Ambicingas Holistinio žmogaus tobulėjimo centro šiaurinėje Klaipėdos dalyje architektūrinis konkursas pasižymėjo apylyge kova, kurią laimėjo architektų firma “TAU projektai”.
Nors pernai gruodį skelbtas vienas įdomesnių pastarojo meto architektūrinių konkursų sulaukė tik 4 projektų, tačiau visi konkursiniai projektai pasižymėjo įdomiais sprendimais ir aktyvia architektūra.
Konkurso organizatorė, Klaipėdos Socialinių mokslų kolegija pasiryžusi pastatyti unikalią gamtos, žmonių ir technologijų sąveikai skirtą centrą „Holaxy“.
Objektas kuriamas orientuojantis į žmogaus sąmoningumo poreikius užtikrinančių veiklų funkcinę grandinę. Čia susipins svarbiausi šiuolaikinio žmogaus poreikiai – nuo bazinių bendravimo ir socialinių įgūdžių formavimo iki subtilių savęs ir Visatos pažinimo funkcijų.
Ketinama formuoti keturias tobulėjimo erdvės, išsidėsčiusios skirtinguose pastato aukštuose ir tūriuose. Integralia komplekso dalimi tamps greta esantis vandens telkinys ir kuriamas Monumentas žmonijai.
Projektuojamą kompleksą Šiaurės pr. 24 (apie 26.000 kvadratų) sudaro šios zonos: Socialinės ir darbo funkcijos (18%), Gerovės ir sveikatingumo funkcijos (14%), Edukacija ir tobulėjimo poreikių funkcijos, įskaitant Kolegiją ir Mokyklą (41%), Kultūrinių ir kūrybinių industrijų funkcijos (12%) bei Inžinerinės infrastruktūros ir komunikacijų zona (15%).
Publikaciją iš dalies remia Lietuvos Kultūros Taryba.
1-oji vieta – studija TAU projektai, autoriai: Tomas Segalis, Mindaugas Savickas, Alanas Segalis, Sergejus Volikovas) – projektas DNR 24.
I VIETA – PROJEKTUI “DNR 24” IR “TAU PROJEKTAMS”
1-oji vieta beveik vienbalsiai, paskirta klaipėdiečių studijai Tau projektai (autoriai: Tomas Segalis, Mindaugas Savickas, Alanas Segalis, Sergejus Volikovas) – už projektą DNR 24.
Autoriai teigia, jog DNR24 koncepcijos pagrindas – kuriama žmogaus holistinės kelionės trajektorija Gamta-Žmogus-Pasaulis. Pradžių pradžia – Gamta (Žemė), esama teritorijos ypatybė, želdynas-pelkė su savo flora ir fauna. Pelkės centre formuojama sala, kurioje siūlomas holistinis paminklas „Motinai Žemei“. Sekantis kelionės etapas – Žmogaus terpė (Pastatas). Tai žmogaus gyvenimo kelių sankirta – Kryžkelė. Čia žmogaus kokybiškiausia savybė – Kultūra, pozicionuojama viso ko centre. Taip sudaromos sąlygos žmogaus Kultūrą ugdyti (edukacija), puoselėti (gerovė) ir tobulinti (socialinė). Tolesnis kelionės etapas – Pasaulio terpė, egzistuojanti už pastato ir teritorijos ribų. Ši terpė neaprėpiama, nenuspėjama, viliojanti savo iššūkiais ir tobūlumo viršūnėmis.
Pastato tūris vientisas, formuojamas atsižvelgus į konteksto urbanistines ašis, miesto ryšius bei jungtis. Tūrinėmis ir erdvinėmis priemonėmis kuriamas tėkmės, begalybės įspūdis, sąryšis su gamtiniais ir urbanistiniais elementais.
Konkurso laureatai akcentuoja, kad pastato vidinės jungtys dėstomos organiškai, DNR sekos principu – nuolat jungiant, prakeičiant, vidinėms erdvėms persipinant, prasišviečiant viena su kita. Skatinami netikėti ryšiai ir komunikacija tarp skirtingų erdvių naudotojų. Jungčių sankirtose formuojamos atviros erdvės, atriumai, vertikaliosios jungtys, natūralus saulės spindulių žaismas interjere. Pastate nėra vienos baigtinės erdvės, siūlomos viešosios erdvės konceptualiai neturi nei pradžios, nei pabaigos, kuriamas begalinio tekėjimo, judėjimo įspūdis – gyvastis.
