go Travel“ kelionių agentūros žemėlapio.

„Kai mes suteikiam štai šį garbingą apdovanojimą jaunam žmogui, mes tuo pačiu parodome, kad tikime juo ir jo begaliniu kūrybingumu, kuris leidžia atsiskleisti ryškiam talentui anksti, nelaukiant alinančio viso gyvenimo triūso. Tai didelis privalumas ir jums, gerbiamoji, ir mūsų nedidelei tautai“,- sakė apdovanodamas Veroniką Valk Estijos prezidentas. T.H.Ilvesas, be to, pasidžiaugė, kad tokių ryškių jaunų kūrėjų Estijoje randasi vis daugiau.

STARTAS – MERGINŲ KOLEKTYVE „KAVAKAVA“

Tiems, kas stebi nepriklausomos Estijos architektūros raidą, V.Valk laimėjimas nėra joks netikėtumas. 36-rių architektė ryškiai sušvito estiškoje architektūroje prieš maždaug dešimtmetį. Pirmi ryškesni laimėjimai konkursuose, o netrukus ir realizuojant objektus, pasipylė dirbant su merginų architekčių studija KAVAKAVA. V.Valk kolektyve buvo viena lyderių ir, žinoma, apmaudu, kad jai palikus studiją, KAVAKAVA prarado savo intelektinį aštrumą.

Bene įdomiausias su KAVAKAVA V.Valk realizuotas projektas – bažnytkaimio Suure-Jaani gimnazijos sporto salė ir mokyklos kiemas. Čia autorė žongliruoja spalvotais inkliuzais, nebrangių medžiagų ažūru, didelėmis kiaurymėmis, baltu plieno ažūru ir sukuria žaismingą aplinką, neįmonolitintą suaugusiųjų pasaulio griežtume.

Panašią nuotaiką turėjo skleisti ir architektės su KAVAKAVA kolegių pagalba realizuota instaliacija „Urbangėlė“ Talino Rotušės aikštėje. Didelių parametrų konstrukcija iš policijos konfiskuotų piratinių CD plokštelių visą vasarą buvo pagrindinės sostinės erdvės papuošalu.

GRAKŠTUS ŽAISMINGUMAS IR PAVYZDINGA KLAUSA

Nesunku pastebėti, kad ironija ir žaismingumas apskritai yra būdingas jaunosios estų architektės kūrybai. Tarkim, anksčiau su bendraautoriais atliktoje Lasva vandens bokšto konversijoje į meno galeriją intriguoja fortepianizuoti laiptai, kur galima sugroti ant stygų kabančiais milžiniškais laiptų klavišais.

Neseniai pastatytas Jaunimo centras Sauga valščiuje savo kukliais juodai-baltais fasadais demonstratyviai mėgaujasi į dangų nukreiptomis monumentaliomis rodyklėmis bei aktyvia vaivorykštine spalvininkyste interjere.

Pakankamai atraktyvus ir Veronikos Valk skveras istoriniame Viljandi miesto centre. Čia kažkada stovėjo viena stipriausių Livonijos pilių, kurią labai nemandagiai (kaip ir Rakverės pilį) sugriovė LDK kariuomenė XVI amžiuje. Taigi, architektūriškai apžaizdama dalį istorinės teritorijos, V.Valk meistriškai panaudojo rūdinto plieno plokštumas, savo mėgiamas kiaurymes ir įvairias faktūras bei želdynus, kad sukurtų aktyvų, estetišką ir būti smagų tereną.

Kita architektės sukurta viešoji erdvė – kompozitoriaus EduardoTubino skveras priešais garsųjį Tartu „Vanemuinės“ teatrą. Suprantama, čia centrinė yra skulptoriaus Aili Vahtrapuu sukurta maestro skulptūra, tačiau architektė, suorganizavusi menamą auditoriją diriguojančiam kompozitoriui, bei su garso dizaineriu Louis Dandrel suteikusi kompozicijai akustinio skambesio, sukūrė neįkyriai teatrališką monumentą, vertą kuo nuoširdžiausių aplodismentų.

UŽBURIANTIS AKTYVUMAS NETELPA ESTIJOJE

Šia proga turbūt verta priminti, kad Veronika Valk yra stebėtinai aktyvi ir universali architektė. Ji yra laimėjusi apie tris dešimtis įvairių apdovanojimų architektūriniuose ir urbanistiniuose konkursuose Estijoje ir užsienyje. Veronika skaito paskaitas, rašo architektūros ir dizaino klausimais (virš 100! straipsnių), veda kūrybines dirbtuves, kuruoja parodas ir prodiusuoja festivalius. Ne taip seniai V.Valk su partnere įkūrė architektūrinę studiją ZIZI&YOYO. Ji taip pat yra ir paslaptingo tarptautinio organizmo „The New World Bank“ partnerė.

