Panevėžio miesto savivaldybė Molainių filtracijos laukuose ir šalia esančiose teritorijose siekia sukurti daugiafunkcę, aplinkai draugišką ir bendruomenės poreikiams atvirą erdvę. Jos surengtą tarptautinį atvirą konversijos architektūrinį konkursą laimėjo MB „Bauland“ kolektyvas iš Vilniaus, neseniai nuskynęs laurus ir sostinės Perkūnkiemio rajono žaliosios oazės architektūros konkurse.
REIKŠMINGA TVARIOS PLĖTROS INICIATYVA
„Šis konkursas – tai reikšminga miesto tvarios plėtros iniciatyva, atverianti kelią šiuolaikiškai buvusios pramoninės teritorijos transformacijai. Teritorija numatyta apsodinti įvairiais medžiais ir augalais, valančiais dirvožemį, teritoriją numatant paversti nauja traukos vieta“, – rašoma Panevėžio savivaldybės pranešime.
1-ąją vietą konkurse laimėjo architektų studija MB „Bauland“, pristačiusi projektą „Filtracijos parkas“. Už darbą komandai skirta 5.000 eurų premija. 2-ąją vietą pelnė jungtinė architektų komanda – MB „Urbanistinė architektūra“, architektė Ingrida Laukaitytė-Malžinskienė ir MB „Strazdas Studio“, veikiantys pagal jungtinės veiklos sutartį. Projektui skirta 3.000 eurų premija. 3-ioji vieta atiteko UAB „Klasikinis portikas“ komandai ir skirta 2.000 eurų premija.
Vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu, su 1-osios vietos laimėtoju bus vykdomos neskelbiamos derybos dėl projektinių pasiūlymų, techninio darbo projekto parengimo bei projekto priežiūros paslaugų pirkimo. „Molainių filtracijos laukų teritorijos konversijos projektas – tai dar vienas žingsnis tvarios, gyventojams patogios ir žaliąją miesto tapatybę kuriančios aplinkos link“, – įsitikinusi Aukštaitijos sostinės savivaldybė.
IŠSISKYRĖ SPRENDINIŲ VISUMA
Konkursą laimėjęs projektas „Filtracijos parkas“ išsiskyrė darnaus urbanistinio planavimo, kraštovaizdžio architektūros ir aplinkosaugos sprendinių visuma. Projekto koncepcija kviečia lankytojus į keturių etapų pažintinį taką, vedantį nuo praeities taršos istorijos iki atkurtos gamtos.
Parko teritorijoje siūloma sukurti penkias skirtingas biosferas, kurios ne tik prisidėtų prie ekologinės būklės gerinimo, bet ir skatintų aplinkosaugos švietimą bei visuomenės sąmoningumą.
Numatyta, kad parko infrastruktūra bus plėtojama neinvaziniu būdu, leidžiančiu dirvožemiui natūraliai filtruoti vandenį, išsaugant vietos bioįvairovę ir gyvūnų migracijos kelius. Projektas taip pat apima interaktyvius edukacinius objektus, pristatančius taršos problematiką, aplinkosaugos technologijas ir tvaraus miesto vystymosi galimybes.
Projektas integruojamas į esamą miesto infrastruktūrą – sujungiami pėsčiųjų ir dviračių takai, numatomos viešojo transporto prieigos. Visa teritorija bus atvira, visiems prieinama viešoji erdvė – patraukli gyventojams, lankytojams ir miesto bendruomenei.
Parengta pagal Panevėžio savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinis pav.: Molainių filtracijos laukų ir šalia esančios teritorijos konversija (arch. MB „Bauland“), 1-oji vieta, 5.000 Eur premija.