Šiauliuose parduodamas kultūros paveldo objektas – Chaimo Frenkelio odos fabriko komplekso aštuntąjį gamybinį pastatą. Šiauliai, panaudodami prieš beveik pusantro šimto metų statytą pastatą turi galimybę įpūsti gyvybės visam istoriniam pramoniniam kvartalui.
GLAUDŽIAI SUSIJĘS SU ŠIAULIŲ PRAMONĖS ISTORIJA
Šiaulių rajono savivaldybės administracija aukcione parduoda Chaimo Frenkelio odos fabriko komplekso aštuntąjį gamybinį pastatą esantį Šiaulių mieste, Frenkelių g. 25 (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 32247). Tikimasi, kad jį įsigijęs privatus verslas ras galimybių jį atkurti, atverti ir panaudoti visuomenei svarbioms veikloms (kartu išsaugant išlikusias pastato autentiškas vertingąsias savybes). Kultūros paveldo departamentas žada visapusiškai padėti, tarpininkauti tiek rengiant projektą, tiek atliekant darbus.
Pastatas, kaip ir visas Frenkelio odos fabriko pastatų kompleksas, yra glaudžiai susijęs su Šiaulių miesto, jo pramonės istorija. Iš Ukmergės kilęs Chaimas Frenkelis (1858–1920), Baltstogėje (Lenkija) pramokęs odininko amato, savo gimtajame mieste įkūrė dirbtuvėlę. Susitaupęs pradinį kapitalą, 1879 m. iš Ukmergės persikėlė į Šiaulius, įsigijo žemės sklypą ir ten įkūrė odos išdirbimo fabriką, XIX-XX a. sandūroje išaugusį į garsų visoje Rusijos imperijoje. Tai buvo modernus odų išdirbimo fabrikas su pažangiausiomis to meto odų rauginimo technologijomis bei kitomis naujovėmis: čia atsirado pirmieji mieste telefonai, dinamo mašina, garo katilas, naudotas artezinių šulinių vanduo. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą fabrike buvo 48 mūriniai pastatai. 1914 m. Ch. Frenkelio fabrike dirbo kas devintas Šiaulių gyventojas. Jo odos dirbiniai 1905 m. Paryžiaus pasaulinėje parodoje buvo apdovanoti aukso medaliu.
VEIKĖ PROGRESYVUS AVALINĖS FABRIKAS
Po Chaimo mirties 1920 m. verslą perėmė fabrike dirbęs, Vokietijoje chemiko išsilavinimą gavęs jo sūnus Jokūbas. Jis bandė atkurti Pirmojo pasaulinio karo nuniokotą fabriką, rekonstravo esamus pastatus, bet situaciją blogino ir įvežama pigesnė produkcija. Pamatęs, kaip sunku konkuruoti, susivienijęs su kitais verslininkais 1927 m. J.Frenkelis odų fabriko patalpose įkūrė stambų avalynės fabriką ,,Batas“, kuris per trumpą laiką užkariavo beveik visą Lietuvos rinką. Čia dirbo geriausi Lietuvos batsiuviai, pakviesti specialistai iš Vokietijos, Austrijos, Latvijos. 1939 m. „Bate“ dirbo 500 darbininkų. Tai buvo didžiausias avalynės fabrikas Lietuvoje. Sovietmečiu nacionalizavus įmonę, joje veikė odos ir avalynės gamybos kombinatas ,,Elnias“.
Parengta pagal KPD informaciją.
Titulinė nuotrauka: Chaimo Frenkelio odos fabriko komplekso aštuntąjį gamybinį pastatas. Foto: KPD.