AISV mokykla Vilniuje pirmoji Baltijos šalyse įvertinta tarptautiniu BREEAM tvarumo sertifikatu. Vertinimą atlikusios įmonių grupės „Be Live“ vadovo Dariaus Kvedaro įsitikinimu, mokyklų pastatai tvarumu neturėtų atsilikti nuo kitų.
TURĖTŲ NENUSILEISTI PATOGUMU IR DARNA SU GAMTA
Pavilnių regioniniame parke Vilniuje įsikūrusi naujoji „The American International School of Vilnius“ (AISV)) duris atvėrė praėjusį rudenį. Joje bendraamžiai iš Lietuvos ir įvairių pasaulio šalių mokosi anglų kalba.
„Mokykla miške, o miškas mokykloje. Vaikai čia praleidžia didžiąją dienos dalį ir vis tiek nenori namo“, – mokyklos tvarumo pasiekimus apibendrina AISV atstovas Darius Gradzevičius.
AISV įvertinta tarptautiniu BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) „Excellent“ lygio sertifikatu „BREEAM In-Use“.
„Tai yra pirmoji mokyklų tvarumo sertifikavimo kregždė, bei gražus pavyzdys, kuriuo, neabejoju, seks ir kitos mokyklos. Juolab, kad sertifikuoto tvarumo keliu jau pasuko daugelis biurų ir šiuolaikiškų gamyklų pastatų. Mokymo paskirties pastatai neturėtų nusileisti kitiems patogumu, ekologiškumu, darna su gamta“, – sako įmonių grupės „Be Live“ vadovas Darius Kvedaras.
Įmonių grupės „Be Live“ duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo per 140 galiojančių pastatų tvarumo sertifikatų, iš kurių dauguma teko biurų paskirties (53 proc.) bei industriniams (21 proc.) statiniams.
TVARUMĄ LEMIA IR INŽINERIJA
Pasak D.Kvedaro, pirmas Baltijos šalyse mokyklos tvarumo įvertinimas padeda atkreipti dėmesį į tai, kaip mokyklų tvarumas lemia mokinių, mokytojų, bendruomenių gerovę ir saugo aplinką.
„Pro AISV klasių langus moja pušys, o neseniai baigta tobulinti susisiekimo infrastruktūra leidžia saugiai pasiekti mokyklą visais būdais, žinoma, ir pėsčiomis ar dviračiu. Mokykloje gausu ergonominių ir inžinerinių sprendimų, reikšmingai prisidėjusių prie aukšto BREEAM įvertinimo , – pasakoja jis.
Anot D.Kvedaro, vertinant pastatų tvarumą nemažai lemia inžinerija, pavyzdžiui, AISV įrengta išmani pastato valdymo sistema, saulės ir geoterminės energijos įdarbinimas. Patogu, kad apie vėdinimo poreikį praneša CO2 jutikliai, kurių pagalba taip pat automatiškai reguliuojamas vėdinimas sporto salėje. Daug teigiamų tvarumo vertinimo balų mokyklai pavyko gauti už vandens taupymo sprendimus: jo suvartojimo stebėseną pagal zonas. Atsižvelgiat į šalia esančią judrią gatvę, didelis dėmesys skirtas mokyklos apsaugai nuo triukšmo ir taršos.
DIENOS ŠVIESA – IŠ KITOS PUSĖS
Pastatą architektai projektavo taip, kad į jo vidų iš visų pusių kristų dienos šviesa, o pro langus matytųsi gamta, nors to pasiekti palyginus mažame sklype atrodė neįmanoma. Langai mokinių ir mokytojui patogumui turi automatines žaliuzes arba ritinines užuolaidas apsaugančias nuo saulės akinimo. Įrengiant patalpas atsižvelgta į skirtingus vaikų ir suaugusių poreikius, todėl sumontuoti kelių aukščių praustuvai, recepcijos stalai. Intuityviai orientuotis mokykloje padeda žaismingi spalvoti interjero elementai.
Naujojo AISV pastato architektai – „Formatas A1“, generalinis rangovas – „Conres LT“, statybų valdymą, jų techninę priežiūrą ir „BREEAM In-Use “ vertinimą atliko įmonių grupė „Be Live“.
Parengta pagal „Be Live“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: AISV mokykla Vilniuje (arch. „Formatas A1“). Foto: „Be Live“.