Šiauliuose oficialiai atidarytas naujai pastatytas karinis miestelis, skirtas Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono kariams ir KASP Prisikėlimo apygardos 6-ajai rinktinei. Tai jau trečiasis tokios apimties infrastruktūros objektas nuo mūsų Nepriklausomybės atkūrimo.
MIESTELIUOSE GALĖS DIRBTI IR TARNAUTO IKI 2.400 ŽMONIŲ
Karinio miestelio Šiauliuose plotas yra 7,8 ha, jame įrengtos dar didesnės kareivinės ir štabas nei vasario mėnesį atidarytuose kariniuose miesteliuose Pajūryje ir Rokantiškėse. Visuose trijuose naujuose miesteliuose gali dirbti ir tarnauti iki 2.400 karių ar krašto apsaugos sistemos civilių darbuotojų.
„Šalia puikių sąlygų bataliono kariams atlikti tarnybą ir treniruotis šauktiniams, atsiras naujos darbo vietos civiliams bei galimybės vietos verslams. Taip mes ne tik stipriname savo kariuomenę, laikomės aukščiausių NATO standartų, bet ir kuriame pridėtinę vertę visuomenei“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Trijų karinių miestelių vystymas – tai strateginis Krašto apsaugos ministerijos projektas. Juo siekiama didinti Lietuvos kovinius pajėgumus, užtikrinti fizinę infrastruktūrą plečiamų Lietuvos kariuomenės kovinių pajėgumų nuolatiniam dislokavimui, stiprinti gynybą ir atgrasymą. Nauji ir puikiai įrengti kariniai miesteliai užtikrina fizinę infrastruktūrą nuolatiniam Lietuvos kariuomenės kovinių pajėgumų dislokavimui, gerina karių tarnybos sąlygas, kovinės technikos priežiūros galimybes bei didina individualiam karių rengimui skirtos infrastruktūros kokybę. Miesteliuose taip pat išvystytos puikios sąlygos bataliono kariams atlikti tarnybą bei treniruotis šauktiniams.
SU VISA BATALIONO VIENETUI REIKALIMNGA INFRASTRUKTŪRA
„Orios tarnybos ir treniravimosi sąlygos ne tik atveria daugiau laiko ir galimybių asmeniniam tobulėjimui bei profesionalumo ugdymui. Tai – labai svarbus dėmuo keliant karių moralę ir motyvaciją. Vertindami žmogų, vertindami kiekvieną karį, mes ugdome jo pagarbą ir meilę savo valstybei ir Tėvynei“, – teigė kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys.
Karinės infrastuktūros plėtra neatsiejama nuo Lietuvos kariuomenės kovinės galios didinimo bei efektyvesnio šalies saugumo sukūrimo. Investicijos į Šiaulių miestą ir jo apylinkes kasmet siekia ne vieną dešimtį milijonų eurų. Su naujo karinio miestelio sukūrimu investicijos didės ir ateityje, kas reiškia ir naujų darbo vietų kūrimą bei intensyvesnį ekonominį gyvenimą. Karinės infrastruktūros vystyme dalyvaujant lietuviškoms įmonėms, projektai yra ekonomiškai naudingi visai Lietuvai – daugiau kaip 62 proc. krašto apsaugos sistemai skiriamo finansavimo lieka Lietuvos ekonomikoje, įskaitant ir lėšų sugrįžimą į valstybės biudžetą sumokėtų mokesčių pavidalu.
Rokantiškės, Pajūrio ir Šiaulių kariniai miesteliai suprojektuoti ir pastatyti su visa bataliono dydžio vienetui reikalinga infrastruktūra, kuri tikslingai pritaikyta prie šiuolaikinių kariuomenės poreikių. Šiaulių kariniame miestelyje iškilo administracinės ir specialiosios paskirties pastatai: kareivinės, valgykla, štabas, medicinos punktas, sporto patalpos ir aikštės. Miestelyje pastatytos ir techninės paskirties pastatai: sandėliai, garažai, degalinė, plovykla ir pastogė technikai. Taip pat įrengtos ir rikiuotės bei technikos aikštės, automobilių parkavimo vietos, tarp kurių ir specialiai pritaikytos elektromobiliams ir žmonėms su negalia.
PAGERINS KARINIO RENGIMO SĄLYGAS
Pastaraisiais metais įgyvendinti projektai užtikrina geresnes karių tarnybos sąlygas, geresnį naujos ginkluotės aptarnavimą, jos laikymo sąlygas, o inicijuoti nauji projektai jau per artimiausius kelerius metus leis užtikrinti amunicijos sandėliavimą, taip pat reikšmingai pagerins karinio rengimo sąlygas Lietuvos kariams ir lems tinkamų priimančiosios šalies sąlygų užtikrinimą į Lietuvą atvykstančioms sustiprintoms NATO pajėgoms.
Karinių miestelių statybų projektai vykdomi viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės būdu ir apima ne tik infrastruktūros objektų statybas, bet ir statinių priežiūrą bei paslaugų teikimą 12,5 metų laikotarpiui. Trijų karinių miestelių statybos, infrastruktūros priežiūros ir paslaugų teikimo vertė – apie 231 mln. eurų (su PVM). 2021 m. Krašto apsaugos ministerija pasirašė sutartį dėl karinio miestelio Šiauliuose vystymo su UAB „Eika“ priklausančiomis įmonėmis UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Už karinių miestelių Rokantiškėse ir Pajūryje vystymą atsakinga buvo UAB „Darnu Group“. Prie projekto prisidėjo ir Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) savo konsultacijomis dėl sutarčių įgyvendinimo ir priežiūros.
Parengta pagal KAM informaciją.
Titulinė nuotrauka: K.Kavolėlio (KAM).