Vilniuje pradėti įrenginėti stendai, pagaminti pagal universalaus dizaino principus. Du pirmieji jau įrengti sostinės Vingio parke ir suteikia informacijos lankytojams pagal jų individualius poreikius. Greitu laiku universalaus dizaino stendai atsiras ir kituose sostinės parkuose bei skveruose.
ŽEMĖLAPĮ KŪRĖ „VILNIAUS PLANAS“
Įrengtame žemėlapyje yra Vingio parko teritorijos lytimoji schema su išskirtinių, svarbių, lankytinų objektų vietomis ir kita svarbia informacija – apčiuopiamai atvaizduoti tokie elementai kaip Neris, miškas ir pievos, paplūdimys, Vingio parke esantys takai ir gatvės bei kiti elementai. Tekstinė informacija pateikta ir Brailio raštu.
Informacinį stendą ir taktilinį žemėlapį kūrė bendrovė „Vilniaus planas“. Jie sukurti bendradarbiaujant su Lietuvos silpnaregių ir neregių sąjunga bei kitomis žmonių su negalia organizacijomis, Lietuvos aklųjų biblioteka. Žemėlapį gamino viešųjų pirkimų procedūras laimėjusi įmonė „Verslo ir neįgaliųjų vystymo grupė“, kurioje taip pat dirba regėjimo negalią turintys darbuotojai. Iki 2030 metų Vilniaus mieste visi parkų ir skverų informaciniai stendai bus įrengiami pagal šį standartą.
„Kadangi tai pirmieji kelrodystės sistemos elementai, prašėme įvairių bendruomenių išbandyti juos ir teikti pastabas. Pagal jas tobulinome stendų dizainą ir žemėlapį ir patys mokėmės“, – Savivaldybės atstovams apžiūrint žemėlapį pasakojo Vilniaus miesto savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus vyriausioji patarėja Rūta Matonienė.
DIZAINAS TURI TIKTI VISIEMS
„Universalus dizainas – tai pirmiausia dėmesys kiekvienam gyventojui ir visiems lygiai prieinamas miestas. Šiuo atveju kalbame apie universalaus dizaino principais sukurtą stendą ir žemėlapį, kuriame informacija vienodai prieinama ir aukštam, ir žemam, ir sėdinčiam, ir matančiam, ir neregiui“, – kalbėjo Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.
Universalaus dizaino esmė – viešai naudojami gaminiai turi būti tinkami visiems – vaikams, senjorams, gyventojams su specialiaisiais poreikiais. Vienas gaminys turi tikti visiems, todėl nereikia kurti gaminių atskirai kiekvienai grupei. Pavyzdžiui, atsisakoma laiptų ir projektuojami takai, kuriais galėtų naudotis žmonės tiek su vežimėliais, tiek ir be jų, prausimosi kriauklės, kurias pasiektų ir suaugusieji, ir vaikai, ir pan.
Universalaus dizaino principai apima gaminių pritaikymą specialiųjų poreikių turintiems asmenims, galimybę pritaikyti individualiems poreikiams (pvz., reguliuojamas aukštis). Naudotis universalaus dizaino gaminiais turi būti intuityvu ir paprasta, informacija apie juos turi būti aiški ir pateikiama įvairiomis formomis, įskaitant Brailio raštu, garsu. Aplinka ir produktais gali pasinaudoti ir mažesnę fizinę jėgą turintys asmenys. Šių principų laikomasi Skandinavijos šalyse, ypač Švedijoje, JAV ir kitose.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: Vilniaus savivaldybės.
Anonimas
( 2023-05-05 )
Ar yra tokia el. Lenta, rodanti pradinį, nuo lentos, ir viso maršruto dviračių taką. Kur ji yra?