Vilniaus Prospekto fotografijos galerijoje atidaroma kolektyvinė fotografijų paroda „Miniatiūros?“. Parodoje siekiama atsakyti į klausimą apie fotografijos formato svarbą bei naudojimą siekiant specifinės išraiškos.
NEBEPAISĖ „PARODINIO“ FORMATO KANONO
Šiandien 17 val. Vilniaus Prospekto fotografijos galerijoje (Gedimino pr. 43) įvyks kolektyvinės fotografijų parodos „Miniatiūros?“ atidarymas. Parodos autoriai: Vytautas Balčytis, Joana Deltuvaitė, Arūnas Kulikauskas, Algimantas Kunčius, Algirdas Šeškus, Ričardas Šileika, Remigijus Treigys, Gintautas Trimakas. Parodos kuratorius G,Skudžinskas.
8-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje į fotografijos lauką atėję fotografai ėmė nebepaisyti susiformavusio „parodinio“ formato kanono. Sąmoningai spausdindami itin nedidelius darbus jie iš dalies protestavo prieš taisykles, menininkams nurodančias, kokio dydžio darbai gali būti eksponuojami parodose.
Šioje parodoje dalyvaujantys menininkai įvairiai parodo nedidelio formato naudojimo ir pranešimo konstravimo galimybes. V.Balčytis priklauso tai anksčiau minėtai kartai, jo monumentalūs, laikui nepavaldūs objektai ne tik paskęsta tirštame rūke, bet ir susitraukia iki sau „netinkamo“ dydžio. A.Kunčius, nors ir varijuoja savo atspaudų dydžiais, bet kai kurios jo serijos, spausdinamos išskirtinai kameriško formato, išryškina intymaus fotografijos stebėjimo malonumą, kai žiūrovas kviečiamas priartėti prie fotografijos ir atsargiai žvilgsniu ją lytėti. Dar kitaip elgiasi jauniausia parodos dalyvė J.Deltuvaitė, pažįstama iš didelio formato, griežtai fragmentuotų fotografijų. Ji savo serijoje „Skvotai“ tuos fragmentus sumažina iki minimumo ir iš jų sukuria spekuliatyvų pasaulėvaizdį.
MEDŽIAGA DIKTUOJA FORMATĄ
G.Trimako kūrybinėje praktikoje atspaudų formatas visada turėjo itin svarbią reikšmę. Naujausiose serijose autorius atsisako fotografinio tiražavimo ir žiūrovui pateikia tą vienintelį šviesos įspaudą „tokį, koks jis yra“. Panašiai pasielgia ir R.Treigys, kontaktiniu būdu atspausdindamas 8 mm kino juostelę – čia filmo kadrai neišdidėja iki ekrano parametrų, o palieka tik šviesos atspaudą fotografiniame popieriuje.
Dar vienai grupei autorių formatą padiktuoja medžiaga ar objektas, kuriame eksponuojama fotografija. A.Kulikauskas, nuolat eksploatuojantis polaroid medžiagas, ne tik pasirenka momentinio fotografavimo džiaugsmą, bet ir kaip duotybę savo asambliažų dydžiui. R.Šileikos darbų dydį taip pat apsprendžia objektai (degtukų dėžutės), kuriuose jie eksponuojami. Tačiau jo projektas įdomus ne tik dėl mažo formato, bet ir tuo, kad leidžia autoriui savo kūrinius visuomet turėti kišenėje ir platinti bet kuriuo metu. A.Šeškus su savo ruošiamos knygos „Bendrabutis“ atvartais paradoksaliai labiausiai iš autorių priartėja prie „miniatiūros“ reikšmės. Juk pirmapradė miniatiūra – tai Egipto papiruso rankraščiuose ištapyti nedideli paveikslėliai.
Paroda „Miniatiūros?“ galerijoje veiks iki lapkričio 8 dienos.
Parengta pagal Lietuvos fotografijos sąjungos informaciją.