images_phocagallery_2269_Prizas_est arch_pav_2269_tit_Valk

VERONIKA VALK SPINDI://JAUNOJO ESTIJOS ARCHITEKTO APDOVANOJIMĄ ĮTEIKĖ PREZIDENTAS

Estijoje architektūrai ir dizainui tradiciškai skiriamas išskirtinis valstybės dėmesys. Todėl nenuostabu, kad netgi metinį Jaunojo Estijos architekto vardą paskelbė ir apdovanojimą įteikė pats Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas. Šiemet ši garbė teko jau dešimtmetį Estijos architektūroje aktyviai nardančiai Veronikai Valk.

Be jaunąjai estų architektūros žvaigždei Veronikai Valk įteikto prezidento apdovanojimo, premijos mecenatas Helduras Meeritsas skyrė 4.500 eurų vertės kelionės čekį bet kuria laureatės pasirinkta kryptimi, iš „Go Travel“ kelionių agentūros žemėlapio.

„Kai mes suteikiam štai šį garbingą apdovanojimą jaunam žmogui, mes tuo pačiu parodome, kad tikime juo ir jo begaliniu kūrybingumu, kuris leidžia atsiskleisti ryškiam talentui anksti, nelaukiant alinančio viso gyvenimo triūso. Tai didelis privalumas ir jums, gerbiamoji, ir mūsų nedidelei tautai“,- sakė apdovanodamas Veroniką Valk Estijos prezidentas. T.H.Ilvesas, be to, pasidžiaugė, kad tokių ryškių jaunų kūrėjų Estijoje randasi vis daugiau.

STARTAS – MERGINŲ KOLEKTYVE „KAVAKAVA“

Tiems, kas stebi nepriklausomos Estijos architektūros raidą, V.Valk laimėjimas nėra joks netikėtumas. 36-rių architektė ryškiai sušvito estiškoje architektūroje prieš maždaug dešimtmetį. Pirmi ryškesni laimėjimai konkursuose, o netrukus ir realizuojant objektus, pasipylė dirbant su merginų architekčių studija KAVAKAVA. V.Valk kolektyve buvo viena lyderių ir, žinoma, apmaudu, kad jai palikus studiją, KAVAKAVA prarado savo intelektinį aštrumą.

Bene įdomiausias su KAVAKAVA V.Valk realizuotas projektas – bažnytkaimio Suure-Jaani gimnazijos sporto salė ir mokyklos kiemas. Čia autorė žongliruoja spalvotais inkliuzais, nebrangių medžiagų ažūru, didelėmis kiaurymėmis, baltu plieno ažūru ir sukuria žaismingą aplinką, neįmonolitintą suaugusiųjų pasaulio griežtume.

Panašią nuotaiką turėjo skleisti ir architektės su KAVAKAVA kolegių pagalba realizuota instaliacija „Urbangėlė“ Talino Rotušės aikštėje. Didelių parametrų konstrukcija iš policijos konfiskuotų piratinių CD plokštelių visą vasarą buvo pagrindinės sostinės erdvės papuošalu.

GRAKŠTUS ŽAISMINGUMAS IR PAVYZDINGA KLAUSA

Nesunku pastebėti, kad ironija ir žaismingumas apskritai yra būdingas jaunosios estų architektės kūrybai. Tarkim, anksčiau su bendraautoriais atliktoje Lasva vandens bokšto konversijoje į meno galeriją intriguoja fortepianizuoti laiptai, kur galima sugroti ant stygų kabančiais milžiniškais laiptų klavišais.

Neseniai pastatytas Jaunimo centras Sauga valščiuje savo kukliais juodai-baltais fasadais demonstratyviai mėgaujasi į dangų nukreiptomis monumentaliomis rodyklėmis bei aktyvia vaivorykštine spalvininkyste interjere.

Pakankamai atraktyvus ir Veronikos Valk skveras istoriniame Viljandi miesto centre. Čia kažkada stovėjo viena stipriausių Livonijos pilių, kurią labai nemandagiai (kaip ir Rakverės pilį) sugriovė LDK kariuomenė XVI amžiuje. Taigi, architektūriškai apžaizdama dalį istorinės teritorijos, V.Valk meistriškai panaudojo rūdinto plieno plokštumas, savo mėgiamas kiaurymes ir įvairias faktūras bei želdynus, kad sukurtų aktyvų, estetišką ir būti smagų tereną.

Kita architektės sukurta viešoji erdvė – kompozitoriaus EduardoTubino skveras priešais garsųjį Tartu „Vanemuinės“ teatrą. Suprantama, čia centrinė yra skulptoriaus Aili Vahtrapuu sukurta maestro skulptūra, tačiau architektė, suorganizavusi menamą auditoriją diriguojančiam kompozitoriui, bei su garso dizaineriu Louis Dandrel suteikusi kompozicijai akustinio skambesio, sukūrė neįkyriai teatrališką monumentą, vertą kuo nuoširdžiausių aplodismentų.

