Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečio renginius sostinėje pratęs šią savaitę prasidedanti Vilniaus knygų mugė „Skaitau Lietuvą, skaitau pasaulį“. Kasmetinis renginys šiemet užims visas Vilniaus parodų centro LITEXPO sales bei pasiūlys įvertinti kaip keitėmės ir kuo gyvenome pastarąjį valstybės 100-metį.
VIETA BENDRAUTI, DISKUTUOTI, SKAITYTI
Vilniaus knygų mugė – didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse, vienas ryškiausių kultūros įvykių Lietuvoje. Nuo vasario 22-osios iki vasario 25-osios ji užims visas 18.500 m². ploto LITEXPO parodų sales ir atvers kelias naujas erdves. Jose lankytojų šįkart lauks net 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių.
Renginys daugiausia skirtas skaitytojui, autoriaus ir skaitytojo bendravimui, susitikimams, diskusijoms ir skaitymui. Šiemet Vilniaus knygų mugė taip pat kvies skaitytojus susitikti su rašytojais, dalyvauti diskusijose, pristatymuose, parodose, klausytis muzikos, eilių ir tiesiog gerai praleisti laiką su knygomis ir jas kuriančiais žmonėmis.
Pasak organizatorių, Vilniaus knygų mugė ir atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetis – puiki proga įvertinti ir pajausti kaip keitėmės, kuo gyvenome, kokie Lietuvos ir pasaulio autoriai, asmenybės ir tekstai labiausiai paveikė mus per visą šimtą metų, ir tuo pačiu diskutuoti, ieškoti ir kalbėtis apie tai, kaip ir kokią Lietuvą bei pasaulį skaitydami kursime ateinantį šimtą metų.
VYKS TIESIOGINĖS TRANSLIACIJOS
Nuolatinis mugės partneris – Lietuvos radijas ir televizija – tiesiogiai iš Forumo-LRT studijos transliuoja radijo laidas, filmuoja interviu su rašytojais, menininkais, kuria reportažus. „Forume – LRT studija“ kiekvienais metais susitinka „Diskusijų klubo“ žaidėjai – tai rimtų temų, intelektualaus pokalbio erdvė, kurioje diskusijos persipina su naujų leidinių pristatymais, iškeliamos aktualiausios visuomeninės, kultūrinės problemos. Klube diskutuoja garsūs Lietuvos ir užsienio kultūros, meno, visuomenės ir mokslo žmonės. Diskusijose kviečiami dalyvauti ir lankytojai.
Prieš 3 metus duris atvėręs projektas „Muzikos salė“ išsyk tapo lankytojų mėgstama ir vertinama erdve. Čia pristatoma įvairiausios tematikos muzika – nuo hip hopo iki klasikinės, nuo roko iki folkloro, lankytojai bendrauja su žymiausiais šalies atlikėjais, kviečiami klausytis gyvo garso koncertų. Muzikos salės organizatorė – Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA.
PARODOS, FILMAI IR NAUJA NEFORMALI ERDVĖ
Vilniaus knygų mugėje kasmet pristatomos garsių Lietuvos ir užsienio dailininkų, knygų iliustruotojų, fotografų parodos, vaizdo ir garso instaliacijos. Dauguma jų Lietuvoje rengiamos pirmą kartą.
Mugės lankytojai taip pat turės galimybę pamatyti naujausias garsių romanų ekranizacijas, dokumentinius filmus apie rašytojus, poetus, menininkus.
„Literatų svetainėje“ ilgaisiais penktadienio ir šeštadienio vakarais skaitomos eilės su muzika, vynu ir vaizdo projekcijomis.
„Bibliotekų erdvė“ – Lietuvos bibliotekininkų kuriama atvira ir kitokia biblioteka be sienų. Tai dar viena skaitymo, bendravimo ir renginių erdvė.
„Bukinistų pasažas“ – kitokia, neformali mugės erdvė, įdomi tiems, kurie žavisi senomis knygomis ar klausosi vinilinių plokštelių.
„OKnyga“ – nauja neformali Vilniaus knygų mugės erdvė, kurioje knygos kūrimo eksperimentus pristato individualų kūrybinį kelią į leidybos ir meno pasaulį dar tik pradedantys kūrėjai – Vilniaus dailės akademijos Grafikos, Taikomosios grafikos ir Grafinio dizaino programų studentai.
SKATINS NUO VAIKYSTĖS PAMILTI KNYGAS
Mugės „Vaikų literatūros salėje“ bus pristatomos Lietuvos ir užsienio leidėjų knygos, skirtos vaikams ir paaugliams. Vaikai čia turės savo erdvę, kurioje galės nevaržomai žaisti ir skaityti, o jiems skirti renginiai „nesikirs“ su rimtesniais suaugusiųjų interesais ir vyks specialiai įrengtoje „scenoje vaikams“.
Kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“ – renginys, gimęs Vilniaus knygų mugėje 2003 metais. Studijos sumanytoja – grafikė, knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė su savo komanda kasmet kviečia mugės lankytojus dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymuose, susitikimuose su knygų vaikams kūrėjais, iliustruotojais iš Lietuvos ir užsienio. Studijos tikslas – parodyti knygos kelią nuo seniausių laikų iki dabar, išmokyti popieriaus gaminimo, knygos įrišimo būdų, iliustravimo technikų, skatinti mažuosius skaitytojus pamilti knygą.
Parengta pagal Vilniaus knygų mugės informaciją.
Foto: ©PILOTAS.LT