Bene architektūriškiausia Lietuvos leidykla „Lapas“ pažymi savo veiklos 10-metį. Leidybos 10-mečio paminėjimo programoje – audiovizualinė instaliacija, paskaitos MO muziejuje, Knygų mugės metu vyksiantys pristatymai ir diskusijos, naujai leidžiamos knygos bei į leidyklą grįžtantys autoriai.
CIKLĄ PRADĖS E.BAZARAITĖS PASKAITA MO MUZIEJUJE
„Lapas“ per 10 gyvavimo metų spėjo nuveikti labai daug – išmokė skaityti apie architektūrą, nebijoti knygomis virtusių tyrimų, atrasti kitokią grožinę literatūrą bei išlipo iš įprastų knygų leidybos rėmų. Praėjusiais metais Knygos apdovanojimuose „Lapas“ buvo pripažinta Metų leidėju.
2014 m. įkurdama leidyklą „Lapas“, Ūla Ambrasaitė norėjo matyti knygą kaip mediją idėjų sklaidai. Tokios idėjos virto 64 išleistomis knygomis. „Leidyba man – labai azartiška ir juntamą poveikį visuomenės intelektualinei raidai daranti veikla,” – sakė leidyklos įkūrėja Ūla ir pasidalino įžvalgomis, paremtomis Europos leidėjų federacijos statistika: „Leidyklos veikia kaip rizikos kapitalo fondai: iš dešimties knygų viena išlaiko leidyklą, atperka investicijas ir uždirba pelną, dvi – padengia nuostolius, o septynios – juos patiria. Visgi, esu įsitikinusi, kad yra daugybė idėjų, vertų virsti knygomis, net jei jos ir netaptų perkamiausiomis. Todėl džiaugiuosi, kad mūsų veiklą palaiko vis daugiau mecenatų.“
Pirmasis renginys iš jubiliejinio ciklo įvyks rytoj, vasario 14 dieną (trečiadienį) 18 val. MO muziejuje – architektės dr. Eglės Bazaraitės paskaita „Pomirtinio ilgesio topografijos XIX a. kapinėse”, kuri yra paruošta pagal neseniai išleistą knygą „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“. To meto kapinėse pradėtas įkūnyti sentimentalumas – šeimos narius vis dažniau imta laidoti kartu, išsaugant meilės ir giminystės ryšius net ir po mirties, tad ir paskaitai neatsitinkitai pasirinkta meilės diena. Daugiau paskaitų MO muziejuje bus organizuojama ir pavasarį.
Taip pat vasarį bus rengiami susitikimai su užsienio svečiais. Lietuvoje lankysis ir skaitys paskaitą Londono dizaino muziejaus vadovas emeritas Deyan Sudjic, Anastasia Leonova ir Kateryna Nosko – vienos ryškiausių kultūrinių leidyklų „IST Publishing” Ukrainoje įkūrėjos, Philipp Meuser, kuris yra vienos didžiausių architektūros leidyklų pasaulyje „DOM publishers” vadovas ir architektūros studijos „Meuser Architekten”, kuri specializuojasi saugumo ir diplomatijos misijose, vadovas, literatūros agentė ir leidyklos Clarity įkūrėja iš Malaizijos Rosalind Chua.
SAVO KNYGAS PRISTATYS IR D.SUDJIC’IUS, IR A.AMBRASAS
Savo jubiliejinę programą „Lapas“ pristatys ir Vilniaus knygų mugėje. Tarp jų – žymaus britų kuratoriaus, architektūros kritiko, Londono dizaino muziejaus vadovo emerito Deyan Sudjic’iaus (Deyan Sudjic) paskaita „Šokant su galia: Architekto dilema“ (vasario 22 dieną, ketvirtadienį, 17 val.). Savo knygoje „Galios architektūra“ jis žvalgosi po pasaulio galingųjų ir jų architektų susitikimų užkulisius ir narplioja po pastatų fasadais slypintį politikos, pinigų ir architektūros santykį ir klausia, kodėl pasaulio turtingieji ir galingieji – prezidentai, diktatoriai, milijardieriai – taip mėgsta didingą architektūrą. Savo paskaitoje ir diskusijoje Lietuvoje jis atsižvelgs ir į Lietuvos architektūros kontekstą bei diskutuos apie sovietinio palikimo architektūrą bei visuomenės balso įtaką šalies architektūros sprendimams.
Leidyklos „Lapas“ stiprybė yra į platųjį kultūros kontekstą įvesti temas, kurios anksčiau nebuvo populiarios, pavyzdžiui, architektūra, arba pristatyti įdomius, stiprų, savitą balsą turinčius autorius. Jau netrukus bus pristatytos 3 naujos knygos, tarp kurių – architekto, nacionalinės premijos laureato Audriaus Ambraso knyga-albumas „Architektūra kaip galvosūkis“, kurioje autorius reflektuoja savo įgyvendintus arba konkursų nelaimėjusius projektus ir publikuoja tyrimą, paneigiantį 3 Vilniaus architektūrinius mitus. Tai jau antra A.Ambraso knyga, o pirmasis albumas buvo ir pirmasis „Lapo“ leidinys. Architekto A.Ambraso paskaita numatyta kovo 21 dieną.
Parengta pagal „Lapas“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: Ūla Ambrasaitė. Foto: „Lapas“.
Liuks
( 2024-02-14 )
Lapas yra liuks, ypač už Architektūros gidus. Ačiū.