Kaune galima pamatyti bibliografinę retenybę – Hagoje išleistą olandų dailininko Rembrandto piešinių aplanką. 1903-aiais aplankų „Rembrandtas Van Rijnas. Piešiniai“ iš viso buvo atspausdinta 150 vienetų – po 50 lakštų kiekviename. Kaune eksponuojamas pažymėtas 7 numeriu.
50 MĖGSTAMŲ REMBRANDTO SIUŽETŲ
Lapkričio 28 dieną (trečiadienį) 16 val. Kauno Perkūno name įsikūrusiame Gyvenimo ir tikėjimo institute (Aleksoto g. 6) atidaroma Rembrandto piešinių paroda. Tai žymaus olandų dailininko Rembrandto van Rijno (1603-1669) piešiniai iš archyvinio aplanko, saugomo Vaidoto ir Auksės Žukų šeimos kolekcijoje.
Kauno Perkūno name pristatomoje faksimilinių piešinių parodoje – 50 mėgstamų Rembrandto siužetų: biblinės scenos iš Senojo ir Naujojo Testamento (Judita su nukirsta Holoferno galva, Faraono duktė nendrėse suranda kūdikį Mozę, Kristus mazgoja Petrui kojas, prisikėlęs Kristus kaip sodininkas susitinka Magdalietę, Gerasis samarietis ir kiti). Taip pat keli puikūs olandiški peizažai, dailininko namų interjerai, nuogos moters aktas, kelios karių, moterų ir vyrų figūros, buitinės scenos su vaikais, elgetomis, keli variantai su prie kartuvių pririšta nelaimingąja, piešta iš natūros ir pan. Kai kuriais šio aplanko piešiniais Rembrandtas pasinaudojo kurdamas dideles tapybos kompozicijas: Pamokslininko Carnelis’o Claesz’o portretą iš Berlyno muziejaus, Šv. Šeimą ir angelą iš Sankt Peterburgo Ermitažo, Piemenų pagarbinimą iš Miuncheno Pinakotekos.
RUSAI PIEŠINIUS IŠKEITĖ Į SAMANĘ
Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) saugomi dar 6 tokie Rembrandto piešinių aplankai: Niujorko Metropoliteno ir Bruklino muziejuose, Kolumbijos universitete, taip pat Harvardo universitete Keimbridže, Djuko (Duke) universitete Durhame ir Ajovos (Iowa) universiteto bibliotekoje.
Kaune eksponuojamas 7-sis Rembrandto aplankas buvo 1945 metais sovietinių karių išgrobtas iš Berlyno karališkojo universiteto bibliotekos ir vežtas į Rusiją kaip karo trofėjus, bet iškeistas Lietuvoje iš ešelono už litrą samanės geležinkelio stotyje. Išties, kiekvienas aplanko lakštas antspauduotas Berlin Königliche Universitats Bibliothek ženklu. Šią archyvinę retenybę V.Žukas įsigijo iš Vilniaus kolekcininko 1979 m.
Dar sovietmečiu, 1985 m. V.Žukas šiems Rembrandto piešiniams parašė biblinius bei kompozicinius komentarus. Kartu su įrėmintais lakštais ši piešinių analizė taip pat eksponuojama Perkūno namų salėse.
Rembrandto piešinių paroda iš Hagos aplanko Gyvenimo ir tikėjimo institute veiks iki kitų metų sausio 25 dienos.
Parengta pagal Perkūno namo informaciją.
gru
( 2018-11-26 )
Vaido Žuko tikrų tikriausia bomba