Vos prasidėjus 2021-iesiems griuvo vienas seniausių dizaino pasaulio mitų apie naujo kamuolio išradinėjimo beprasmybę… Mito griovėjų titulas šįkart keliauja į rankas japonų dizaino šmaikštuoliui Oki Sato ir jo kompanijai „Nendo“.
Gali būti, kad seni ir nepajudinami išradimai yra mažiausiai atsparūs humorui. Būtent tuo ir pasižymi žaismingas ir nebūtinai rimtas NENDO kūrybinis braižas. Tai reta išimtis rimtaveidžių japonų dizaine.
Beje, ir pats firmos savininkas bei vadovas Oki Sato nėra būdinga japoniško dizaino persona. Neseniai 40-metį perkopęs japonas turi europietiško kraujo, yra gimęs Toronte, baigęs ne dizaino, o architektūros studijas garsiąjame Waseda universitete (Tokijas) ir dirba be proto plačiame lauke – nuo architektūros iki įpakavimo, nuo produkto – iki anti-komercinės koncepcijos.
2002-aisiais absolvento Oki Sato įkurtame biure „Nendo“ šiandien dirba lygiai 50 dizainerių, o jų tarptautinių laimėjimų sąrašas jau ima panašėti į tapetą…
TIKSLINĖ FUTBOLO KAMUOLIO AUDITORIJA – GATVĖ
Niekas nevyksta savaime. Taip ir šį kartą: žymi pasaulyje Japonijos kamuolių gamintoja
kompanija MOLTEN kreipėsi į „Nendo“ dizainerius, kad šie sukurtų kamuolį vargingų bendrijų vaikams ir jaunimui. Futbolo populiarinimui.
Kamuolys turįs ištverti primityvią eksploataciją, būti ilgaamžis ir atsparus atšiauriai futbolo kultūrai bei egzotiškoms žaidimo sąlygoms.
„Nendo“ užduotį suprato ir ją įvykdė. Pirmiausiai buvo aplankytos atkampios vietovės, susipažinta su žaidybinėmis futbolo civilizacijos paraštėmis ir surinkta gausi futbolo archeologija. Tyrimas liudijo: nėra tokio daikto, kurio nesugebėtų pradurti sportiškai nusiteikusi jaunuomenė. Kita vertus, nustatyta, jog pradurtas kamuolys dažniausiai lemia futbolo komandų konversiją į labiau kovines sporto šakas.
Po tikslinių tyrimų, kaip ir dera save gerbiantiems japonams, pirmiausiai buvo patikrintos Japonijos istorijos lentynos. Čia atrastas senovinis iš bambukų pluošto pintas kamuolys tapo idėjiniu prototipu.
Kita svarbi futbolui ypatybė pastebėta istorinėje japonų architektūroje – mediniai Japonijos pastatai (net ir milžiniškos šventyklos) – yra surenkami. Šis metodas leidžia kelių šimtų metų pastatus išrinkti ir pakeitus susidėvėjusias detales, vėl surinkti – taip pratęsiant medinių pastatų eksploatacijos amžių aukščiau 500 metų ribos, kas likusiam pasauliui yra nesuprantama ir įmanoma.
SURENKAMAS IR NEPRIPUČIAMAS
Tokiu būdu „Nendo“kūrybinėje laboratorijoje ir gimė naujas futbolo kamuolys.
Tiksliau, ne kamuolys, o ikėjiškas rinkinys My football kit.
Pirmiausia – naujasis kamuolys yra beoris (nepripučiamas). Antra – kamuolys yra surenkamas. Jį pasidarai pats iš 54 detalių, kurios yra vos 3 tipų. Aišku, čia atsiranda spalvų ir derinių įvairovė iki begalybės.
Kad beorio kamuolio spardymo komfortas nenukentėtų, jis pagamintas iš specialių medžiagų – perdirbto polipropileno ir elastomerinių sintetinės dervos komponentų. Dizaineriai teigia, kad net kamuolio spardymas basa koja yra malonus ir viliojantis pergalėms.
Kitas svarbus dalykas – autoriniai siūlių užraktai garantuoja, jog kamuolys nesubyrės žaidimo metu. Tačiau jį nesunku išardyti, vadovaujantis instrukcija, ir pakeisti pažeistas detales, taip pratęsiant kamuolio gyvybę keletą ar kelioliką kartų. Beje, instrukcijai “Nendo” dizaineriai taip pat skyrė didelį dėmesį. Joje nėra teksto, vien piešiniai – tad ji bus suprantama viso pasaulio vaikams.
Parengta pagal dizaino kompanijos NENDO informaciją.
arne
( 2021-01-14 )
s u p e r