Šiandien Vištyčio regioniniame parke lankytojams duris atvėrė Vištyčio vėjo malūnas. Toks malūnas, kuriame yra išlikusi visa autentiška technologinė įranga, yra vienintelis Lietuvoje.
Beveik 100 metų skaičiuojantis malūnas naujam gyvenimui prikeltas Vištyčio regioninio parko direkcijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM ir Vilkaviškio rajono savivaldybės pastangomis. Į vertybių registrą statinys įrašytas 2003-iaisiais.
Pastatytas malūnas 1925 metais vietinio ūkininko Jono Kanapkio trijų kelių sankryžoje, ant Ilgojo kalno, netoli Vištyčio ežero. Vėjas malūno sparnus suko 3 dešimtmečius. Susikūrus kolūkiui, buvo nuimti malūno sparnai. Nuo 1978 m. malūne veikė etnografijos muziejus. 1992 m. muziejus buvo uždarytas, o malūnas grąžintas savininko giminaičiams. Deja, savininkai neturėjo lėšų unikalaus statinio restauravimui ir malūno būklė kasmet blogėjo. 2018 m. Vilkaviškio rajono savivaldybė rado finansinių išteklių nupirkti malūną iš savininkų. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM skyrė lėšas tvarkymo darbams, gautas iš ES struktūrinių fondų, ir sutvarkė pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, o Vištyčio regioninio parko direkcija prižiūrės malūną, priims lankytojus ir ves edukacijas.
Tvarkant restauruoti malūno pamatai, sienų ir stogo konstrukcijos, kepurės ir sienų medinės lentelės. Pagal ikonografiją atkurti malūno sparnai, restauruota „vėjų rožė“, taip pat – visi stalių gaminiai, išlikę kaltinio metalo durų vyriai, sparnų „ketaus galva“ ir sukimo ratas.
Vištyčio vėjo malūnas veikia kaip edukacinė erdvė bei apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria unikalus kalvotosios Suvalkijos kraštovaizdis.
Lankytojai malūną apžiūrėti gali darbo dienomis ir šeštadieniais, tik prieš tai reikės pasiskambinti į Vištyčio regioninio parko direkciją ir suderinti lankymosi laiką.
Parengta Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos.