Pirmą kartą Europos Sąjungos Taryba patvirtino išvadas dėl kultūros paveldo. Kaip skelbia LR Kultūros paveldo departamentas, jis pripažintas strategiškai svarbiu ištekliumi, kuriant harmoningą ir tvarią Europą bei siekiant bendrų ES politikos tikslų. Taip pat pažymėta, jog šis unikalus ir neprilygstamas išteklius yra neatsinaujinantis – kartą sunaikinę Europos kultūros paveldo lobyną ateityje negalėsime jo atkurti, todėl visas pastangas jo išsaugojimui būtina skirti jau šiandieną.
PAVELDAS ĮKVEPIA, SUARTINA, SKATINA
Išvados dėl kultūros paveldo patvirtintos gegužės 21 dieną Briuselyje vykusiame Edukacijos, jaunimo, kultūros ir sporto komisijos susitikime. Jame atkreipiamas dėmesys į tai, jog kultūros paveldas gali įkvėpti piliečius dalyvauti viešajame gyvenime, suartinti žmones ir leisti jiems pasijusti bendruomenės dalimi, mažinti socialinę atskirtį, paskatinti domėtis istorija ir mąstyti kūrybiškai.
Dokumente akcentuota ir kultūros paveldo įtaka ekonominei gerovei, kultūros bei kūrybinių sektorių klestėjimui: jo potencialas siekiant skatinti kultūrinį turizmą, miestų bei kaimo vietovių plėtrą, kuriant naujas darbo vietas.
Pripažinta, kad dėl šių priežasčių kultūros paveldo išsaugojimas bei sklaida yra būtini siekiant įgyvendinti ES strategijos „Europa 2020“ tikslus. Tuo tarpu jo išsaugoti negalime vien tik kultūros srities darbuotojų pastangomis – prie šios iniciatyvos turi prisijungti ir žemės ūkio, aplinkosaugos, turizmo, edukacijos, mokslo bei inovacijų sektoriai.
PARAGINO DAUGIAU INVESTUOTI
Tvirtindama šias išvadas Europos Sąjungos Taryba paragino šalis į kultūros paveldą investuoti daugiau išteklių, stengtis formuoti ilgalaikius paveldosaugos politikos planus bei skatinti šiame procese dalyvauti visuomenę. Taip pat, plačiau įtraukti kultūros paveldą į įvairias nacionalinės ir Europos Sąjungos viešosios politikos sritis bei ES Tarybos rengiamą darbo planą kultūrai, kuris bus įgyvendinamas nuo 2015 metų. Išvadose kreipiamasi ir į Europos Komisiją: tikimasi, jog ši institucija ir toliau rems bei skatins privataus bei viešojo sektorių paveldosaugininkų ir visuomeninių organizacijų dialogą, bendradarbiavimą, sudarys jiems sąlygas dalintis žiniomis bei patirtimi.
Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu jo suorganizuota tarptautinė konferencija „Kultūros paveldas ir ES strategija “Europa-2020” – siekiant integruoto požiūrio“ taip pat ženkliai prisidėjo prie šio dokumento parengimo. Konferencijoje išdiskutuoti ir jos baigiamojoje Rezoliucijoje priimti klausimai buvo pagrindas rengiant šias svarbias Europos Sąjungos Tarybos išvadas.
Parengta pagal kultūros paveldo departamento informaciją.