Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka įgyvendina projektą „360° galerija Elvė sugrįžta namo!“. Šis projektas atveria naują etapą ne tik Elvyros Kairiūkštytės kūrybos pažinime, bet ir Lietuvos grafikos meno istorijoje.
VIENA ORIGINALIAUSIŲ XX AMŽIAUS LIETUVOS GRAFIKIŲ
Elvyra Kairiūkštytė (1950–2006) – viena originaliausių XX a. antrosios pusės Lietuvos grafikos menininkių, kurios palikimas įeina į šalies dailės aukso fondą. Jos kūryba – tai ne tik linija ir forma, bet ir tylus, gilus vidinis pasaulis, atveriantis skaudžias, tačiau pakylėjančias gyvenimo temas. Ekspresyvus braižas, monumentalumas, metafizinis žmogaus būties suvokimas – visa tai žymi Kairiūkštytės kūrinius, kuriuose dominuoja architektūriniai motyvai, erdvės, koridoriai, vienišos figūros. Ji vadinta linijos meistre, ypač dėl meistriško linoraižinio ir piešinio valdymo – paliko daugiau nei 11 000 darbų, kurie šiandien laikomi vertingu Lietuvos meno paveldu.
Menininkės gyvenimo istorija buvo nelengva – anksti netekusi šeimos, augo vaikų namuose Kuršėnuose (Šiaulių r.). Būtent ten ėmė piešti – tyliai, iš vidinio poreikio išgyventi. Talentą pastebėję mokytojai paskatino rinktis meno kelią. Baigusi M.K.Čiurlionio menų gimnaziją bei Vilniaus dailės institutą, ji tapo reikšminga figūra Lietuvos mene, nors visada liko nuošalyje nuo komercinės sėkmės. Gyveno kukliai, atsiskyrusi, visa širdimi atsidavusi kūrybai. Draugai ją prisimena kaip jautrią, vienišą, bet nepaprastai stiprią asmenybę.
2024 m. sausio 10 d. Kuršėnuose vykusioje Elvyros Kairiūkštytės kūrinių parodos „Sugrįžimas namo“ atidarymo metu Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešajai bibliotekai oficialiai padovanota dalis menininkės palikimo: apie 200 grafikos darbų ir publikacijų, taip pat išreikštas ketinimas perleisti dar didesnę vertingų kūrinių dalį. Ši dovana – tai naujas etapas bibliotekos, kaip kultūros paveldo saugotojos, veikloje. Dovanojimo aktą pasirašė menininkės palikimo ir autorinių teisių saugotojai – kuršėniškiai Regina Noreikaitė-Norvaišienė ir jos vyras Ignas Norvaiša. Tuokart bibliotekos direktorė Ingrida Klupšaitė dėkojo Norvaišų šeimai už šį neįkainojamą indėlį, kuris suteikia bibliotekai unikalią galimybę tapti svarbia Elvyros kūrybos saugotoja ir skleidėja.
KURIAMA INOVATYVI VIRTUALIOS REALYBĖS GALERIJA-FILMAS
Kadangi Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka stokoja erdvių išskirtinio ir labai didelių gabaritų meno eksponavimui, pagrindine projekto „360° galerija Elvė sugrįžta namo!“ ašimi pasirinktas virtualios realybės galerijos-filmo sukūrimas. Virtuali realybė čia tampa ne tik technologiniu įrankiu – tai tiltas tarp laikmečių, tarp dailininkės vienatvės pripildyto pasaulio ir šiandienos žmogaus, ieškančio prasmės, estetikos bei tikrumo.
Ši inovatyvi virtualios realybės galerija-filmas leis žiūrovams visoje Lietuvoje patirti Kairiūkštytės meną kitaip – per temines ekspozicijas: linoraižinių ir didžiųjų piešinių galerijas. Projekto metu planuojama skaitmeninti 50 menininkės darbų, kurių dalis dėl savo didžiulių formatų iki šiol nebuvo eksponuoti plačiajai visuomenei. Ši skaitmeninė paroda, pasitelkusi virtualią realybę, tarsi pakvies lankytoją vaikščioti po dailininkės pasaulį, kur atgyja jos sukurti vaizdiniai, pieštos figūros, architektūriniai motyvai ir metafizinės erdvės.
Dar viena svarbi projekto kryptis – virtualios galerijos kelionė po šalies miestus ir miestelius. Paroda neapsiribos Šiaulių rajonu – planuojama ją pristatyti Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Kelmėje, Gargžduose, Šiauliuose, įtraukiant tiek miestų, tiek kaimo bendruomenes. Galerija taps mobiliu kultūros reiškiniu, keliaujančiu per regionus ir atveriančiu šiuolaikinio meno pažinimo galimybes net tolimiausiuose šalies kampeliuose.
Projekto rengėjai neapsiriboja virtualios parodos sukūrimu – bibliotekos vestibiulyje bus ir stacionari šviečiančių kubų ekspozicija, kuri praeivius, bibliotekos lankytojus, net ir tuos, kurie įprastai neina į parodas ar muziejus, kvies kasdien pasinerti į meno pasaulį. Kabantys darbai bus vizualiniai švyturiai, intriguojantys ir kviečiantys stabtelėti, pažvelgti, susimąstyti. Šie šviesos instaliacijos objektai taps nuolatine bibliotekos dalimi ir simboliniu menininkės buvimu jos vaikystės miesto kasdienybėje.
PAVELDAS RANDA NAUJUS KONTEKSTUS IR AUDITORIJAS
2025 m. rudenį, minint menininkės 75-ąsias gimimo metines, planuojama surengti parodą Šiaulių dailės galerijoje bei išleistą specialų parodos katalogą.
Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka, kaip vienintelė atminties institucija rajone, tampa naujo tipo kultūros židiniu – vieta, kurioje unikalus menas ne tik saugomas, bet ir apskaitomas ir populiarinamas. Elvyros Kairiūkštytės paveldas čia randa naujus kontekstus ir auditorijas, o Kuršėnai pagaliau priima ją ne tik kaip vaikų namų auklėtinę, bet ir kaip krašto šviesuolę, kūrėją, kurios unikalus braižas ir jautrus pasaulio matymas yra neatsiejama Lietuvos kultūrinės tapatybės dalis.
Parengta pagal Šiaulių savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: parodos „Sugrįžimas namo“ fragmentas. Foto: Šiaulių rajono sav.

„Pasakos motyvas“, E.Kairiukštytė, 1985 m.

„Autoportretas“, E.Kairiukštytė, 1983 m.