Visgi, komisija projektui turėjo nemažai pastabų ir autoriams greičiausiai teks grįžti prie eskizų. Ypač – fasadų ir ryšio su landšaftu paieškoje.
II VIETA – PROJEKTUI „HOLAXY KLAIPĖDA“ IR STUDIJAI „NEUE ARCHITEKTŪRA“
2-oji vieta teko projektui „Holaxy Klaipėda“, kurį sukūrė studija Neue Architektūra (autoriai: Gediminas Aismontas, Domantas Baltrūnas) iš Vilniaus.
Projektas susilaukė bene daugiausiai kritikos, tačiau galiausiai užėmė aukštą vietą, savo optimizmo, aiškumo ir grynumo dėka.
Sprendimai kritikuoti už reguliarumą ir detalizacijos stoką. Kritikuota silpna socialinė sinergija (nenumatyta bendra erdvė) ir menkai detalizuoti techniniai sprendiniai, įskaitant medinio karkaso konstruktyvą.
III VIETA – PROJEKTUI „PYNĖ“ IR „ARCHITEKTŪROS LINIJAI“
3-iąja vieta pagerbtas taip pat vilniečių projektas „Pynė“ ir Lietuvos-Suomijos UAB Architektūros linija (autoriai: Gintaras Čaikauskas, Faustas Lasys, Gabrielė Rinkevičiūtė, Simonas Čaikauskas).
„Pynė“ – tai projektas, kuriam netrūko nei karštų simpatikų, nei rūsčių kritikų.
Originalus ir vizualiai stipriai išsiskiriantis darbas sukėlė abejonių dėl techniškai ir praktiškai sudėtingų sprendimų, pareikalausiančių neeilinių investicijų. Nestigo kritikos ir dėl painios, neracionalios funkcijos.
IV VIETA – PROJEKTUI „BALTŲ SLĖNIS“ IR STUDIJAI „KONCEPTAS“
4-uoju liko projektas „Baltų slėnis“ ir architektūros projektavimo studija Konceptas (autoriai: Artūras Žuravliovas, Vytautas Oželis, Andrej Pleškov, Gvidas Nienius, Ieva Vitkevičienė, Viktoras Gricius, Alius Pažiera).
Tvirtai ir su užmoju sukaltas projektas “Baltų slėnis”, deja sulaukė esminės kritikos už perdėm ryškias paraleles su verslo centru funkcinės logikos stoka. Pasigesta bendrosios centro erdvės ir socialinės sinergijos. Atvira kiemo erdvė kritikuota, kaip sunkiai panaudojama šaltuoju metų laiku audringame Klaipėdos klimate. Gauta pylos ir už fasadų „arabišką“ ornamentika, nors ir pavadintą baltiškais raštais.
Konkursinių architektūros projektų vertinimo komisijoje dirbo: Gabija Skučaitė (VšĮ Socialinių mokslų kolegijos kanclerė, idėjos autorė, užsakovė, Tomas S. Butkus (architektas, humanitarinių mokslų daktaras, koncepcijos autorius), Mantė Černiutė-Amšiejienė (architektė, Klaipėdos miesto vyr. architektė, savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėja), Gintaras Balčytis (architektas, Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas), Audrys Karalius (architektas, architektūros kritikas, e-žurnalo www.pilotas.lt vyr.redaktorius), Kastytis Macijauskas (architektas, Klaipėdos m. savivaldybės administracijos direktoriaus vyr. patarėjas) ir Diana Manko (VšĮ „Klaipėda ID“ investicinės aplinkos projektų vadovė).
Laureatams paskirtos piniginės premijos. Konkurso 1-os vietos laimėtojui – 10.000 eurų, 2-os vietos laimėtojui – 7.000 eurų, o 3-ios vietos laimėtojui – 5.000 eurų.