Viena didžiausių Lietuvos energetikos infrastruktūros statybos įmonių „Žilinskis ir Co“ laimėjo rekordinį kontraktą Švedijoje. Su Švedijos valstybės valdoma elektros perdavimo sistemos operatore „Svenska kraftnät” pasirašyta sutartis, kurios vertė – 327 mln. SEK be PVM.
ŠVEDAI LINIJĄ PASTATĖ DAR 1930 METAIS
Kaip praneša „Žilinskis ir Co“, Švedijoje įsipareigota rekonstruoti 32 kilometrų ilgio 220 kV oro elektros liniją Horndal – Avesta. Šią elektros liniją reikia pakeisti, nes ji buvo pastatyta dar 1930 metais. „Švedai stato taip, kad elektros tinklas tarnautų 100 metų. Ir tai, kad tiesti naują liniją buvo pasirinkti lietuviai, mus ir džiugina, ir įpareigoja. Turėsime pastatyti taip, kad veiktų dar 100 metų. Tai mums, dirbantiems Švedijoje aštuntus metus, yra didžiulis pripažinimas ir laimėjimas“ – teigė „Žilinskis Group“ vadovas Žilvinas Žilinskis.
Šiame projekte lietuvių laukia nemažai iššūkių. Didžioji dalis naujosios 220 kV linijos bus statoma esamos linijos vietoje. Senosios linijos išjungimas numatytas 2027 m. vasaros pradžioje, o po 12 savaičių naujoji linija jau turės būti įjungta į tinklą. Todėl pamatai naujosioms atramoms turės būti pilnai išlieti iki to laiko, bus dirbama po įtampą turinčiais laidais, kai kuriais atvejais labai žemai nutįsusiais. Darbų organizavimas tas 12 savaičių turės būti ypač kruopštus, nes reikės demontuoti senąją liniją, pastatyti naujas atramas ir ištempti laidus.
Kiti iššūkiai – upės, geležinkelio ir kitų 400 kV elektros linijų kirtimas, darbas apgyvendintoje teritorijoje. Bus pasitelkti dronai, specialios valtys, o dėl gyvenamųjų namų artumo bus siūlomas specialus laidų nuėmimo būdas be jų sąlyčio su žeme.
SIEKIA TAPTI PIRMĄJA KLIMATUI NEUTRALIA ŠALIMI
Švedijos nacionalinį perdavimo elektros tinklą sudaro apie 17 tūkst. km elektros linijų, apie 200 pastočių ir skirstomųjų stočių bei 16 jungčių su kitomis šalimis.
„Svenska kraftnät” skelbia, kad Švedijos nacionalinis tinklas yra vienas seniausių pasaulyje – daugelis elektros perdavimo linijų ir stočių artėja prie savo techninio eksploatavimo pabaigos ir artimiausiais metais turės būti atnaujintos. „Svenska kraftnät“ taip pat stato naujas linijas ir stotis – dabar vykdoma dešimtys projektų, skirtų sustiprinti nacionalinį tinklą, pašalinti tinklo apribojimus ir prijungti naujus atsinaujinančios energijos gamybos šaltinius. Pagrindiniai atsinaujinantys energijos šaltiniai elektros gamyboje yra hidroelektrinės ir vėjo jėgainės, šildymo sektoriuje – biomasė.
Švedija sieks iki 2045 m. tapti pirmąja klimatui neutralia šalimi pasaulyje. Šiam tikslui pasiekti Švedija sparčiai plėtoja žaliąją ekonomiką – investuoja į žaliojo plieno gamybą, kuomet procese nenaudojamas iškastinis kuras, vysto žiedinę ekonomiką, elektrifikuoja transporto sektorių, investuoja į atsinaujinančių energijos šaltinių sektorių.
Parengta pagal „Žilinskis ir Co“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Žilinskis ir Co“.