Meno ir edukacijos centras „Rupert“ pristato vieną paskutiniųjų poeto, menininko ir kino kūrėjo Jono Meko idėjų parodai. Tai ypač asmeniškas menininko grįžimas prie poetinių šaknų, santykio su poezija ir poetiškumu gyvenime ir kitose kūrybos srityse įprasminimas.
Birželio 20 dieną 19 val. meno ir edukacijos centre „Rupert“ įvyks J.Meko parodos „Leiskite man svajoti utopijas“ atidarymas. Joje pristatomi anksčiau nepublikuoti Jono Meko eilėraščiai, atkeliavę iš daugiau nei šešiasdešimt metų kaupto poezijos archyvo, taip pat autoriaus filmai ir atrinkti garso kūriniai. Atliepiant J. Meko asmenybei ir veiklai būdingą bendruomeniškumą, „Rupert‘e“ vyksianti paroda 5 savaitėms taps aktyvia platforma diskusijoms, performansams, filmų peržiūroms, skaitymams, edukacinėms dirbtuvėms. Lydinčiomis programomis ir ekspozicijos architektūra siekiama kontekstualizuoti parodoje nagrinėjamas idėjas ir klausimus, apmąstyti poetinės laisvės, nostalgijos ir idilės sampratas J.Meko kūryboje, atkreipti dėmesį į menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą ir tęstinumą.
Paroda „Rupert“ centre veiks nuo birželio 21 iki liepos 21 dienos (trečiadieniais 12-18 val., ketvirtadieniais 12-20 val., penktadieniais 12-18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais 12-17 val.). Lankymas nemokamas.
Parodos ir programų kuratoriai: Justė Jonutytė, Kotryna Markevičiūtė, Yates Norton. Parodos architektai: Ona Lozuraitytė ir Petras Išora. Parodos koordinatorė: Miglė Kolinytė. Prodiuseris: „Rupert“ (Vilnius). Grafinis dizainas: Tadas Karpavičius.Pagrindiniai rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, „Pakrantė“ ir „Vilnius Tech Park“.
Partneris: Lietuvos kultūros institutas.
Jonas Mekas (1922-2019) lietuvių-amerikiečių filmų kūrėjas, poetas, menininkas, išleidęs daugiau nei 20 poezijos ir prozos knygų. J.Meko knygos išverstos į daugiau nei 10 kalbų, o kūryba pristatyta parodose „Serpentine“ galerijoje, Londone, Pompidou centre ir „Musée d’Art moderne de la Ville“, Paryžiuje, „Moderna Museet“, Stokholme, Šiuolaikinio meno centre „PS1 MoMA“, Niujorke, „Museum Ludwig“, Kiolne, „Ermitažo“ muziejuje, Sankt Peterburge, 14-oje „Documenta“, Kaselyje, 51-ojoje Venecijos bienalėje bei kitur. J.Mekas yra gavęs daug svarbių tarptautinių apdovanojimų, tarp kurių – Venecijos filmų festivalio didysis prizas už geriausią dokumentinį filmą (1964 m.), Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (1995 m.), bei specialusis 51-ios Venecijos bienalės paminėjimas už Lietuvos paviljoną.
P.S. Parodos atidarymo dieną tarp „Rupert“ centro ir Vilniaus centro kursuos nemokamas autobusas. Rezervuoti vietą autobuse galima registruojantis iš anksto.
Parengta pagal „Rupert“ informaciją.
PROGRAMA
Birželio 20 d., ketvirtadienis, 19 val. – atidarymas ir performansų programa su menininkais Viktorija Damerell ir Gaile Griciūte, Žygimantu Kudirka bei Daliumi Naujo (būgnai, perkusija, vokalas), Jonathon Haffner (alto saksofonas) kartu su Dabar Mes Esam Čia Choras.
Birželio 26 d., trečiadienis 18 val 30 min. – vieša diskusija „Atmintis, pasakojimas, poetika”. Dalyviai: Violeta Davoliūtė, Ramūnas Čičelis, Deimantas Narkevičiūs, moderatorius: Aurimas Švedas.
Birželio 29 d., šeštadienis 14 val. – turas po parodą su kuratoriais (būtina išankstinė registracija info@rupert.lt).
Liepos 3 d., trečiadienis 17 val. – Jono Meko filmų peržiūra su kino kritiku Luku Brašiškiu ir Jono Meko poezijos skaitymai Biržuose (Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka).
Liepos 11 d., ketvirtadienis 18 val. – turas po parodą su kuratoriais (būtina išankstinė registracija info@rupert.lt).
Liepos 11 d., ketvirtadienis, 19 val. – Jono Meko filmų peržiūra su kino kritiku Luku Brašiškiu.
Liepos 18 d., ketvirtadienis 18 val. – Parodos uždarymas, diskusija ir poezijos skaitymai.