Pop-up eksperimentinėje architektūros galerijoje A-XY, Kaune atidaroma architektės – menininkės Rasos Chmieliauskaitės ir menotyrininko, kultūros projektų vadybininko bei menininko dr. Justino Kalinausko paroda „Miesto taktilinė fotografija“. Parodoje nagrinėjama miesto pažinimo tema, pristatanti nevizualaus aplinkos dokumentavimo – taktilinio fotografavimo – metodą ir įvairias skirtingas šios „fotografijos“ raiškas. Šia paroda-tyrimu autoriai kviečia permąstyti ne tik miesto architektūros, urbanistikos temas, bet ir skirtingas jų pažinimo praktikas, siekiant plėtoti netradicinius komunikacijos tarp skirtingų bendruomenių būdus.
SUKŪRĖ SAVITĄ TAKTILINĖS FOTOGRAFIJOS METODĄ
Gruodžio 5 dieną (ketvirtadienį) 18 val. pop-up eksperimentinės architektūros galerijoje A-XY (Maironio g. 2, Kaunas) įvyks R.Chmieliauskaitės ir J.Kalinausko parodos – „Taktilinė miesto fotografija” pristatymas.
Kiekviename mieste susipina įvairūs fiziniai sluoksniai: architektūrinis, urbanistinis, socialinis, gamtinis. Šių miesto atributų tarpusavio sąveiką dažnai priimame kaip dėsningumą ir lengvai juos pastebime bei gebame atpažinti. Už šių sluoksnių slypi ir sunkiau pastebimos charakteristikos: miesto medžiagiškumas ir jo taktilinė sandara. Orientuodamiesi aplinkoje dažnai pasikliauname vizualiais orientyrais – statiniais, iškabomis, simboliais – tačiau praleidžiame didelę dalį vertingos informacijos, slypinčios paviršiuose.
Ne vienerius metus dirbdami su neregių bendruomene ir mokydamiesi iš jų taikomų aplinkos pažinimo būdų, parodos autoriai atrado naujas nevizualias erdvės kokybes: jos taktiliškumą, temperatūrą, garsinį peizažą, faktūrų įvairovę. Konstatuojama, jog ne tik neregiai ir matantieji skirtingai mato aplinką, bet iš esmės visi žmonės.
Ieškodami sąveikos taškų tarp matančiųjų ir neregių, jie sukūrė savitą taktilinės fotografijos metodą, leidžiantį užfiksuoti aplinką tiesioginiu – taktiliniu būdu, liečiant ir spaudžiant įvairius randamus objektus. Šis metodas šiek tiek primena polaroidinę fotografiją: popieriaus ir pigmento paketas yra uždaromas sandariame pakete, o fotografas nežino, kokį rezultatą gaus, kol nėra atplėšiamas paketas. Tokioje fotografijoje miestas įamžinamas fragmentiškai, gilinantis į atskiras detales ir paviršius; ji neperteikia spalvos, aplinkos konteksto, šviesos ar kitos erdvinės informacijos.
PERKĖLĖ Į MENINĖS RAIŠKOS LAUKĄ
Kaip ir tradicinėje fotografijoje, „nuotraukos negatyvas“ toliau yra apdorojamas, siekiant grąžinti trimatį faktūrinį gylį, kurį vėl galima tyrinėti taktiliniu būdu. Šio etapo metu yra kuriami pagrindiniai parodos eksponatai, kurie atskleidžia interpretacinį komandos darbą, bandant analizuoti, atkurti ir perkurti taktilinėse fotografijose randamą informaciją.
Parodoje keliami ne tik epistemologiniai, bet ir ontologiniai klausimai: kaip pažįstame mus supančią aplinką, kas sudaro mūsų žinojimo apie erdvę visumą, kaip patiriame ir išgyvename miesto tikrovę, kokia ir kokiomis skirtingomis formomis ji mums atsiskleidžia. Tyrimo kontekste šie klausimai perkeliami į meninės raiškos lauką.
Paroda „Miesto taktilinė fotografija“ galerijoje A-XY veiks gruodžio 5-8 dienomis, o vasario mėnesį – persikels į KTU SAF Architektūros mokyklos erdves.
Rasa Chmieliauskaitė yra architektė ir menininkė, viena iš platformos ArchiTextura LAB įkūrėjų. Ji plačiai veikia architektūros srityje, kvestionuodama konvencines architektūros raiškos praktikas ir eksperimentuodama su nevizualaus pažinimo galimybėmis.
Dr. Justinas Kalinauskas – menotyrininkas, kultūros projektų vadybininkas ir tarpdisciplininis menininkas. Kartu su R. Chmieliauskaite jis įkūrė ArchiTextura LAB tyrimų platformą, rengia konceptualias projektų gaires, sudaro metodologinius veiklų planus bei kuruoja kokybinius tyrimų procesus.
Kūrybinis duetas su aplinkos pažinimo tema dirba jau beveik dešimtmetį, o nevizualios architektūros tyrimus kartu vykdo nuo 2019 metų. 2022–2023 m. taktilinės fotografijos metodas buvo plėtojamas Lietuvoje ir Japonijoje, bendradarbiaujant su Japonijos menininkais ir neregių bendruomenėmis abiejose šalyse.
Parengta pagal A-XY ir ArchiTextura LAB informaciją.
Titulinė nuotrauka: Rasa Chmieliauskaitė ir Justinas Kalinauskas. Foto: A-XY .