UŽBURIANTIS AKTYVUMAS NETELPA ESTIJOJE

Šia proga turbūt verta priminti, kad Veronika Valk yra stebėtinai aktyvi ir universali architektė. Ji yra laimėjusi apie tris dešimtis įvairių apdovanojimų architektūriniuose ir urbanistiniuose konkursuose Estijoje ir užsienyje. Veronika skaito paskaitas, rašo architektūros ir dizaino klausimais (virš 100! straipsnių), veda kūrybines dirbtuves, kuruoja parodas ir prodiusuoja festivalius. Ne taip seniai V.Valk su partnere įkūrė architektūrinę studiją ZIZI&YOYO. Ji taip pat yra ir paslaptingo tarptautinio organizmo „The New World Bank“ partnerė.

Veronika jau keletą metų yra aktyvi žymių pasaulio architektų „lekcijų turizmo“ į Estijos dailės akademiją organizatorė. Kaip laureatė pažymėjo portalui PILOTAS.LT netgi ir savo „prizines keliones“ ji ketina panaudoti tikslingai ir užmegzti naujų kontaktų su potencialiais architektūrinio estų jaunimo mokytojais.

2012-ųjų Jaunojo Estijos architekto rinkimą organizavo Estijos architektų sąjunga, remiama Estijos Kultūros fondo, o vertinimo komisijoje dirbo David Basulto (e-žurnalo “ArchDaily” įkūrėjas ir vyr.redaktorius), architektai Ülo Peil ir Villem Tomiste (2011-ųjų Jaunasis Estijos architektas) ir mecenatai Heldur Meerits bei Aavo Kokk.

 

Autorius dėkoja už pagalbą rengiant publikaciją Estijos architektūros centrui ir asmeniškai Carl-Dag Lige

Komentarai

 1. nesibaigiantis lietuviskas dejavimas, kad mes, atesit, esame neblogesni architektai uz estus, bet jiems si karta pasiseke, darosi nebeidomus. mums nuolat pasiseka krepsinyje, estams nuolat pasiseka architekturoje. kai tik bent kiek pagalvoji giliau apie tai – viskas tampa aisku.
  mums irgi ims sektis architekturoje, kai viskas nebebus daroma atvirksciai ir vaikantis grietu pinigu.


 2. Kas liečia (čiupinėja?) mūsų prezidentę, tai nepamirškit, kad ji – SENMERGĖ. Tuo viskas yra pasakyta.


 3. Įvairūs pasižaidimai įvardinami kūryba.
  Taryt trupinamas pasaulis ir pasaulėvaizdis vėl dėliojami gabalėliais (mozaikiškai)- tik jau „kūrybybiškai“ SAVAIP.

 4. tai kas gi tie musu talentai? ir klausimas kas daugiau pinigu turi, bet kas turi daugiau proto, tai klausimu tikriausiai nekyla.

 5. Turim ir ms talentų, bet estai – daugiau pinigų ir knygas skaičiusių užsakovų.

 6. nereiktu? ka jau pas mus labai blogesne architektura? nepasakyciau. aisku, prezidentai lietuvoj architektu nemato reikalo gerbti ir sveikinti. bet gi mes esame prie to seniai priprate. dirbam savo darba ir basta.

 7. estu arxitektura visuomet buvo “ne to“ lygio. kaip ir musu prezidente. nereiktu su estais lygiuotis. nereiktu

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Valdas Adamkus

UŽ PASIEKIMUS APLINKOSAUGOJE: Įsteigta vardinė Valdo Adamkaus premija

2020 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Už pasiekimus aplinkosaugos srityje įsteigta vardinė prezidento Valdo Adamkaus premija. Prezidentines Bibliotekos ir Danos Gedvilienes Fondo premija bus teikiama kasmet už visuomenės dėmesio ir pagarbos

Jaunojo tapytojo prizas XII

PASKELBS VIRTUALIAI: XII Jaunojo tapytojo prizo rinkimai

2020 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Jau rytoj kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“, Vilniuje bus paskelbtas 12-asis Jaunojo tapytojo prizo laimėtojas. Šiais metais projekte dalyvavo 85 menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Marta Frėjutė

LAUKINĖS SIELOS: Martos Frėjutės kūrybinės dirbtuvės jaunimui

2020 spalio 21 KomentarasPILOTAS.LT

Šį sekmadienį Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje įvyks menininkės Martos Frėjutės vedamos kūrybinės dirbtuvės jaunimui. Bus kuriami save prasminantys mitai. Spalio 4 dieną (sekmadienį) 12 val.

