Architektūros turnyrų organizatorių „Bee Breeders“ surengtame tarptautiniame turnyre „Humble Architecture: Everest Challenge“ (liet. „Nuolanki architektūra: Everesto iššūkis“) VDA Vilniaus fakulteto Architektūros katedros V kurso studenčių Aurelijos Kniukštaitės, Jonės Virbickaitės, Kotrynos Bajorinaitės komandinis projektas „Peak“ laimėjo trejose turnyro kategorijose: 1-oji vieta, ekologiškiausias projektas, geriausias studentų projektas.
SIEKĖ NEUTRALIZUOTI ŽMOGAUS ATLIEKŲ POVEIKĮ
Turnyrui dalyviai teikė tvarius tualeto patalpų projektus atokiam Everesto kalnui, kurie atsižvelgtų į aukščiausius aplinkos apsaugos standartus bei atlaikytų atšiaurias oro sąlygas.
Architektūros studenčių A.Kniukštaitės, J.Virbickaitės, K.Bajorinaitės projekto „Peak“ pagrindinė idėja – sukurti uždarą vandens naudojimo ratą, kuriuo siekiama neutralizuoti žmogaus atliekų poveikį, kurį sukelia intensyvus turizmas Evereste. Siekiant šio tikslo ir nesutrikdant kvapą gniaužiančių aukščiausio pasaulio kalno vaizdų, buvo sukurta į smailę panaši struktūra su Nano membraniniu tualetu. Apvali elegantiška forma įsilieja į panoraminį kalnų vaizdą, taip pat sumažina sniego ir vėjo apkrovas, todėl tualetas yra atsparesnis atšiaurioms oro sąlygoms.
„Peak“ įdiegta Nano membranos technologija, kuri skaido žmogaus atliekas ir šio proceso metu gamina vandenį, kuris vėliau grąžinamas į gamtą. Be to ši technologija nereikalauja jokių išorinių energijos šaltinių, todėl ją galima lengvai prižiūrėti ir perkelti. Visa konstrukcija, įskaitant tualeto korpusą, pagaminta iš termiškai modifikuotos medienos. Ši medžiaga buvo pasirinkta dėl minimalaus drėgmės sugėrimo, didesnio ilgaamžiškumo ir naudos aplinkai, nes gaminama nenaudojant jokių chemikalų.
TARPTAUTINĖ ŽIURI NEGAILĖJO LIAUPSIŲ
Transportavimui pritaikytą tualeto konstrukciją sudaro šešios visiškai išardomos sienelės, kurios irgi gali būti padalintos į dvi dalis. Tualeto platforma taip pat sukonstruota iš šešių atskirų dalių. Tualeto konstrukcijai pasirinkta medžiaga yra ypač lengva, palengvinanti perkėlimo procesą. Šios savybės užtikrina, kad tualetą galima statyti beveik bet kurioje vietoje, net ir esant ribotam privažiavimui keliu.
Siekiant palaikyti gryno oro cirkuliaciją ir natūralią šviesą, klozeto korpusas yra sukonstruotas su cirkuliacijos tarpu tarp dviejų jo dalių. Natūralios šviesos naudojimas be išorinių energijos šaltinių užtikrina energijos vartojimo efektyvumą ir mažus priežiūros kaštus.
Turnyrui pateiktus darbus vertino tarptautinė architektų, dizainerių ir universitetų dėstytojų žiuri iš Čilės, Norvegijos, Portugalijos ir JAV: Tai įspūdingas pasiūlymas su sprendimu apdoroti žmonių atliekas tiesiogiai vietoje, naudojant nano filtravimo sistemą. Medinė konstrukcija puikiai tinka šiam objektui. Paprasta statinio forma palieka mažą pėdsaką, konstrukcija yra lengvai atkartojama, gana tvari, gali būti surenkama. Tai išskirtinis pasiūlymas, pasižymintis apgalvotu medžiagiškumu, transportavimu ir struktūrine samprata. Jis yra grafiškai aiškus ir gražiai pateiktas.
Parengta pagal VDA informaciją.