Veronika jau keletą metų yra aktyvi žymių pasaulio architektų „lekcijų turizmo“ į Estijos dailės akademiją organizatorė. Kaip laureatė pažymėjo portalui PILOTAS.LT netgi ir savo „prizines keliones“ ji ketina panaudoti tikslingai ir užmegzti naujų kontaktų su potencialiais architektūrinio estų jaunimo mokytojais.

2012-ųjų Jaunojo Estijos architekto rinkimą organizavo Estijos architektų sąjunga, remiama Estijos Kultūros fondo, o vertinimo komisijoje dirbo David Basulto (e-žurnalo “ArchDaily” įkūrėjas ir vyr.redaktorius), architektai Ülo Peil ir Villem Tomiste (2011-ųjų Jaunasis Estijos architektas) ir mecenatai Heldur Meerits bei Aavo Kokk.

 

Autorius dėkoja už pagalbą rengiant publikaciją Estijos architektūros centrui ir asmeniškai Carl-Dag Lige

Komentarai

 1. nesibaigiantis lietuviskas dejavimas, kad mes, atesit, esame neblogesni architektai uz estus, bet jiems si karta pasiseke, darosi nebeidomus. mums nuolat pasiseka krepsinyje, estams nuolat pasiseka architekturoje. kai tik bent kiek pagalvoji giliau apie tai – viskas tampa aisku.
  mums irgi ims sektis architekturoje, kai viskas nebebus daroma atvirksciai ir vaikantis grietu pinigu.


 2. Kas liečia (čiupinėja?) mūsų prezidentę, tai nepamirškit, kad ji – SENMERGĖ. Tuo viskas yra pasakyta.


 3. Įvairūs pasižaidimai įvardinami kūryba.
  Taryt trupinamas pasaulis ir pasaulėvaizdis vėl dėliojami gabalėliais (mozaikiškai)- tik jau „kūrybybiškai“ SAVAIP.

 4. tai kas gi tie musu talentai? ir klausimas kas daugiau pinigu turi, bet kas turi daugiau proto, tai klausimu tikriausiai nekyla.

 5. Turim ir ms talentų, bet estai – daugiau pinigų ir knygas skaičiusių užsakovų.

 6. nereiktu? ka jau pas mus labai blogesne architektura? nepasakyciau. aisku, prezidentai lietuvoj architektu nemato reikalo gerbti ir sveikinti. bet gi mes esame prie to seniai priprate. dirbam savo darba ir basta.

 7. estu arxitektura visuomet buvo “ne to“ lygio. kaip ir musu prezidente. nereiktu su estais lygiuotis. nereiktu

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Sielos

SIELOS 2018: XVII nekomercinis šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis

2018 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Jonavoje klausytojus suburs, jau tradicija tapęs, didžiausias Baltijos šalyse šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis „Sielos“. Kasmet vis kitame mieste vykstančiame festivalyje koncertuos daugiau nei 30 skirtingų

Laima Antonova

BALSAVO UŽ TELŠIŠKĘ: Baltijos regiono jaunųjų menininkų simpatijų prizas – L.Antonovai

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Latvijos dailės akademijoje savaitgalį įteikti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų menininkų apdovanojimai “Nordic Baltic Young Artist Awards”. Šiame konkurse daugiausiai regiono meno mėgėjų balsų gavo

Brigita Kazlauskaitė-Bon Alog

A.STILLMANO STIPENDIJA: 2018-ųjų laureatė – VDA studentė B.Kazlauskaitė-Bon Alog

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

2018 metų Ary Stillmano stipendiją laimėjo Vilniaus dailės akademijos IV kurso studentė Brigita Kazlauskaitė-Bon Alog. Stipendijos skyrimo tikslas – plėtoti Ary Stillmano gyvenimo ir kūrybos

Kęstutis Juršėnas

TAPYTOJAI ŠVENČIA JUBILIEJŲ: Dėl JTP prizo varžosi 15 finalininkų

2018 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Jaunojo tapytojo prizas (JTP) šiemet švenčia 10 metų jubiliejų. Tarptautinė komisija atrinko 15 finalininkų, o X JTP pagrindinio prizo laimėtoją – iškilmingai paskelbs lapkričio 9 dieną,