jcdec_pa_200900_e01_xxx

PERSPEKTYVIŲJŲ KŪRYBA: Atidaroma „JCDecaux premija 2020“ paroda

2020 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), Vilniuje duris atveria pradedančiųjų menininkų kūrybą pristatanti paroda „JCDecaux premija 2020: Turiu žodžius“. Paroda veiks iki lapkričio 22 dienos. Rugsėjo 24

Rummu karjeras

APOKALIPTINĖ ESTIJA: Apleistas Rumu karjeras bandys tapti industriniu parku

2020 rugpjūčio 191 KomentarasAlmantas Bružas

Rumu miestelio reputacija  Estijoje prasta – jame sovietmečiu veikė darbo kalėjimas, kurio gyventojai ilgus dešimtmečius lenkė nugaras gretimose kalkakmenio kasyklose. Nepriklausomybės metais vandeniui užtvindžius karjerą, susikūrė

Nerk į teatrą 2020

NERK Į TEATRĄ 2020: Jubiliejinis teatro festivalis jaunimui Kaune

2020 vasario 27Be komentarųPILOTAS.LT

Į Nacionalinio Kauno dramos teatro jubiliejinį festivalį „Nerk į teatrą 2020“ laivelis atplukdys jūras marias jaunimo organizuojamų veiklų, kuriose dalyvauti kviečiamas kiekvienas neabejingas teatrui. festivalio

Vyriausybės kultūros ir meno premija

APDOVANOS 12 KŪRĖJŲ: Paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos

2020 vasario 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Kaip praneša Lietuvos vyriausybė, premijos skirtos meno istorikei, parodų

Jauna Kauno tapyba 2020

IR REALIAI, IR VIRTUALIAI: 4-oji jaunųjų Kauno tapytojų paroda Vilniuje

2020 sausio 28Be komentarųPILOTAS.LT

„Jauna Kauno tapyba 2020“– jau ketvirtoji, apžvalginė VDA Kauno fakulteto Tapybos katedros absolventų ir dar tebestudijuojančiųjų jaunųjų tapytojų paroda. Šių metų paroda sumanyta, kad joje

Vyriausybė

VYRIAUSYBĖS KUTŪROS IR MENO PREMIJA: Komisija atrinko 12 pretendentų

2019 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje vykusiame Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisijos posėdyje buvo atrinkti pretendentai, kuriems rekomenduoja skirti Vyriausybės kultūros ir meno premijas. Komisija šias premijas rekomenduoja

Arvo Part centras

ESTAI IŠRINKO GERIAUSIUS: Apdovanojimų lietus 2019 metų architektūros kūrėjams

2019 gruodžio 171 KomentarasArtūras Karka

Metams baigiantis, estai tradiciškai išrinko savo geriausius metų architektūros opusus bei apdovanojo jų autorius. Tartu mieste surengtame iškilmingame renginyje estų architektūros, interjero, kraštovaizdžio kūrėjai buvo tiesiog apipilti

kultūra

LIKO 12 PRETENDENTŲ: Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus skelbs gruodžio 16-ąją

2019 gruodžio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sutrumpintą kūrėjų, pretenduojančių gauti 2019 metų Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas, sąrašą. Į garbingas premijas pretenduoja

„Re/Matter" pop-up parduotuvė

13 TVARAUS DIZAINO OBJEKTŲ: Industrinio dizaino studentų pop-up parduotuvė

2019 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

13 Vilniaus dailės akademijos Industrinio dizaino studentų iš perdirbtų žaliavų pagamino 13 dizaino objektų. Tvaraus dizaino „Re/Matter“ pop-up parduotuvės atidarymas – gruodžio 13 dieną. Gruodžio

Dizaino dienos 2019

DIZAINO DIENOS 2019: Jaunatviškas mados pliūpsnis KTU sporto angare

2019 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Lapkričio 29 dieną mados mylėtojai susiburs netikėtoje vietoje – Kauno technologijos universiteto (KTU) sporto angare. Tradicinės „Dizaino Dienos“ jau 24 kartą suteiks galimybę iš arti

Ateities architektūra

FUTURE ARCHITECTURE ŠAUKIA: Architektūriniam jaunimui – proga išbandyti kūrybingumą

2019 lapkričio 21Comments offPILOTAS.LT

Architektūrinis jaunimas turi puikią progą blykstelti kūrybingumu Europos architektūros centruose, pristatydamas savo koncepcijas įvairiose šalyse. Neseniai susikūrusi platforma Future Architecture (LT: ateities architektūra) – ko

