Šiandien Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaroma žymaus grafiko Žibunto Mikšio paroda. Parodoje eksponuojami 150 kūrinių iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, Vilniaus universiteto bibliotekos, Lietuvos literatūros ir meno archyvo, Janinos ir Vyginto Ališauskų ir kitų privačių kolekcijų.
Lapkričio 30 dieną (ketvirtadienį) 18 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (Goštauto g. 1, Vilnius) įvyks parodos „Žibuntas Mikšys. Kad būt sugrįžtama“ atidarymas.
Žibunto Mikšio (1923–2013) šimtmečio sukakčiai skirtoje parodoje ne tik pirmąkart išsamiai pristatomas šio Paryžiuje gyvenusio lietuvių grafiko kūrybos palikimas, bet ir siekiama praskleisti jį supusios meninės ir intelektualinės aplinkos uždangą. Didelės apimties parodoje pirmą kartą taip išsamiai pristatomas jo kūrybos palikimas. Parodoje eksponuojami didelio formato ankstyvieji Ž.Mikšio linoraižiniai ir jų ciklai, sukurti Detroite, Čikagoje, Niujorke. Nemaža estampų dalis – „rašmeninė grafika“, folkloro ar žinomų autorių tekstų remediacija, raidžių vaizdai. Pristatomi ir vieni iš svarbiausių menininko darbų – litografijų ir ofortų serijos, vaizduojančios garsaus XIX a. pradžios vokiečių rašytojo Georgo Büchnerio pjesės „Leonsas ir Lena“ (Leonce und Lena) veikėjus. Paryžiuje sukurti ofortai – tai Paryžiaus ir Venecijos miestų vaizdai, rafinuotos estetikos miniatiūros ir paminklai eilėraščiams. Ekslibrisai liudija plačius menininko socialinius ryšius. Pirmą kartą pristatomi pašto meno pavyzdžiai, sieję Ž.Mikšį su oficialiam dailės kanonui nepaklususiais sovietų Lietuvos menininkais Valentinu Antanavičiumi, Vytautu Kalinausku, Vincu Kisarausku, Edmundu Saladžiumi, taip pat – koliažai ir artimiausiems bičiuliams dažnai dovanotos klijuotinės menininko knygos.
Parodos proga kūrinius Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkiniams dovanojo LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas ir šveicarų menininkė Fiorenza Bassetti.
Parodos kuratorės: Erika Grigoravičienė, Ilona Mažeikienė, Regina Urbonienė. Ekspozicijos architektas Jurgis Dagelis, dizaineris Marius Žalneravičius.Projekto rėmėjai: Karin ir Uwe Hollweg fondas Brėmene, Rainer Gottlieb Mordmüller.
Paroda Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (Goštauto g. 1, Vilnius) veiks iki 2024 metų kovo 17 dienos.
1923 metais Kaune gimęs Žibuntas Mikšys 1946–49 m. studijavo Niurnbergo ir Stuttgarto dailės akademijose. Nuo 1962 m. gyveno Paryžiuje. Nuo 1965 m. dalyvavo parodose užsienyje, o nuo 1974 m. – ir Lietuvoje. 1979–88 dėstė lietuvių kalbą ir Lietuvos istoriją (iki 1985) Nacionaliniame Rytų kalbų ir civilizacijų institute Paryžiuje. Kūrė linoraižinius, ofortus ir litografijas, rašmeninius linoraižinius. Sukūrė daugiau kaip 100 ekslibrisų, miniatiūrų, vinječių. Išleido Venecijos dienoraštį „Trys kelionės“ (1998). Lietuvoje jo parodas iki šiol rengė Šiaulių „Laiptų galerija“ (1993 m., 2001 m. ir 2009 m.), Kėdainių Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija (2009 m.).
Parengta pagal Vytauto Kasiulio dailės muziejaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Žibuntas Mikšys Paryžiuje 1979 m. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuotrauka.