M.K.Čiurlionio memorialiniame muziejuje, Druskininkuose atidaroma jubiliejinė išeivijos menininko Prano Gailiaus paroda „Lietuviška siuita“. Paroda skirta dailininko 90-osioms gimimo metinėms ir artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.
P.Gailius (1928–2015) – vienas ryškiausių lietuvių išeivijos dailininkų, gyvenusių ir kūrusių Paryžiuje. Tai menininkas, dirbęs tapybos, grafikos ir skulptūros srityse. Abstrakčios pasaulėjautos kūrėjo spontaniškumas jungiasi su turtinga faktūra ir spalva, jautrumas ir poetinio žodžio jėga įprasminti grafikos lakštuose.
Gruodžio 2 dieną (šeštadienį) 14 val. Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.K.Čiurlionio memorialiniame muziejuje (M.K.Čiurlionio g. 35, Druskininkai) įvyks P.Gailiaus (Prancūzija) parodos „Lietuviška siuita“ atidarymas. Lankytojams pristatomi autoriniai grafikos knygų „Lietuviška siuita“ (1967–1968) ir „Antroji lietuviška siuita“ (1986) atspaudai. Tai dailininko išeivio periodiniai grįžimai prie savo kilmės ištakų. Grafikos kūriniai pasižymi kontūro ekspresija, dinamiška linija, logiška kompozicija, savita grafikos technika ir virtuozišku jos valdymu.
Pranas Gailius gimė 1928 m. sausio 28 d. Mažeikiuose. Atsidūręs Vakaruose, glaudėsi lietuvių bendruomenėje Strasbūre, bandė mokytis aktorystės, architektūros, kol galiausiai nusprendė lankyti paskaitas Strasbūro dekoratyvinės dailės mokykloje (Ecole des Arts Decoratifs). 1950 m. išvyko į Paryžių ir buvo priimtas į Fernand Leger studiją Monmartre. Apie 1953 m. P.Gailius Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje (Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts) mokėsi litografijos. Svarbiausia mokykla menininkui tapo Luvras ir Moderniojo meno muziejus. Jis žavėjosi V.Kandinskio, H.Matisse‘o, F.Leger‘o kūryba, laikė juos geriausiais tos kartos modernistais, turėjusiais įtakos jo kūrybai. Iš savo mokytojo F.Leger‘o perimtą kontrastų pomėgį ir piešinio svarbos supratimą vienu ar kitu pavidalu aptinkame visų laikotarpių P.Gailiaus darbuose.
Po pripažinimo ir didelio atgarsio sulaukusios pirmosios personalinės parodos, surengtos 1955 m. Paryžiuje, Galerie du Haut Pave, dailininko parodos pasipylė viena po kitos. Neilgai trukus jos peržengė Prancūzijos ribas ir buvo surengtos Berlyne, Miunchene, Štutgarte (1960), Čikagoje (1963), Tokijuje, Ženevoje, Liuksemburge (1966), Geteburge (1967) ir t.t. Lietuvos meno mylėtojai turėjo progos žavėtis Prano Gailiaus kūryba, eksponuota Vilniaus ir Kauno dailės galerijose, Kazio Varnelio namuose muziejuje, Radvilų rūmuose bei Lietuvos dailės muziejuje.
Paroda „Lietuviška siuita“ M.K.Čiurlionio memorialiniame muziejuje veiks iki kovo 1 dienos.
Parengta pagal Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informaciją.
Iliustracija: „Lietuviška siuita“, P.Gailius.