Šį ketvirtadienį sostinėje prasideda 24-oji Vilniaus knygų mugė. Šių metų renginyje ypatingas dėmesys skiriamas aktualijoms – karui Ukrainoje, knygų ateičiai, dirbtinio intelekto įtakai literatūrai aptarti. Neliks nuošalėje ir architektūra.
VIS SVARBESNĖ VISUOMENEI NET SUNKIAIS LAIKAIS
Vasario 22–25 dienomis Vilniaus parodų centre LITEXPO vyks 24-oji Vilniaus knygų mugė. Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentė Lolita Varanavičienė pabrėžia, kad Vilniaus knygų mugė tampa vis svarbesnė ne tik leidėjams, bet ir visai kultūros bendruomenei, net ir sunkiais laikais.
Renginio turinys – platus ir įvairus, pradedant tradiciniais susitikimais su rašytojais iš Lietuvos bei užsienio ir baigiant diskusijomis ar net koncertais. Vilniaus knygų mugė tampa vis atviresnė ir įvairioms socialinėms grupėms. Šiemet per įvairius renginius taip pat bus dar labiau išryškintos muzikos ir literatūros sąsajos. Ypatingas dėmesys bus skiriamas svarbiausiam šiųmečiam kultūros įvykiui – vasarą šimto metų sukaktį mininčiai Lietuvos dainų šventei „Kad giria žaliuotų“. Muzikos salė ir apskritai muzikinė mugės dalis jau tapo reikšminga renginio dalimi, į kurią pasižiūrėti atvykstama net iš užsienio.
LITEXPO vadovas Jonas Sakalauskas, kalbėdamas apie logistinius ir organizacinius iššūkius, pabrėžė, kad renginys, sulaukęs didelio lankytojų susidomėjimo, reikalauja ypač atidžios eismo ir lankytojų srautų organizacijos. Pasak jo, šių metų Vilniaus knygų mugę bus galima aplankyti ne tik atvažiavus automobiliu, bet ir riedant nemokamu autobusu, kuris iš Vilniaus Katedros aikštės prieigų į mugę keleivius veš nuo pat 9 val. ryto. Kalbėdamas apie mugės lankytojų gausą ir srautų pasiskirstymą jis pabrėžė, kad derėtų nepamiršti, jog Vilniaus knygų mugė vyksta ne tik šeštadienį.
MUGĖJE SKAMBĖS IR ARCHITEKTŪRINIAI AKORDAI
Architektūrai ypatinga dėmesį skirianti leidykla „Lapas“ Vilniaus knygų mugėje kviečia kartu paminėti 10-metų sukaktį. Vasario 21 dieną (trečiadienį) 17:30 jos programoje paskaita-diskusija su architektu ir leidėju Philipp Meuser („DOM publishers“) „Destrukcija, įvairovė ir projektavimas: Kaip galime vystyti būsto strategiją Ukrainai?“ VILNIUS TECH Architektūros fakultete (3.10, Pylimo g. 26/1, Vilnius). Vasario 22 dieną (ketvirtadienį) 17 val. architektūros teoretiko ir kritiko Deyano Sudjic‘iaus paskaita „Dancing with Power: the Architects Dilemma“ Vilniaus knygų mugėje (Konferencijų salėje 5.1). Vasario 23 dieną (penktadienį) 13.20 val. istorikas dr. Nerijus Šepetys ir architektūros istorikė dr. Marija Drėmaitė Vilniaus knygų mugės forume (3 salė) diskutuos apie knygą „Jūs gaunate butą: gyvenamoji architektūra Sovietų Lietuvoje“. 14 val. ten pat įvyks ir Nacionalinės premijos laureato architekto, prof. Audriaus Ambraso 2-ojo kūrybos albumo „Architektūra kaip galvosūkis“ pristatymas (dalyvauja autorius, filosofas Nerijus Milerius, architektas Andrius Ropolas). 17 val. Vilniaus knygų mugėje taip pat rengiama diskusija „Apie namus ir architektūrą literatūroje“, kurioje dalyvauja literatūros ekspertas Audrius Ožalas, poetas Marius Burokas, vertėja Akvilė Melkūnaitė ir architektas dr. Matas Šiupšinskas. Vasario 24 dieną (šeštadienį) 16 dieną Vilniaus knygų mugėje (5.5 konf. salė) vyks prof. Vytauto Levandausko monografijos „Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės architektūra: stilių raida“ pristatymas (dalyvauja autorius, Jolita Butkevičienė, Nijolė Taluntytė, Renata Endzelytė; Vytauto Didžiojo universitetas). Tą pačią dieną 20 val. dr. Marija Drėmaitė ir žurnalistas Rytis Zemkauskas Vilniaus knygų mugėje kalbėsis apie architektūrą (5.2 konf. salė).
Parengta pagal Vilniaus knygų mugės ir „Lapas“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: Vilniaus knygų mugės.