Kultūros ministerija skyrė finansavimą dviem svarbiems muziejų projektams, kurie praturtins Lietuvos kultūrinį žemėlapį ir pagerins lankytojų patirtis. Bendra beveik 400.000 eurų suma investuojama į Žako Lipšico memorialinio muziejaus Druskininkuose nuolatinės ekspozicijos įrengimą ir Lietuvos aviacijos muziejaus ekspozicijos atnaujinimą inovatyviais sprendimais.
DRUSKININKUOSE ĮRENGS ŽAKO LIPŠICO MEMORIALINĘ EKSPOZICIJĄ
„Investicijos į mūsų muziejus – tai investicijos į gyvąją istoriją ir jos prieinamumą kiekvienam. Džiaugiuosi, kad modernūs sprendimai leis naujai atrasti ir patirti tiek pasaulinio garso menininko Žako Lipšico kūrybą, tiek dar nepakankamai plačiajai visuomenei žinomą turtingą Lietuvos aviacijos istoriją. Šie projektai ne tik išsaugos vertingą paveldą, bet ir pavers muziejus patrauklesniais visų kartų lankytojams“, – teigia kultūros ministras.
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui skirtas 150 tūkst. eurų finansavimas projektui „Žako Lipšico muziejaus Druskininkuose nuolatinės ekspozicijos įrengimas“. Įgyvendinant projektą, planuojama įrengti pasaulinės reikšmės litvakų kilmės skulptoriaus Žako Lipšico memorialinio muziejaus ekspoziciją Druskininkuose – menininko gimtajame mieste. Ši ekspozicija taps vienintele nuolatine tokio masto erdve Lietuvoje, skirta modernizmo epochos milžinui, kurio kūryba ženklino XX a. pasaulinio meno raidą.
Lankytojai bus kviečiami tarsi užsukti į „skulptoriaus dirbtuves“ – unikalią erdvę, kurioje galės iš arti patirti Lipšico kūrybos kelią, apimantį jo gyvenimo ir darbo etapus Lietuvoje, Prancūzijoje ir JAV. Ekspozicijoje atsiskleis skulptoriaus meninės raiškos transformacijos, pasaulėžiūros pokyčiai, o taip pat – istorinės aplinkybės, lėmusios jo, kaip kūrėjo ir asmenybės, likimą.
Modernūs ekspoziciniai sprendimai – interaktyvūs ekranai, taktiliniai objektai, garsiniai pasakojimai ir vizualiniai archyvai – padės lankytojams įsitraukti į skulptoriaus pasaulį ne tik žiūrint, bet ir klausant, liečiant, tyrinėjant. Mažiesiems lankytojams ir šeimoms bus skirta speciali vaikų erdvė, edukacijų kambarys bei kūrybinės dirbtuvės, kuriose menas bus patiriamas per žaidimą, vaizduotę ir asmeninį santykį su medžiaga bei forma.
Šis projektas ne tik aktualizuos vieno reikšmingiausių Lietuvos žydų kultūros atstovų kūrybinį palikimą, bet ir įprasmins Druskininkus kaip svarbią kultūrinę bei istorinę vietą tarptautiniame kontekste.
LIETUVOS AVICIJOS MUZIEJUS ATSINAUJINS
Lietuvos aviacijos muziejui skirtas beveik 250 tūkst. eurų finansavimas projektui „Lietuvos aviacijos muziejaus nuolatinės ekspozicijos papildymas inovatyviais ir įtraukiais sprendiniais“. Įgyvendinus projektą, renovuotame muziejaus pastate bus įrengta nuolatinė ekspozicija. Planuojama suformuoti skirtingo architektūrinio pobūdžio ekspozicines zonas, pritaikytas buvusio oro uosto pastato erdvėms, kuriose bus pristatomi didieji orlaiviai, aviacijos istorija, veiks Skrydžio pažinimo centras, bus eksponuojamos parodos.
Aviacijos istorijos zonoje ekspozicija įgaus aiškią struktūrą, suskirstytą į 14 teminių blokų, skirtų ryškiausiems Lietuvos ir pasaulio aviacijos pasiekimams. Lankytojus nuolat ves po kojomis paklotas lėktuvų pakilimo takas, o tikroviškumo įspūdį sustiprins stilizuotos kompozicijos, leidžiančios pamatyti vaizdus pro piloto langą ir išgirsti skirtingų orlaivių variklių garsus. Ritmiškame temų išdėstyme numatomos vizualinės-emocinės pauzės, kurios leis pažinti garsiausias Lietuvos aviacijos asmenybes. Lankytojų patogumui numatytos amfiteatrinės poilsio vietos, rūbinė, o pirmo aukšto orlaivių erdvėje – oro uostą pristatanti zona su taktiliniu maketu.
Abiejų projektų tikslas – pasitelkiant šiuolaikines komunikacijos priemones ir taikant universalaus dizaino principus, patraukliai pristatyti visuomenei muziejų rinkiniuose saugomas vertybes ir užtikrinti teikiamų kultūros paslaugų prieinamumą visiems lankytojams, įskaitant asmenis su negalia. Projektai finansuojami iš 2021–2030 m. Kultūros ministerijos Kultūros ir kūrybingumo plėtros programos, juos planuojama įgyventi dar iki šių metų pabaigos.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Mato Laužadžio.