Norman Foster

TVARIAUSIAS PASAULYJE: „Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

2018 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) geriausiu 2018 metų nauju Jungtinės Karalystės pastatu neseniai paskelbė finansinės informacijos kompanijos „Bloomberg“ Europos būstinę. Tvariausią pasaulio pastatą projektavusiam britų

Arvo Pärt centru

MUZIKA, GAMTA, ARCHITEKTŪRA: Estijos pajūrio pušyne nutūpė Arvo Pärt centras

2018 spalio 16Be komentarųArtūras Karka

Baltijos pajūryje atidaromas estų minimalistinės muzikos gyvosios legendos Arvo Parto (Arvo Pärt) centras. 40 km nuo Talino nutolusio Lohusalu pusiasalio gamtos apsuptyje šiuolaikišką jo pastatą

Kultūros ministerija

PREMIJOS PERSPEKTYVIEMS: Kultūros ministerija skatina jaunuosius kūrėjus

2018 rugsėjo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija perspektyvius jaunus kūrėjus kasmet paskatina Metų debiuto ir Jaunojo kūrėjo premijomis. Šių metų kandidatus šioms premijoms galima siūlyti iki spalio 12 dienos. Metų

#CanIbeME?

PLAKATŲ KONKURSAS JAUNIMUI: Diskusija apie socialines medijas „#CanIbeME?“

2018 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka rengia Lietuvos moksleivių ir aukštųjų mokyklų studentų plakatų konkursą „#CanIbeME?“. Šiuo konkursu siekiama skatinti jaunimo diskusijas apie socialines medijas,

parkūras

JAUNIESIEMS EKSTREMALAMS: Alytaus parke baigiama parkūro aikštelė

2018 liepos 31Be komentarųPILOTAS.LT

Alytaus miesto savivaldybė tęsia ekstremalaus sporto aikštelių įrengimą Jaunimo parke. Čia jau baigiama parkūro aikštelė, kuri atvers naujas galimybes aktyviam vietos jaunimui. Besiformuojantį ekstremalaus sporto

FinEst Link

Į HELSINKĮ – PER PUSVALANDĮ: Intriguojanti Suomijos įlankos tunelio idėja

2018 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei 10 metų aptariamo povandeninio tunelio tarp Talino ir Helsinkio idėja tampa vis realesnė. ES savo rekomendacijas šiam projektui turi patekti jau gegužės 7-ąją.

Tyliosios kolekcijos

SOVIETINĖS KULTŪROS PARIBIAI: Lietuvos ir Estijos tyliosios kolekcijos

2018 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Tyliosios kolekcijos. Privatūs XX a. II p. Lietuvos ir Estijos dailės rinkiniai“. Parodoje apžvelgiami reikšmingi, tačiau iki šiol menkai tyrinėti

100 lankytinų kultūros paveldo objektų

KULTŪROS PAVELDAS VIRTUALIAI: Paleista jaunimui skirta interneto svetainė

2018 kovo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas ką tik paleido internetinę svetainę „100 lankytinų kultūros paveldo objektų“. Valstybės atkūrimo šimtmečiui bei Europos kultūros paveldo metams skirtas virtualus projektas supažindina

Studija 501

KULTŪROS MINISTERIJA: Metų debiutantai – Panevėžyje triumfavusios studijos architektai

2017 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Siekiant įvertinti jaunųjų menininkų nuopelnus Lietuvos kultūrai, paskatinti juos dar aktyvesnei kūrybinei raiškai Kultūros ministerija kasmet skiria Metų debiuto ir Jaunojo menininko premijas. Metų debiuto

JCDecaux premija

LĖTOS MOKYKLOS: „JCDecaux premijos“ paroda ŠMC

2017 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

„Lėtos mokyklos“ – antroji paroda iš kasmetinių parodų ciklo „JCDecaux premija“, kurį 2016 metais inicijavo Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) kartu su „JCDecaux“. Vienam iš šios

Lietuvos kino teatras

PRARASTO VILNIAUS ŽEMĖLAPIAI: Kūrybinės dirbtuvės jaunimui

2017 lapkričio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) rengiamos kūrybinės dirbtuvės jaunimui su Cooltūristėmis. Pasisėmęs įkvėpimo Laimos Laučkaitės kuruotoje parodoje „Vilnius. Topofilija“, šiose dirbtuvėse kviečiamas dalyvauti jaunimas nuo

