Panevėžyje, Šermukšnių gatvėje, oficialiai atidarytas skveras, skirtas vienam iškiliausių šiuolaikinių lietuvių mąstytojų – filosofui, eseistui, daugelio filosofijos knygų ir vadovėlių autoriui, miesto Garbės piliečiui Arvydui Šliogeriui. Simboliška, kad skveras įrengtas šalia filosofo vaikystės namų, vietoje, kur 1944 metais jis gimė ir augo.
KVIETIMAS PAŽVELGTI Į MIESTĄ GILIAU
Atidarymo renginyje dalyvavo A.Šliogerio artimieji, Vilniaus universiteto atstovai, miesto vadovai, kultūros, visuomenės ir verslo bendruomenė. Renginį vainikavo diskusija „Prof. Arvydo Šliogerio liudijimas šiandienai“, kurią moderavo publicistas Donatas Puslys.
„Šiandien esame ypatingoje vietoje – erdvėje, kuri liudys mūsų gebėjimą išsaugoti tai, kas svarbiausia: atmintį, mąstymą, prasmę. Nuo šiol šis skveras Panevėžyje vadinsis filosofo, miesto Garbės piliečio Arvydo Šliogerio vardu. Tai ne tik vietos pavadinimas – tai pagarbos ženklas žmogui, kurio mintys keitė mūsų požiūrį į pasaulį. Tai kvietimas pažvelgti į miestą giliau. Kaip pats mąstytojas yra pasakęs: „Panevėžys be upės – tai ne Panevėžys. Tai tik Pa, kitaip sakant – sparnai be kūno.“ Arvydas Šliogeris buvo vienas reikšmingiausių Lietuvos filosofų – šviesos, tylos ir būties prasmės tyrinėtojas, įkvėpęs ne vieną kartą. Ir visų pirma – panevėžietis, giliai susijęs su šiuo miestu. Nuoširdžiai dėkojame įmonei „Metalistas LT“ ir jos valdybos pirmininkui Mantui Gudui už prasmingą iniciatyvą. Tegul ši vieta tampa miesto puošmena, o kartu ir tylus kvietimas – sustoti, pamąstyti, gyventi sąmoningiau, vertinti tylą taip, kaip vertiname žodį“, – renginio metu Panevėžio miesto merės sveikinimo žodžius perdavė vicemerė Žibutė Gaivenienė.
Skvero idėją dar 2020 m. inicijavo Panevėžio įmonė „Metalistas LT“, minėdama savo veiklos 60-metį. Įmonės lėšomis per penkis metus įrengtas skveras iš viso kainavo apie 75.000 eurų.
NORĖTŲ TAPTI MIESTO KULTŪRINIO GYVENIMO DALIMI
„Filotopinis skveras – tai ne tik pagarbos profesoriui A.Šliogeriui išraiška, bet ir prasminga vieta miestiečiams bei miesto svečiams. Tikimės, kad ši erdvė taps ramybės ir apmąstymų vieta, kur bus galima atsipalaiduoti, pabūti gamtoje, susimąstyti ir susipažinti su A.Šliogerio idėjomis. Tai galėtų būti nišinė erdvė profesoriaus talento gerbėjų filosofiniams susitikimams. Mums svarbu, kad skveras taptų Panevėžio kultūrinio gyvenimo dalimi“, – sako UAB „Metalistas LT“ valdybos pirmininkas Mantas Gudas.
Skvero architektūriniai sprendimai įkvėpti 2023 metais surengto idėjų konkurso laimėtojo architekto Vlado Balsio projekto „Itakė“ vizijos. Skveras įprasmina ne tik filosofo gyvenimą ir mintis, bet ir tampa gyvu kultūros tašku – jame integruoti QR kodai nukreipia į specialiai šiam tikslui sukurtą interneto svetainę, parengtą Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos iniciatyva.
Mokytojų šeimoje gimęs ir užaugęs Arvydas Šliogeris – vienas originaliausių nepriklausomos Lietuvos mąstytojų, vokiečių egzistencializmo tyrinėtojų savo darbuose analizavęs šviesos, tylos, būties ir kalbos temas. Jis paliko ryškų pėdsaką šalies intelektiniame gyvenime ir visada pabrėždavo glaudų ryšį su gimtuoju miestu. Filosofo mintys, išreikštos ne tik knygose, bet ir gyvenimo pavyzdžiu, atliepia ir šiandieninį miesto šūkį „Panevėžys. Kaip mes“ – apie gilumą, vertybes ir tapatybę, kurioje kiekvienas panevėžietis gali atpažinti save.
Parengta pagal Panevėžio savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Foto: G.Kartano.

Arvydo Šliogerio Skveras Panevėžyje (arch. V.Balsys). Foto: Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos.

Arvydo Šliogerio Skveras Panevėžyje (arch. V.Balsys). Foto: Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos.

Arvydo Šliogerio Skveras Panevėžyje (arch. V.Balsys). Foto: Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos.