Vakar netekome kolegos, profesoriaus, architekto Sigito Kuncevičiaus. Jis buvo vienas iš produktyviausių vidurinės kartos sostinės architektų, kūrusių jau po Lietuvos nepriklausomybės metų.
BUVO KŪRYBINGA IR AMBICINGA ASMENYBĖ
Kūrybinę veiklą Sigitas Kuncevičius pradėjo 1981 m. baigęs VISI, Architektūros fakultetą ir įgijęs architekto specialybę. Pirmaisiais kūrybinio darbo metais, kuriuos praleido didžiausiame to meto Miestų statybos projektavimo institute (MSPI), jaunasis architektas užsirekomendavo kaip kūrybinė ir ambicinga asmenybė. Architektas projektavimo mokyklas ir ikimokyklines įstaigas, įgavo šioje srityje kompetencijos. 1988 m. suprojektuotas bendrojo lavinimo mokyklos kartotinis projektas, kurio autorinė realizacija – Gabijos gimnazija Vilniuje. 1989-1990 m. sukurti tipiniai baseino priestato mokykloms bei 280 vietų darželio projektai.
Kurdamas šio laikmečio architektūrą, S.Kuncevičius vadovavosi architektūros mokslo, pasaulinės architektūros istorijos pagrindais, o juos naudojant, interpretavo kūrybiškai, tik jam būdingu stiliumi. Vienu reikšmingiausiu S.Kuncevičiaus kūrybiniu pasiekimu švietimo architektūros srityje laikoma 2011 m. realizuota Balsių pagrindinę mokykla Vilniuje, davusi pradžią naujų modernių švietimo įstaigų erai Lietuvoje. Objektas sulaukė daugybės apdovanojimų, ne kartą atstovavo Lietuvos architektūrą užsienio parodose, yra publikuotas užsienio prestižiniuose leidiniuose. 2016 metais realizuotas VGTU mokslo ir administracijos centro pastatas Saulėtekio al., Vilniuje. 2018-2021 m. parengti bei realizuoti modulinių vaikų darželių projektai Vilniuje. Paminėtini SBA baldų ir interjero centro Vilniuje (2000), bankų pastatų Vilniuje ir Utenoje (1994, 2011) , Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato realizacijos, Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos bei pritaikymo tarptautiniam kongresų centrui projektas (2022-2023).
PATIRTIMI DALINOSI SU JAUNAISIAIS
Architektas S.Kuncevičius nuolat perduodavo savo turtingą patirtį ugdydamas jaunuosius architektus. Pedagoginiame darbe architektas nuo 1990 m. dirbo asistento, vyr. asistento, nuo 2001 m. docento, o nuo 2015 m. dirbo profesoriaus pareigose. Vadovo VGTU AF Architektūros katedrai. Nuo 1995 m. pastoviai skaitė paskaitas abiejų pakopų studijų programose. S. Kuncevičius parengė naują, iki tol katedroje neskaitytą pastatų architektūrinės renovacijos kursą, taip pat vadovavo architektūros bakalauro ir magistrantūros studijų baigiamiesiems darbams. Mokslinė S. Kuncevičiaus veikla buvo skirta dviem kryptims: architektūros edukologijai ir visuomeninių pastatų renovacijai. Yra parašęs 2007 m. katedroje išleistos mokomosios knygos ,,Pastatų tipologija‘‘ dalį skirtą bendrojo lavinimo mokyklų architektūrai, parengęs tiriamuosius darbus apie bendrojo lavinimo mokyklų projektavimą ir esamų mokyklų renovaciją.
Nuo 1984 m. S.Kuncevičius buvo Lietuvos architektų sąjungos (LAS) narys, kelias kadencijas renkamas LAS Vilniaus miesto architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos nariu. S.Kuncevičius nuo 2003 m. buvo LAF (Lietuvos architektūros fondo) įkūrimo tarybos narys, taip pat vienas iš prof. A.Dineikos vardinės stipendijos grupės steigėjų ir fundatorių, geriausių studentų darbų apdovanojimų “GERAS” iniciatorius. S.Kuncevičius nuo 2013 m. aktyviai dalyvavo Lietuvos architektų rūmų (LAR) veikloje, buvo išrinktas tarybos nariu, buvo LAR atestacinės komisijos narys ir architektūros ekspertas.
Atsisveikinti su Sigitu ir palinkėti geros kelionės galima Vilniaus laidojimo rūmuose „Ritualas“ (Olandų g. 22, 1 salė): Liepos 28 d. (pirmadienį) nuo 15 val. iki 21 val. Liepos 29 d. (antradienį) – nuo 9 val. iki 15 val. Išlydėjimas liepos 29 d. (antradienį), 15 val. Laidotuvės Vilniuje, Rokantiškių kapinėse.
Norinčius aplankyti prašoma atsinešti tik po vieną baltą gėlę.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinė nuotrauka: LAS.
JPN
( 2025-07-25 )
Netikėta ir pribloškianti žinia…Mano nuomone Sigitas Kuncevičius buvo ypatingo talento architektas, gebėjęs kurti aukščiausios kokybės architektūrą. Jau pirmieji jo darbai- mokyklos su vidiniais kiemais,skirtais moksleivių poilsiui ir renginiams, pastatytos Vilniuje ir kituose miestuose, pasižymėjo architektūriniais sprendimais, pralenkusiais laiką- panašūs planiniai sprendimai taikomi ir dabar statomoms mokykloms. VGTU mokslo ir administracinis centras- vienas ryškiausių Lietuvos, manau,nebus skambiai pasakyta- ir Europos šiuolaikinės architektūros pavyzdžių. Jo darna su aplinkiniu miestovaizdžiu, estetika nepavaldi laikui- pastatas atrodo, tarsi pastatytas vakar. Manau, Sigito Kuncevičiaus kūryba verta Nacionalinės kultūros ir meno premijos. Amžiną atilsį…