©negativ.com, „Zaha Hadid Architects“

DAR DAUGIAU PROGRESYVUMO: „Zaha Hadid Architects“ Taline laimėjo antrą konkursą

2019 lapkričio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Žinoma architektūros firma „Zaha Hadid Architects“ ką tik Taline laimėjo jau antrą svarbų architektūros konkursą. Nūnai architekto Patriko Schumacherio vadovaujamas Londone įsikūręs architektų kolektyvas prieš porą metų nuskynė

Sandra Strēle

XI JAUNOJO TAPYTOJO PRIZAS: Laurus nuskynė Sandra Strėlė iš Latvijos

2019 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje savaitgalį įvyko kasmetinio tarptautinio konkurso Jaunojo tapytojo prizas (YPP) apdovanojimų vakaras. Kone 5.000 eurų vertės prizas bei nugalėtojos garbė šiemet atiteko Sandrai Strėlei iš

Koncertų salės ir muziejaus centras „Tulivee salapiiritusemuuseum ja kontserdikeskus“

MEDINĖ ARCHITEKTŪRA ESTIJOJE: Kaimynai tradiciškai apdovanojo metų geriausius

2019 lapkričio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Medinės architektūros tradicijas nuosekliai puoselėjantys estai tradiciškai išrinko geriausius šių metų medinius pastatus. Kasmetiniame medinės architektūros konkurse geriausiu pripažintas koncertų salės ir muziejaus centras „Tulivee

Vilen Kunnapu

VILEN KUNNAPU: Kiek architektūroje yra meno, nusako mistinė ketvirtoji dimensija

2019 spalio 318 KomentaraiAudrys Karalius

Vilen Kunnapu atsirado Kaune netikėtai. Skaitė vieną iš savo mistinių architektūros paskaitų negausiai Dailės akademijos studentų auditorijai. Kaunas nesuprato kokio kalibro svečią turi, todėl nekankino

Vilienas Kunnapu ir Vytautas V. Lansbergis

MIESTAS IR MISTIKA: Vileno Kunnapu paskaita apie miesto kultūrą

2019 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Architektūros katedra tęsia paskaitų ciklą „Miesto kultūra. Miestai be miestiečių“. Kaune viešintis žinomas estų architektas ir teoretikas Vilenas Kunnapu šiandien

KOKO Architects

PERRAŠĖ TURGAUS SCENARIJŲ: Architektūros konkursą Taline laimėjo „KOKO Architects“

2019 spalio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas žinomiausių estų architektūros kolektyvų – „KOKO Architects“ – neseniai laimėjo Talino centrinio turgaus pertvarkymo architektūros konkursą. Multifunkscinė konkurso programa apima prekybinę, administracinę ir gyvenamąją

kūrybinės dirbtuvės

VAIKAMS IR JAUNIMUI: Kultūros centrų ir viešųjų erdvių kūrybinės dirbtuvės Klaipėdoje

2019 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija ir VšĮ „Vario burnos“ Klaipėdoje rengia dr. Tomo S. Butkaus kūrybines dirbtuves vaikams ir jaunimui. Tema – kultūros centrai

TAB 2019

TALINO ARCHITEKTŪRINĖS PATIRTYS: Artėja TAB 2019 atidarymo savaitės renginiai

2019 rugpjūčio 301 KomentarasPILOTAS.LT

Rugsėjo 11 dieną Taline prasideda Architektūros bienalė TAB 2019. Jos atidarymo savaitės metu Estijos sostinės širdyje vyks daugybė architektūrai bei jos šių metų temai –

Kultūros ministerija

KULTŪROS MINISTERIJA: Laikas teikti paraiškas Vyriausybės kultūros ir meno premijai

2019 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijai iki spalio 1-osios galima teikti paraiškas Vyriausybės kultūros ir meno premijai. Premijos gali būti skiriamos pavieniams pretendentams arba pretendentų kolektyvui. Vyriausybės kultūros ir

Kultūrinio kraštovaizdžio fondas

LYGIUOSIS Į PRITZKERĮ: Įsteigta 100.000 JAV dolerių kraštovaizdžio architektūros premija

2019 rugpjūčio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūrinio kraštovaizdžio fondas ką tik įsteigė Tarptautinę kraštovaizdžio architektūros premiją. Pirmoji tokio tipo tarptautinė premija bus įteikiama kas dvejus metus, o savo piniginiu svoriu prilygs

Keliaujančios architektų dirbtuvės

ĮDOMIAI IR ŽAISMINGAI: Keliaujančios architektų dirbtuvės aplankė Pabiržę

2019 rugpjūčio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Keliaujančios architektų dirbtuvės (KAD) ką tik aplankė dar vieną šių metų projekto vietovę – Pabiržę. Vos 300 gyventojų teturinčiame Aukštaitijos miestelyje atsirado patraukli paplūdimio erdvė.