Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaroma paroda „Nematomi. Istoriniai baldai iš šiuolaikinio dizaino perspektyvos“. Kuriant šią parodą, įkvėpimo šaltiniu tapo… baldų saugykla.
KVIEČIA PAŽVELGTI NAUJAI
Kovo 24 dieną (ketvirtadienį) 18 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) įvyks parodos „Nematomi. Istoriniai baldai iš šiuolaikinio dizaino perspektyvos“ atidarymas. Kuratoriai dizaineriai Vytautas Gečas, Marija Puipaitė ir kuratorė Monika Lipšic kviečia naujai pažvelgti į Lietuvos muziejų kolekcijose saugomus baldus – skirtingiems laikotarpiams priklausančius objektus ir interjero detales, pateiktus daugiabalsiame pokalbyje su šiuolaikinių dizainerių bei menininkų kūriniais.
Pavadinime baldai įvardijami „nematomais“, nes tūno saugyklose ir neretai kartu su už jų slypinčiomis istorijomis yra prieinami tik saugotojams / -oms, istorikams / -ėms ir restauratoriams / -ėms. Greta reprezentatyvių istorinių baldų muziejų saugyklose taip pat atsiduria „užmiršti“ daiktai, kurie niekada nebūtų rodomi ar restauruojami, nes yra per daug sunykę ar laikomi nepakankamai vertingais. Parodos kuratoriai siūlo į daiktų vertės klausimą žvelgti kaip į Lietuvos istorijos refleksiją.
Dažnai objektus muziejų saugyklose lydėjo informacijos trūkumas, todėl kartu su istorike dr. Egle Bagušinskaite ir restauratoriais kuratoriai ieškojo įvairių istorinių faktų bei sąsajų, o šie, atrasti ir sujungti laiko, medžiagų bei technologijų perspektyvoje, leido pažvelgti į baldus ir jų kontekstus subjektyviai. Atliktas tyrimas papildo muziejų saugyklų istorijas. Parodos tikslas – pristatyti šių „tyliųjų“ daiktų, įvairių laikotarpių kasdienybės dalyvių potencialą ir supažindinti žiūrovus su senosiomis baldų gamybos technologijomis bei restauravimo ypatybėmis, Lietuvos istorinio interjero kultūra.
PAPILDO ŠIUOLAIKINIŲ KŪRĖJŲ DARBAI
Parodą „Nematomi“ lydi ir senų baldų pokalbius pertraukia šiuolaikinių kūrėjų dizaino ir meno kūriniai. Specialiai šiai parodai sukurtus kūrinius pristato dizainerė Kotryna Butautytė, medžio studija „Natyvai“, šviesos menininkė Rūta Palionytė ir architektė Ieva Baranauskaitė, tarpdisciplininio meno kūrėja dr. GoraParasit, fotografas Darius Petrulaitis, „Autotelic Objects“ kūrėjas Justas Silkauskas, menininkė Eglė Pilkauskaitė, architektūros studija „Išora x Lozuraitytė“, menininkas Vladas Suncovas bei užsienio dizainerės Audrey Large (Prancūzija), Delphine Lejeune (Belgija), Clara Schweers (Vokietija) ir Kurina Sohn (Pietų Korėja). Šie menininkai interpretuoja Lietuvos muziejų saugyklų eksponatus kurdami šiuolaikinius dizaino kūrinius. Dizainas kaip objekto formavimas prasitęsia kaip mąstymo būdas ir tampa priemone vertinant istorinius objektus, atkreipiant dėmesį į mūsų santykį su baldais, aplinka bei daiktais šiandien.
Greta eksponatų iš muziejų saugyklų ir šiuolaikinių kūrėjų specialiai parodai sukurtų dizaino darbų čia pristatomi Lietuvos ir užsienio dizainerių bei prekinių ženklų – Dirko van der Kooijaus (Nyderlandai), „Moustache“ (Prancūzija), Tadeáš Podracký (Čekija), Ines Sistiaga ir Luco Muñozo Muñozo (Ispanija), Tuomo Markunpoikos (Suomija), Manto Lesausko (Lietuva), „Jotjot“ (Lietuva), „Emko“ (Lietuva), Leo Maherio (Jungtinė Karalystė), Carolinos Sardal Jerhov (Švedija), Benjamino Motoco (Prancūzija), Luuko van Laarhoveno studijos (Nyderlandai) – anksčiau sukurti arba tiražuojami dizaino objektai. Šie kūriniai ir toliau papildo bei komentuoja iš Lietuvos muziejų saugyklų kuratorių atrinktus baldus.
PARODĄ PAPILDO ARCHITEKTŪRA
Parodos architektūra, sukurta kartu su „IMPLMNT architects“ komanda, tampa dar vienu – didžiausiu – parodos baldu, kurtu interpretuojant ir dekonstruojant stelažo idėją. Juk būtent stelažuose stovi dauguma žiūrovams paprastai „nematomų“ muziejų saugyklų baldų. Atsivėrus salės erdvei, stelažo struktūromis siūlomos įvairios judėjimo erdvėje trajektorijos ir istoriškai nelinijinės perspektyvos – seni baldai iš muziejų kolekcijų pristatomi iš šiuolaikinio dizaino perspektyvos.
Paroda „Nematomi. Istoriniai baldai iš šiuolaikinio dizaino perspektyvos“ Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje veiks iki gruodžio 31 dienos. Kuratoriai: Vytautas Gečas, Monika Lipšic, Marija Puipaitė. Istorinio tyrimo autorė dr. Eglė Bagušinskaitė. Parodoje pristatomi baldai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus. Koordinatorė Jūratė Meilūnienė. Parodos architektūra – „IMPLMNT architects“. Grafikos dizainerė Jonė Miškinytė. Fotografė Monika Jagusinskytė. Redaktorė Ilona Klimienė. Vertėja ir redaktorė Alexandra Bondarev
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus informaciją.
Titulinė nuotrauka: Monikos Jagusinskytės.