Jaunojo tapytojo prizas 2017

JAUNOJO TAPYTOJO PRIZAS 2017: Paroda ir apdovanojimai „Titanike“

2017 spalio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ rengiamas projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkų parodos atidarymas ir apdovanojimai. Bus paskalbtas konkurso nugalėtojas. Šiemet į „Jaunojo tapytojo prizą“

Talino uosto gen.planas

SROVIŲ MIESTAS: Genplanio Taline konkursą laimėjo „Zaha Hadid Architects“

2017 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Talinas nusiteikęs rimtai. Estijos sostinės 2030 metų uosto vizijos konkursą ką tik laimėjo žinoma architektūros firma „Zaha Hadid Architects“ iš Londono. Su reikšmingą urbanistinę plėtrą

pavil_es_170300_tit_xxx

OPERATYVUSIS ARCHYVAS: Taline atidaryta Venecijoje rodyta ekspozicija

2017 kovo 14Be komentarųPILOTAS.LT

15-oje tarptautinėje Venecijos bienalės Architektūros parodoje tarptautinio susidomėjimo susilaukęs Baltijos paviljonas dabar eksponuojamas Taline. Pavadinta „Operatyvusis archyvas“ (angl. „Operative Archyve“) ekspozicija kiek skiriasi nuo eksponuotos

17-01-expo_johannes-arro-12

NEIŠDILDOMA ETNOGRAFINĖ KELIONĖ: Estijos nepriklausomybės jubiliejaus belaukiant

2017 vasario 24Be komentarųArtūras Karka

Šiandien, vasario 24 dieną Estija švenčia savo nepriklausomybės dieną. Iki nepriklausomybės 100-mečio, estai, beje, kaip ir mes, jau skaičiuoja paskutinius metus. Nors iki iškilmingosios datos

pusia_es_170100_e01_xxx

PALJASARĖS PUSIASALIO KONKURSAS: Talino architektūros bienalė ieškos ryšių su gamta

2017 sausio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Talino architektūros bienalė TAB 2017 rengia Talino Paljasarės (Paljassaare) pusiasalio vizijos tarptautinį konkursą. Tai galimybė architektams, tyrinėtojams ir menininkams nužymėti naująjį urbanizmą Talino pusiasalyje ir

puota_in_161200_e01_xxx

SEKLUS, GREITAS IR DAR NEĮVARDINTAS: ŠMC įteikta pirmoji JCDecaux premija

Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre atidaryta paroda „Seklus, greitas ir dar neįvardintas. JCDecaux premija“. Tai pirmoji paroda, pradedanti naują kasmetinių parodų ciklą „JCDecaux premija“. Joje pristatomi

stotele

LIETUVIŲ SĖKMĖ RUSIJOJE: Jaunimas laimėjo transporto stotelės konkursą

Sankt Peterburge, Rusijoje ką tik pasibaigė atviras jaunimo konkursas „Platforma“. Pastarojo dalyviai turėjo pasiūlyti Sankt Peterburgo naujojo gyvenamojo komplekso „Spalvotas miestas“ transporto stotelę. Šio komplekso

images_straipsniu_foto_4742_medin_es_100700_e01_bra

MEDINIO PAVELDO ATGIMIMAS ESTIJOJE://KAFE PASKAITA, PARODA, DISKUSIJA

Žaliakalnio, Šančių, Vilijampolės medinė architektūra Kaune, Žvėryno, Šnipiškių mediniai namai Vilniuje, XX amžiaus pirmoje pusėje praeivius žavėję savo ornamentiniais pjaustinėjimais, stiklintomis verandomis, mansardomis, šiandien dažnai

Kultūros ministerija

KULTŪROS MINISTERIJA://IEŠKOMI GERIAUSI JAUNIEJI KŪRĖJAI

2016 rugpjūčio 121 KomentarasAlmantas Bružas

Kultūros ministerija perspektyvius jaunus kūrėjus kasmet paskatina Meto debiuto ir Jaunojo kūrėjo premijomis. Šių metų kandidatus šioms premijoms galima siūlyti iki rugpjūčio 26 dienos.

images_phocagallery_4602_dizai_priz_1606_4602_dizai_pr_160600_e01_xxx

IŠRINKTI GERIAUSI JAUNIEJI DIZAINERIAI://JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2016

Penktadienio vakarą, kultūros nakties metu, paaiškėjo kasmetinio konkurso „Jaunojo dizainerio prizas“ 2016 metų nugalėtojai. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro rengiamame konkurse geriausi produkto,