Mažeikių rajone ką tik naujam gyvenimui prikeltas Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namas, iliustruojantis konkretų medinių kultūros paveldo statinių tipą bei turintis didelę istorinę svarbą. Šis medinio paveldo tvarkymo projektas įgyvendintas kartu su Norvegijos paveldosaugininkais.
PARENGĖ NAUJAM GYVENIMUI
VšĮ „Kultūros paveldo akademija“ kartu su partneriu iš Norvegijos karalystės (Sigdal muziejumi) baigia įgyvendinti projektą „Lietuvos medinio kultūros paveldo aktualizavimas ir išsaugojimas bendradarbiaujant su Norvegijos kultūros paveldo specialistais ir pritaikant Norvegijos patirtį tvarkant Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namą“. Projektas finansuojamas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 m. periodo Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimo ir atgaivinimo programą. Šio projekto veiklų įgyvendinimui skirta 565.000 eurų parama. Dar 70.000 eurų – projekto vykdytojo indėlis.
Viena iš pagrindinių šio projekto veiklų – Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo tvarkyba ir tvarkomieji statybos darbai – jau yra užbaigti.
Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo tvarkymo projektinę dokumentaciją rengė UAB „Erdvės norma“ (PV A.Prikockienė) iš Kauno, rangos darbus atliko ilgametę patirtį tvarkant kultūros paveldo objektus turinti UAB „Telšių meistras“.
ATLIKTI IŠSAMŪS TYRIMAI
Siekiant įvertinti ir nustatyti Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo atsiradimo laiką, pasikeitimų istorinę raidą, nustatyti autentišką architektūrinę ir statybinę struktūrą, jų elementus bei statinio konstrukcijų būklę, nustatyti ir įvertinti šio statinio interjero bei eksterjero spalvinius sprendimus bei galimą planuojamų darbų poveikį dar galimai nežinomoms pastato interjero vertingosioms savybėms, prieš pradedant rengti Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko namo tvarkybos darbų ir kapitalinio remonto techninį projektą buvo atlikti taikomieji tyrimai – istoriniai, ikonografiniai, architektūriniai, konstrukcijų, polichromijos. Projekto rengimo metu buvo atlikti ir žvalgomieji archeologiniai tyrimai.
Vadovaujantis išsamia tyrimų medžiaga, siekiant sutvarkyti šį kultūros paveldo objektą ir pritaikyti jį vietos bendruomenės kultūrinės veiklos poreikiams, buvo suprojektuoti ir atliki pamatų, fasadų, lauko sienų konstrukcijų, apdailos ir puošybos, langų gaminių, vidaus sienų konstrukcijų ir apdailos, grindų konstrukcijų ir išlikusių grindų dangų, interjero elementų, durų gaminių ir krosnių, perdangų konstrukcijų, stogo konstrukcijos ir stogo dangos, aplink pastatą buvusių nuogrindų tvarkybos dabai ir pastato fasadų atskirų elementų ir vidaus patalpų dažymo darbai. Taip pat suprojektuoti ir įrengti vidaus inžineriniai tinklai ir lauko inžineriniai tinklai.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją.